Szkło to jeden z najważniejszych materiałów we współczesnym świecie.

 

Czy to w postaci ekranów wyświetlaczy, paneli kontrolnych, ekranów dotykowych, fasad budynków i sprzętu budowlanego, w pojazdach lub w sprzęcie AGD – szkło jest naprawdę wszechobecne.

 

Szkło może być cięte i ukształtowane w odpowiednią formę. Proces ten musi być precyzyjny, szybki i opłacalny.

 

Mając to na uwadze, firmy zrzeszone w VDMA zaprezentowały swoje różne możliwości i aplikacje na targach GLASSTEC 2018 w Düsseldorfie pod koniec października br.

 

2018 12 11 1

 

Obejmują one m.in. cięcie strumieniem wody oraz liczne techniki cięcia laserowego, w tym laserowe cięcie na zimno.

 

A ponieważ transport dociętego już, cienkiego i ultracienkiego szkła pomiędzy poszczególnymi etapami produkcji jest prawdziwym wyzwaniem, przedstawiono także technologie umożliwiajace przenoszenie nawet najcieńszej szyby bez żadnych uszkodzeń.

 

MDI Advanced Processing GmbH z Moguncji skupia się na wykorzystaniu laserów do obróbki szkła od 20 lat.

 

Firma wykorzystuje przede wszystkim dwie technologie: laser CO2 i "zielony" laser. Lasery CO2 to najczęściej używane lasery do zastosowań przemysłowych.

 

2018 12 11 2

 

Ponieważ powstająca w ten sposób krawędź jest precyzyjna i czysta, nie jest konieczne żadne przetwarzanie końcowe.

 

Bezstykowy proces cięcia zapewnia tutaj najwyższą jakość krawędzi, przy czym wytrzymałość krawędzi jest trzy do czterech razy większa niż krawędź cięcia mechanicznie za pomocą kółka tnącego.

 

Ta technologia nadaje się również do cięcia cienkich i ultracienkich szyb.

 

Wraz z doskonałym wynikiem cięcia, opłacalność systemu jest jednym z najważniejszych wymagań.

 

Firma MDI opracowała metodę przetwarzania szkła za pomocą zielonego lasera, który działa w zakresie fal o długości 532 nanometry i znacznie skraca czas cyklu, zachowując przy tym wysoki stopień precyzji.

 

2018 12 11 3

 

Wiercenie, znakowanie, teksturowanie i wycinanie mogą być również wykonywane za pomocą tej technologii. Technika ta umożliwia wiercenie otworów i wewnętrznych wycięć i może być stosowana do obróbki zewnętrznych krawędzi i konturów.

 

Zielony laser może usuwać powłokę funkcyjna ze szkła, ukosować lub znakować szkło wewnątrz tafli i może być wykorzystywany do obróbki szkła o wymiarach do 900x600 mm.

 

MDI pracuje obecnie nad procesem, który umożliwiłby obróbkę płaskiego szkła o wymiarach 1500x2500 mm. Technika cięcia laserowego oferuje szereg korzyści dla użytkowników.

 

Ponieważ nie ma żadnych dodatkowych kosztów związanych z usuwaniem i zużywaniem części, wyższe koszty nabycia są szybko amortyzowane.

 

Jednocześnie zużycie energii przy zastosowaniu lasera MDI jest bardzo niskie.

 

2018 12 11 4

 

Na zimno
Technika „laserowego cięcia na zimno” (LCC) firmy Glamaco GmbH w Coswig jest proponowana producentom szkła gospodarczego i opakowaniowego.

 

Pomysł ten jest już używany do cięcia płaskiego szkła stosowanego jako ekran wyświetlaczy.

 

W tej procedurze wykorzystuje się zalety laserów impulsowych (USP), które charakteryzują się bardzo dużym natężeniem przy stosunkowo niskich poziomach energii impulsu, a także długością fali w obszarze 1 μm.

 

Ponadto, ponieważ pracują z impulsami o długości od 10 ps do 100 fs, czas trwania impulsu jest niższy niż czas wymagany do większości procesów transportu energii w szkle.

 

Minimalizuje to wkład energii cieplnej w obszarze cięcia wyrobu szklanego, ponownie znacznie zmniejszając ryzyko powstawania mikropęknięć wywołanych naprężeniami wewnętrznymi.

 

Nowo opracowana technologia osiąga stopnie chropowatości <2 μm w obszarze ciętych krawędzi.

 

Ponadto, ponieważ nie ma już potrzeby wykańczania krawędzi przez szlifowanie, powstające dawniej koszty procesu wynikające ze stosowania materiałów ściernych i oczyszczania wody w procesie szlifowania również należą do przeszłości.

 

Zmodyfikowany laser USP może być zalecany w celu unikania pęknięć podczas produkcji szkła gospodarczego (np. kielichów szklanych).

 


Moc wody
Kolejnym „zimnym” procesem jest cięcie strumieniem wody.

 

Wśród innych zalet tej techniki, krawędzie pozostają wolne od zadrapań i odprysków, nie ma oddziaływania termicznego na cięty materiał i nie jest już potrzebna okresowa konserwacja narzędzi.

 

Głowica waterjet może być stosowana do wycinania praktycznie wszystkich form geometrycznych.

 

Na targach GLASSTEC 2018 firma LISEC z Austrii zaprezentowała swoje urządzenie MRX-B WJ, które może pracować jako pionowa frezarka i wiertarka z tą właśnie technologią.

 

Sprytne rozmieszczenie narzędzi mechanicznych, miejsca do zmiany narzędzi i głowicy do cięcia strumieniem wody minimalizuje wymagane czasy procesu pomocniczego.

 

Według producenta gwarantuje to bardzo szybkie czasy cykli.

 

Centrum frezowania i wiercenia może obrabiać szkło o grubości od 4 do 20 mm przy maksymalnej wysokości szkła 2700 mm.

 

Płaskie wycięcia można uruchamiać za pomocą najmniejszego mechanicznego narzędzia do wiercenia, a strumień wody bezpośrednio szlifuje szkło w powstałym odwiercie.

 

To znacznie zmniejsza zanieczyszczenie układu wodą i piaskiem ściernym.

 

System może być używany jako samodzielne urządzenie lub być zintegrowany z linią produkcyjną.

 


Martina Scherbel
VDMA

 

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji: Świat Szkła 12/2018

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.