W Beverungen nie poprzestano jednak na osiągnięciu owych – szczytowych naówczas – wyników, lecz przystąpiono do budowy nowszych modeli maszyn tego typoszeregu. Nowe, służące do rozkroju szkła urządzenia tej serii wyróżniają się nie tylko tym, że można na nich rozkrawać tafle o wymiarach do 7000x3300 mm. Osiągane przez nich bardzo wysokie przyspieszenia rzędu 13 m/s2 i szybkość rozkroju względem poszczególnych osi oznaczają ustanowienie przez HEGLĘ nowego pułapu osiągnięć. Pomimo bardzo wysokich szybkości rozkroju, dopuszczalna maksymalna odchyłka uzyskiwanych wymiarów nie przekracza 0,1 mm; przy czym produkowane przez HEGLĘ urządzenia odznaczają się wysoką cichobieżnością.

     Ponieważ napęd przekazywany jest wyłącznie poprzez wykorzystanie sił pola magnetycznego, bez zastosowania mechanicznych podzespołów napędowych, maszyny z HEGLI – w porównaniu do urządzeń wykorzystujących konwencjonalne układy napędowe – odznaczają się długotrwałą precyzją obróbki oraz wysoką żywotnością, przy jednoczesnym znacznym ograniczeniu kosztów konserwacji. Praktycznie nie występuje problem zużycia elementów napędowych oraz układów pozycjonujących szkło, dzięki czemu wytwórca mógł rozwiązać kwestie związane ze smarowaniem prowadnic i sań zespołów napędowych poprzez zastosowanie centralnej instalacji smarowniczej. Jedynie zbiornik oleju tej instalacji wymaga od użytkownika pewnej obsługi – stosownie do potrzeb musi on bowiem uzupełniać okresowo stan oleju w zbiorniku. Technologię napędu liniowego zastosowano we wszystkich produkowanych przez HEGLĘ stołach rozkroju szkła serii Optimax.

     Prowadzone przez firmę HEGLA prace badawczo-rozwojowe nad urządzeniami przeznaczonymi do rozkroju szkła float nie ograniczają się tylko i wyłącznie do zwiększania ich wydajności i niezawodności oraz ograniczania nakładów pracy związanych z konserwacją. Firma nie zapomina również o obróbce towarzyszącej procesowi rozkroju szkła i może się poszczycić dalszym doskonaleniem urządzeń służących do rozłamywania rozkrojonych tafli: oferuje np. stoły do rozłamywania z biegnącymi wzdłuż osi y listwami poprzecznymi o długości sięgającej 4600 mm – oferta ta stwarza nowe możliwości optymalizacji, dzięki którym zastosowanie dodatkowej listwy rozłamującej biegnącej wzdłuż osi x i służącej do ręcznego rozłamywania tafli stanie się w wielu wypadkach zbyteczne.
     Zgodnie z informacjami producenta będzie to możliwe między innymi dzięki zastosowaniu opatentowanych rozwiązań – a mianowicie napędzanych elektromechanicznie listw rozłamujących, które pozwolą na uzyskanie stałej, niezmiennie wysokiej jakości krawędzi niezależnie od wielkości rozłamywanych formatek szkła. Przy zastosowaniu specjalnych dociskaczy nawet rozłamywanie poprzecznych linii rozkroju formatek szkła o grubości 19 mm nie będzie stanowiło problemu. Obróbka polegająca na rozłamywaniu szkła osiąga coraz wyższe szczeble precyzji i jest w stanie sprostać praktycznie wszelkiego rodzaju wymogom związanym ze szkłem – bez względu na to, czy w grę wchodzi rozłamywanie 400-milimetrowej szerokości pasów wykrojonych w szkle o grubości 4 mm, czy też witryn sklepowych o wymiarach 4000x2500 mm wykrawanych ze szkła o grubości 8 mm.

Glaswelt 1/2009

więcej informacji: Świat Szkła 5/2009 

inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne

 
 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.