Laminowanie szkła stało się bardzo popularnym kierunkiem inwestycyjnym w zakładach szklarskich, co widać po ilości montowanych przez firmę MEKANIKA pieców do laminowania. Skąd popularność tej technologii? Z Fabianem Grądalskim z firmy MEKANIKA rozmawia Małgorzata Wnorowska.

 

 

2017 4 53 1

Fabian Grądalski

 

 

Proces laminowania szkła ma na celu uzyskanie szkła bezpiecznego poprzez wzmocnienie jego struktury oraz zapobiegnięcie fragmentacji rozbitej szyby na niebezpieczne dla zdrowia i życia elementy. Kiedyś szkło bezpieczne stosowane było głównie w branży motoryzacyjnej.

 

 

Dzięki laminacji szyba nie ulegała rozpadowi i nie powodowała skaleczeń w trakcie zderzenia aut, czy choćby uderzenia kamienia spod opony przejeżdżającego tira.

 

 

Obecnie, gdy poprzeczka w zakresie bezpieczeństwa podnoszona jest coraz wyżej i śrubowane są normy związane z ochroną życia i zdrowia, bezpieczne szkło laminowane znajduje zastosowanie już nie tylko w motoryzacji, lecz także budynkach użyteczności publicznej, jak również coraz częściej w naszych domach i ogrodach.

 

 

M.W.: Najbardziej rozpowszechnionymi metodami jest laminowanie szkła przy użyciu folii. Na rynku możemy spotkać szkło laminowane foliami PVB lub EVA. Co je różni?

 

F. G.: Folia PVB wymaga użycia znacznie bardziej zaawansowanego technologicznie parku maszynowego niż w przypadku folii EVA.

Folia PVB jest także bardziej wymagająca, jeżeli chodzi o sposób jej magazynowania, szczególnie w kwestii zapewnienia stałej temperatury czy wilgotności powietrza nie tylko w magazynie, lecz także na samej linii produkcyjnej.

Nagła zmiana tych parametrów może spowodować uszkodzenie folii i jej nieprawidłowe nałożenie na szkło. To dość poważny wymóg, który odstrasza wielu producentów, dlatego większość z nich decyduje się na laminowanie technologią EVA, która nie wymaga tworzenia specjalnych, klimatyzowanych magazynów, a proces jej nakładania jest znacznie mniej skomplikowany, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko wyprodukowania wadliwego produktu.

Folia EVA – w odróżnieniu od „konkurentki” – ma znacznie niższy poziom higroskopijności i dłuższą przydatność do użytku.

Fakt, że nie absorbuje wody powoduje także, że krawędzie formatek szkła laminowanych foliami EVA nie wymagają specjalnych zabezpieczeń, nawet wtedy, gdy wyprodukowane z niego bezpieczne szkło będzie użytkowane w miejscach narażonych na działanie wilgoci, np. w ogrodach zimowych, które zyskują na popularności, czy w obudowach wanien.

Jeśli zatem mamy zamiar wytwarzać produkty skierowane do branż o podwyższonych wymaganiach w zakresie działania warunków atmosferycznych, lepiej wybrać technologię laminowania foliami EVA, gdyż w przypadku foli PVB istnieje możliwość delaminacji (rozwarstwienia się) szyb pod wpływem wody, co mogłoby generować bardzo kosztowne w usunięciu reklamacje.

 

 

M.W.: Kiedyś głównym argumentem zwolenników technologii PVB była niższa cena stosowanych folii. Obecnie konkurencja na rynku spowodowała, że ceny spadły, a do tego producenci folii typu EVA oferują coraz to nowe rozwiązania, pozwalające jeszcze lepiej sprostać rosnącym wymaganiom rynkowym.

 

F. G.: Przykładem może być folia firmy PUJOL o nazwie „VISUAL”. Jest to folia o najwyższym stopniu przezroczystości (high transpartent), przeznaczona do produkcji szkła charakteryzującego się dużą przejrzystością, przy zachowaniu możliwie najniższego kosztu wytworzenia.

Tak zalaminowane szkło znajduje zastosowanie np. w budownictwie przy produkcji balustrad czy stopni schodowych.

Są to aplikacje wymagające zastosowania kilku warstw folii, co w przypadku zastosowania folii o niższym stopniu przezroczystości nie pozwala uzyskać tak doskonałego efektu wizualnego.

Ponadto folia „Visual” typu EVA jest przystosowana nie tylko do laminowania szkła, lecz także produkcji grafik, w tym również laminowania materiałów organicznych. Produkt ten pozwala nam na prace w dwóch zakresach temperatur.

Ma to kluczowe znaczenie przy laminacji materiałów łatwotopliwych, które – w standardowej temperaturze pracy około 130°C – mogłyby ulec zniszczeniu bądź odkształceniu.

Dzięki możliwości stosowania folii VISUAL już w temperaturze 80°C eliminujemy ten problem i zwiększamy możliwości oferowanych usług i wytwarzanych produktów.

 

 

2017 4 53 2

 

 

M.W.: Na jakie parametry należy jeszcze zwrócić uwagę wybierając folie? Czy jest jakiś wskaźnik, np. wytrzymałości?

 

F. G.: Do najważniejszych parametrów każdego rodzaju folii należy nie tylko przejrzystość, lecz także siła połączenia (przyczepność), czyli energia, jaką musimy włożyć, aby rozłączyć zalaminowane formatki szklane. Taki test pozwala nam określić trwałość połączenia. Kolejnym, istotnym czynnikiem są filtry, jakie posiada folia, jak np. filtr UV, dzięki któremu zalaminowana szyba chroni przed oddziaływaniem szkodliwego promieniowania.

 

(...)

 

 

M.W.: Wspomniał pan o marce PUJOL jako producenta folii Visual. Ale PUJOL znany jest przede wszystkim jako producent pieców, który skutecznie konkuruje z technologią autoklawów.

 

F. G.: Tak, bo np. model PUJOL 100 PVB+ to jedyny na świecie piec, który dzięki systemowi podwójnej próżni pracuje z folią EVA/PVB nie wymagając kosztownego autoklawu, klimatyzowanej kabiny przygotowawczej, ogromnej ilości prądu (600 kW) ani też drogiego kompresora. PUJOL 100 PVB+ to pierwsza technologia do laminacji szkła oparta o podwójny system próżniowy. Brak bieżących kosztów w odniesieniu do stref temperatury i przechowywania to sprawny cykl produkcji, a w efekcie – zwiększona produktywność.

 

 

M.W.: Na czym polega system podwójnej próżni?

 

F. G.: System podwójnej próżni wykorzystuje niską temperaturę wrzenia przy wysokim ciśnieniu. To powoduje, że nie musimy nagrzewać folii do 130°C, tylko odparowuje ona już w temperaturze 40°C. W ten sposób eliminuje się wymóg osiągnięcia danej wilgotności oraz temperatury, kontroli magazynowania oraz kosztów dodatkowych. Mamy więc do czynienia z niezwykłą innowacją technologiczną, potwierdzoną testami wykonanymi zarówno w warunkach laboratoryjnych, jak i w praktyce przez producentów.

 

 

2017 4 54 1

 

 

2017 4 54 2

 

 

2017 4 54 3

 

 

M.W.: W sytuacji, gdy wiele zakładów boryka się z brakiem wykwalifikowanej kadry, czy warto ryzykować wdrażaniem tak skomplikowanej technologii laminacji? Czy pracownicy będą w stanie szybko przeszkolić się do obsługi takiego pieca?

 

F. G.: PUJOL oferuje rozwiązania w pełni zautomatyzowane, co pozwala w znacznym stopniu wykluczyć błędy ludzkie. Newralgicznymi miejscami, na podstawie których możemy ocenić jakość laminacji, są krawędzie. Sterowanie komputerowe, pełny podgląd procesu laminacji w systemach PUJOL – to kolejne zalety. Możemy też oddać pole do popisu czujnikom maszyny, które zminimalizują i automatycznie skorygują domyślne ustawienia hartowanego szkła na krawędziach. Warto też wspomnieć o specjalnych opcjach, np. silikonowych workach, które odpowiadają za nadciśnienie na krawędziach laminowanego szkła.

 

 

M.W.: Automatyzacja pozwala więc zaoszczędzić na kosztach pracy ludzkiej, czy uszkodzeniach materiału. Mówił pan też o oszczędnościach kosztów energii. Jak wygląda to w praktyce?

 

F. G.: Ze względu na różnice techniczne i procesowe przy zastosowaniu technologii PUJOL 100 zamiast systemów autoklawowych, jesteśmy w stanie zredukować zużycie energii aż o 60%. Zużycie energii w piecach PUJOL PVB+ 100 jest stałe i bardzo niskie: koszt wyprodukowania laminatu to 0,12–0,20 eurocentów za m2 (w zależności od grubości). Aby móc tak znacznie obniżyć koszty w systemach z autoklawem, potrzebna byłaby produkcja ma poziomie minimum 15 000 m2/miesiąc. W przeciwnym razie balansujemy na granicy opłacalności. Niezależnie, czy nastawiamy się na produkcję wielkoseryjną czy elastyczny segment usług na zamówienie, zużycie energii PUJOL 100 zawsze będzie takie samo. Urządzenia są przeznaczone do zakładów o produktywności już od 5000÷15 000 m2 miesięcznie, pozwalając na dopasowanie wielkości produkcji do sytuacji rynkowej, w tym także uwzględniając szybki wzrost wydajności w przypadku nagłego napływu zamówień, które muszą być wykonane w krótkim terminie. PUJOL 100 dobrze poradzi sobie z realizacją szybkich cyklów laminacji, jak i krótkich serii. To bardzo duża elastyczność, ale nie tylko w zakresie wielkości produkcji, lecz także możliwości zamian programów produkcyjnych. PUJOL obsługuje kolorowe folie VANECA, EVA, LAM, SENTRYGLASS, pozawala na dekoracje i różne wkłady. Wykorzystując automatyczną linię PUJOL 100 PVB + jesteśmy też w stanie wyprodukować dziennie około 1500 m2 różnego typu laminatów (PVB/EVA). Cykl laminacji EVA został w tym systemie skrócony do 20–30 minut (w zależności od grubości pakietu).

 

 

2017 4 54 4

 

 

M.W.: A co z kwestią eksploatacji maszyny?

 

F. G.: W piecach PUJOL oszczędzamy także dzięki temu, że nie jest wymagana ustalona wilgotność, temperatura ani też kontrola ciśnienia. Z kolei brak potrzeby stosowania wysokiego ciśnienia, jak to jest w przypadku autoklawów, wyklucza konieczność stosowania drogich i małowydajnych linii rolkowych czy też instalacji kompresora – a to oczywista redukcja kosztów. W sferze oszczędności pośrednio mówimy również o kwestiach bezpieczeństwa pracy, bo technologia PUJOL umożliwia pozbycie się niebezpiecznego dla ludzi i środowiska autoklawu.

 

 

M.W.: Sporą wadą autoklawów jest to, że wymagają skomplikowanych prodcedur, m.in. pozwoleń na budowę. Jak to jest w przypadku pieców do laminacji?

 

F. G.: Cały system instalacji pieca jest uproszczony, ponieważ zamontowanie pieca PUJOL 100 PVB nie wymaga ani wielkiej przestrzeni w hali, specjalnych konstrukcji i stojaków, specjalnych robót budowlanych, a także konieczności budowania drogiej stacji transformatorowej. To wszystko znacznie upraszcza koszty, procedury i logistykę inwestycji.

 

 

M.W.: Dziękuję za rozmowę.

 

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji: Świat Szkła 04/2017

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.