Targi GLASS 2017 to największe w Polsce wydarzenie przeznaczone dla branży szklarskiej, które wraz z odbywającymi się w tym samym czasie Targami Branży Kamieniarskiej STONE zgromadziły w dniach 21-25.11.2017 r. ponad 5000 uczestników z takich krajów, jak Białoruś, Chiny, Chorwacja, Czechy, Finlandia, Hiszpania, Indie, Irlandia, Litwa, Niemcy, Norwegia, Rumunia, San Marino, Słowacja, Ukraina, Wielka Brytania, Włochy oraz Zjednoczone Emiraty Arabskie.
Pomysł łączenia targów branż szklarskiej i kamiennej przez wielu uważany był od pierwszej edycji za kontrowersyjny. Nawet ze względów organizacyjnych łączenie tych dwu imprez może powodować pewną dezorientację wśród zwiedzających. Jest to impreza dla profesjonalistów, zatem odwiedzających targi szklarskie może zaskoczyć ulokowanie stoiska jakiejś firmy w pawilonie zajętym przez targi kamieniarskie i przez to zmniejszyć zainteresowanie stoiskiem.
Na targach GLASS wystawcami byli głównie firmy prezentujące maszyny do obróbki lub zdobienia szkła płaskiego – budowlanego lub meblowego. Na targach nie zaprezentowały się natomiast firmy oferujące maszyny do produkcji, czy obróbki innych rodzajów szkła, takich jak szkło opakowaniowe, szkło techniczne czy szkło gospodarcze.
Niektóre uwagi wystawców na temat GLASS 2017 zamieściliśmy na dalszych stronach tego wydania „Świata Szkła”. To dopiero 3 edycja tych targów. Ich organizator, MTP, z roku na rok dostosowuje koncepcję do oczekiwań wystawców i zwiedzających, chcąc zainteresować nimi jak największą część branży. Nasza redakcja wspiera te poczynania, gdyż wciąż jest to największa impreza targowa tego typu w Polsce i ma duże szanse na stanie się ośrodkiem prezentującym aktualną kondycję branży szkła, a dzięki imprezom towarzyszącym – ukazującą jej trendy rozwojowe.
Co zatem było? Można było zapoznać się z bardzo szeroką ofertą maszyn do obróbki szkła i akcesoriów do produkcji szklanych wyrobów: okuciami, foliami, narzędziami, materiałami eksploatacyjnymi. Można było obejrzeć proces zdobienia szkła prezentowany w trakcie pokazów przez firmy: KRYSZTAŁ (witraże żywicowe), GRAVOTECH (grawerowanie laserowe i mechaniczne) i SZKLANA KUŹNIA (fusing), a także drukowanie na szkle różnymi technologiami. Można było wziąć udział w kilku konferencjach towarzyszących, m.in. poświęconej recyklingowi szkła, której „Świat Szkła” był współorganizatorem.
Branża szklarska ma potencjał
Targi uchodzą za najlepszą okazję do prezentacji najnowszych maszyn w akcji i to jest ich główna cecha. Zobaczyć na żywo, sprawdzić, jak działają poszczególne sprzęty, zdecydować się na zakup – to wszystko to argumenty przekonujące każdego, kto chce z najnowszymi trendami na rynku być na bieżąco.
– Branża szklarska jest branżą rozwojową z tego względu, że jest moda na szkło. Wzięliśmy udział w tej udanej imprezie. Mieliśmy dużo zainteresowanych osób, Klient może osobiście przyjść, dotknąć, a my możemy zaprezentować działanie każdej z maszyn – podsumowuje Alicja Król, Prezes Zarządu GLASS LAND Sp. z o.o.
(...)
MTP, (red.)
Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne
Więcej informacji: Świat Szkła 12/2017