GLASS to projekt łączący w sobie ekspozycję maszyn, urządzeń i akcesoriów do obróbki szkła płaskiego z prezentacją najnowszych zastosowań szkła w budownictwie i architekturze oraz wyrobów ze szkła stosowanych we wnętrzach. Do odwiedzania targów organizatorzy zaprosili producentów wyrobów ze szkła, zakłady szklarskie, huty szkła, zakłady produkujące szkło płaskie, a także projektantów i architektów wnętrz, projektantów ogrodów i terenów zielonych, konserwatorów zabytków, zarządców i administratorów obiektów oraz środowiska naukowe.

  

2016 12 4 1

 

2016 12 4 2

 

2016 12 4 3

 

Zamierzeniem organizatora targów jest wykreowanie w Polsce mody na szkło – materiał estetyczny i ekologiczny, o bardzo wielu zastosowaniach. Szkło zastosowane w budownictwie może bowiem wpływać na ograniczanie zużycia energii, może zapewniać bezpieczeństwo chroniąc przed włamaniem, gwarantować komfort przebywania we wnętrzach ograniczając hałas, może też pełnić rolę nowoczesnych, samoczyszczących fasad czy przeszkleń zewnętrznych (dachy, świetliki, ogrody zimowe). Doskonale sprawdza się także we wnętrzach jako ścianki, balustrady, osłony, schody i podłogi.

 

 

2016 12 4 4

 

2016 12 4 5

 

2016 12 4 6

 

20160111glass DSC02140 

Tematyka targów GLASS obejmuje maszyny, urządzenia i akcesoria do obróbki szkła płaskiego, szkło płaskie stosowane w przemyśle i w budownictwie oraz gotowe wyroby ze szkła. Targi te w samodzielnej formule są realizowane dopiero drugi raz. Targom GLASS, podobnie jak podczas pierwszej ich edycji, towarzyszyły w tym roku Targi Branży Kamieniarskiej STONE. Razem realizują ideę budowy znaczących jesiennych targów maszynowych. Wielu wiodących producentów i dystrybutorów maszyn ma w swej ofercie zarówno urządzenia do obróbki kamienia, jak i szkła. Obecność na targach specjalistów z obu tych branż, umożliwia wystawcom jeszcze większy zwrot z tej marketingowej inwestycji.

 20160111glass PB174094

 

2016 12 4 7

 

 

2016 12 5 1

 

2016 12 5 2

 

 

Po czterech bardzo intensywnych dniach targowych można już powiedzieć, że wspólnie z uczestnikami udało się stworzyć wyjątkowe wydarzenie. Targi STONE i GLASS zajęły 3 pawilony wystawiennicze, a z ekspozycją zapoznało się o 15% więcej profesjonalistów w porównaniu z rokiem ubiegłym. Międzynarodowy charakter targów podkreślili zagraniczni goście z 19 krajów z całego świata, w tym m.in. z Australii, Francji, Hiszpanii, Litwy, Łotwy, Włoch, Węgier i Ukrainy. Choć w porównaniu z imprezami targowymi poza Polską było to wydarzenie kameralne, to jednak wzbudziło większe zainteresowanie niż przed rokiem, tak ze strony wystawców, jak odwiedzających.

 

Oprócz samej ekspozycji, zapewne przyczyniły się do tego także imprezy towarzyszące, a wśród nich seria prelekcji i pokazy technik zdobienia szkła, których współorganizatorem był miesięcznik „Świat Szkła”.

 

 

2016 12 5 3

 

2016 12 5 4

 

2016 12 5 5

 

 

Z prelekcji poświęconych branży szklarskiej warto było posłuchać:

- Roman Gebel, ICiMB: Innowacyjna technologia barwnego laserowego zdobienia szkła,

- dr hab. Ryszard Więckowski, ASP Wrocław: Szkło artystyczne jako element współczesnej architektury,

- Małgorzata Marecka, ICiMB: Farby do zdobienia szkła i farby funkcyjne, np. antypoślizgowe.

 

Pokazy zdobienia szkła wykonywały firmy: KRYSZTAŁ, ATAR-GLASS i SZKŁO-BUD. Firma ATAR-GLASS przywiozła na targi dwie proste maszyny do obróbki szkła własnej produkcji i po demonstracji ich możliwości w czasie pokazów obie znalazły nabywców.

 

 

2016 12 5 6

 

2016 12 5 7

 

 

Dużym zainteresowaniem cieszył się też pokaz fusingu zorganizowany przez Magdalenę Kuźniarz na stoisku producenta pieców, firmy CZYLOK (dokładniejsza relacja na stronie…), a także wystawa „Drugie życie szkła”, zorganizowana przez organizacje Friends of Glass i Ardagh Group (tę relację zamieściliśmy dalej).

 

Organizatorzy targów GLASS już teraz zapraszają wszystkich do uczestnictwa w kolejnej edycji targowej, na jesieni 2017 r. 

 

Red.

 

Obszerna relacja fotograficzna do obejrzenia na stronie 

 

lub tutaj

2016 12 5 8

 

 

„Świat Szkła” był patronem medialnym targów GLASS 2016

 


Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji: Świat Szkła 12/2016

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.