Od 6 do 9 czerwca 2016 r., w pawilonie nr 2 (hale 1, 2, 3) zlokalizowanym na terenach targowych Expocentre w Moskwie, była zorganizowana 18. edycja Międzynarodowych Targów Szklarskich oraz Technologii do Produkcji, Obróbki i Wykańczania Szkła – Mir Stekla. To największe targi w branży szklarskiej w Rosji, WNP i Europie Wschodniej. 

  

2016 06 2 1

 

2016 06 2 2

 

 

Jest to wspólny projekt Expocentre AO i StekloSouz – Krajowego Związku Przedsiębiorstw Przemysłu Szklarskiego. Targi są wspierane przez Rosyjskie Ministerstwo Przemysłu i Handlu oraz działa pod auspicjami Rosyjskiej Izby Handlowo-Przemysłowej.

 

Mir Stekla jest uznawany jako jedne z pięciu najlepszych na świecie targów branżowych w przemyśle szklarskim i jest kluczowym wydarzeniem na rosyjskim rynku szklarskim. Duże znaczenie targów Mir Stekla dla rozwoju rosyjskich i światowych rynków w zakresie wyrobów szklarskich potwierdza patronat Światowego Stowarzyszenia Przemysłu Targowego (UFI) i Rosyjskiego Związku Targów i Wystaw (RUEF).

  

2016 06 2 3

 

2016 06 2 4

 

 

Mir Stekla udowadnia swoją przydatność od wielu lat. Projekt stymuluje ożywienie najlepszych tradycji w produkcji szkła i promuje najnowsze technologie, najnowocześniejsze maszyny i urządzenia do produkcji i przetwórstwa szkła na rynku rosyjskim.

 

MIR Stekla w roku 2016 zebrał 180 wystawców, firmi przedsiębiorstw, z 18 krajów: Austria, Białoruś, Belgia, Bułgaria, Chiny, Chorwacja, Czechy, Finlandia, Francja, Holandia, Niemcy, Polska, Rosja, Ukraina, USA, Węgry, Wielka Brytania i Włochy,

  

2016 06 2 5

 

2016 06 2 6

 

 

Dobrze znane, międzynarodowe firmy wykazują swoje zainteresowanie targami, a wśród nich: Glaston, MSC&SGCC, Grenzebach Maschinenbau GmbH, Hegla GmbH, RHI Glass GmbH, Bystronic Glass, Heye International GmbH, Horn Glass Industries AG, Bottero S.P.A., BDF Industries S.P.A., Pneumofore, Mountain Glass Technology Co., LTD., Landglass Technology Co. LTD., Lahti Precision, Sklostroj Turnov CZ s.r.o., Saint Gobain Sefpro, Omco Croatia, Vertech, Vesuvius, Motim Kadko KFT, Nikolaus Sorg, Stara Glass S.P.A., Forma Glas GmbH, Domanovo Production and Trade Plant, i inni.

  

2016 06 2 7

  

Goście mogli docenić osiągnięcia rosyjskiego przemysłu szklarskiego na stoiskach ponad 70. rosyjskich wystawców. Wśród nich KAMI Machine Tool Trade Association, Yuta, Salavatsteklo, Saratovstroysteklo, Caspian Flat Glass, Lisma, Ferro Speciality Materials, HFD House, Vremena Goda, Brinolli, Zenon, Steklocentr, Piramida-Glass, Adem i inni.

 

Targi te przypominają nieco naszą rodzimą BUDMę, zarówno skalą, jak i organizacją. Ponieważ rynek rosyjski, mimo lokalnych uwarunkowań i ograniczeń ekonomicznych pozostaje atrakcyjnym rynkiem zbytu, na targach można było spotkać również przedstawicieli z firm z Polski – m.in. Glass Serwiss i Print-Glass.

  

2016 06 3 1

 

2016 06 3 2

  

Nasi wystawcy zauważyli, że o ile działalność inwestycyjna na rynku rosyjskim, związana z zakupem nowych maszyn, urządzeń i technologii jest bardzo ograniczona przez sankcje ekonomiczne, o tyle wydatki na materiały eksploatacyjne, surowce i te związane z wydajnością produkcji utrzymują się na wysokim poziomie.

 

„Świat Szkła” uczestniczył w tym wydarzeniu po raz pierwszy.

 

W tym roku znaczący na rynku międzynarodowym producenci maszyn, urządzeń i produktów dla przemysłu szklarskiego zaprezentowali najnowsze technologie do produkcji i przetwórstwa szkła, maszyny i narzędzia dla przemysłu szklarskiego, urządzenia do wytwarzania szkła dekoracyjnego i witraży, aparaturę badawczą i pomiarową oraz programy komputerowe na przestrzeni wystawienniczej o łącznej powierzchni ponad 11 000 m2.

  

2016 06 3 3

 

2016 06 3 4

 

 

Na wystawie Art Glass Salon pokazano niezwykłe właściwości szkła. Uczestnicy mogli realizować najbardziej ambitne i twórcze pomysły w dekoracji wnętrz. Wystawie towarzyszyły warsztaty mistrzowskie rosyjskich i zagranicznych malarzy na szkle. Eksperci w zakresie szkła dekoracyjnego prezentowali gościom meble szklane, stylowe lampy do domu i ogrodu i inne niekonwencjonalne pomysły wzornicze. Prezentowali oni swoje prace pokazując: zdjęcia, wazony, fontanny, witraże, malowane panele szklane, ozdoby i mozaiki ze szkła. Zwiedzający mogli inspirować się oglądając „świeże” pomysły i nowe trendy w wyglądzie architektonicznym budynków, wzornictwie i projektowaniu szkła we wnętrzach.

  

2016 06 3 5

 

2016 06 3 6

 

 

Eksperci z branży szkła brali też udział w imprezach towarzyszących, w których wymiana poglądów pozwoliła na nawiązywanie kontaktów w celu promowania nowych i wysokiej jakości wyrobów szklanych na rynku szkła. 

 

Kluczowym wydarzeniem programu towarzyszącego było „Międzynarodowe Forum na temat Szkła i Nowoczesnych Technologii 21 Wieku”. Forum było zorganizowane przez StekloSouz i Expocentre. Uczestnicy Forum dyskutowali o aktualnych wyzwaniach I możliwościach rozwojowych branży szklarskiej oraz wykorzystaniu najnowszych informacji na temat opracowywanych nowoczesnych technologii dotyczących szklarstwa.

  

2016 06 3 7

 

2016 06 3 8

 

2016 06 3 9

 

 

Zapraszamy na kolejną edycję Targów Mir Stekla w roku 2017.

 

 

Miesięcznik „Świat Szkła” był Patronem Medialnym targów Mir Stekla

 

 


Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji: Świat Szkła 06/2016

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.