Pod hasłem „Kształtowanie przyszłości i dostarczanie impulsów teraźniejszości” grupa HEGLA, HEGLA-HANIC oraz HEGLA boraident wspólnie zaprezentują się na targach GLASSTEC w Düsseldorfie.
Na stoisku odwiedzających oczekiwać będzie między innymi:
- nowa, wysoce wydajna maszyna do cięcia szkła VSG,
- Przemysł 4.0,
- autonomiczne urządzenie transportowe do wózków do szyb (AGV),
- laserowe cięcie folii VSG,
- Laserbird do uszlachetniania szkła.
Ponadto zainteresowanie odwiedzających z pewnością wzbudzą delikatne dla szkła znakowanie laserowe Unicolor oraz płaskie autoklawy próżniowe LamiPress.
Wysoce wydajne cięcie szkła laminowanego
– Po latach stale rosnących wymagań związanych z wydajnością oraz coraz większej konkurencji w branży szklarskiej zdecydowaliśmy się zwolnić tempo i poszukać zasadniczo nowych rozwiązań – dyrektor firmy HEGLA Bernhard Hötger opisuje realizowany w ostatnich dwóch latach proces wprowadzania innowacji.
Doskonałym efektem tej strategii ma być rozwiązanie StreamLam – nowa wysoce wydajna maszyna do cięcia szkła VSG, która zostanie po raz pierwszy zaprezentowana publiczności. Dzięki na nowo zinterpretowanej technologii cięcia, równoczesnej realizacji procesów, które – mimo wszystko – są rozdzielone, oraz kompleksowej koncepcji sterowania maszyna StreamLam uzyskuje wydajność do 30% wyższą w porównaniu z tradycyjnymi liniami.
Duża dokładność cięcia w połączeniu z technologią cięcia szkła bezpiecznego laminowanego przyjazną dla operatora: w celach pokazowych firma HEGLA prezentuje system do wycinania modeli RapidLam, który wyposażony jest w opatentowane urządzenie do cięcia laserowego folii
Intuicyjny interfejs użytkownika, cyfryzacja i powiązania w sieć
Specjalna powierzchnia wystawowa firmy HEGLA poświęcona Przemysłowi 4.0 przybliża cele i wizję przyszłości przedsiębiorstwa. Osoby zainteresowane zrealizowanymi już projektami częściowymi mogą zapoznać się na przykład z nową, intuicyjną koncepcją obsługi, dzięki której komunikacja między człowiekiem a maszyną ma zostać jeszcze bardziej poprawiona i zorganizowana w sposób bardziej przyjazny dla użytkownika.
W przyszłości operatorzy będą otrzymywać jeszcze lepsze wsparcie i ważne dla nich informacje bezpośrednio przy urządzeniu – mogą to być informacje dotyczące terminów konserwacji, następnych procesów obróbki lub aktualnych wskaźników produkcji.
Zaledwie kilka metrów dalej dostawca rozwiązań w zakresie oprogramowania, HEGLA-HANIC, prezentuje swoje wyobrażenie nowoczesnego systemu realizacji produkcji. Dane urządzeń powiązanych w sieć są w nim gromadzone i przejrzyście udostępniane, na przykład w dziale przygotowania pracy w celu sterowania produkcją i planowania produkcji. W zależności od głębokości integracji oprogramowania odbywa się niezależna analiza informacji oraz odpowiednie dopasowanie procesów produkcji.
Pojazdy autonomiczne AGV jako część Smart Factory
Wizja Smart Factory oraz nowa generacja „logistyki Shop Floor” są najważniejszą kwestią w pojazdach sterowanych automatycznie, tzw. AGV (Automated Guided Vehicles) – rozwiązaniu transportowym do wózków do szyb, stojaków A i L. Pojazdy AGV są powiązane z oprogramowaniem produkcyjnym i samodzielnie, bezzałogowo i terminowo realizują zadania logistyczne, na przykład między liniami cięcia i znajdującymi się za nimi stacjami obróbkowymi i buforowymi.
Samodzielnie, bezzałogowo i w wyznaczonych terminach nowe pojazdy sterowane automatyczne AGV realizują zadania związane na przykład z transportem wózków do szyb między maszyną tnącą i poszczególnymi stacjami obróbki. We współpracy z systemem sterującym pojazdy AGV wyróżniają się dużą elastycznością również w przypadku zmieniających się priorytetów obróbki lub dostępności maszyn
– Pojazdy AGV przekonują do siebie przede wszystkim swoją elastycznością – podkreśla Bernhard Hötger. – Jako integralna część systemu sterowania, przygotowanego przez HEGLA-HANIC, trasy i zlecenia mogą być w dowolnej chwili – przez system lub operatora – dostosowane do dostępności maszyn i zmieniających się priorytetów obróbki.
(...)
Carsten Koch
Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne
Więcej informacji: Świat Szkła 09/2018