Szkło jest wyjątkową substancją, która tradycyjnie jest trudna do obrabiania. Chociaż charakteryzuje się znaczną wytrzymałością konstrukcyjną, nawet niewielkie zadrapania na powierzchni mogą doprowadzić do pobicia lub ścinania.

Tradycyjna metoda "cięcia" szkła polega na wykonaniu niewielkiej rysy na powierzchni za pomocą noża diamentowego, a następnie przyłożeniu nacisku do momentu pęknięcia wzdłuż rysy. Teraz to się zmieniło. Diamentowe ostrze nie jest już potrzebne.

Szkło można nie tylko perfekcyjnie ciąć wodą ale jeszcze nadawać mu takie kształty, o jakich można było tylko pomarzyć wykorzystując tradycyjne metody obróbki szkła.

Image

Jak to możliwe?

OMAX – światowy lider w produkcji urządzeń do cięcia wodą, podchodzi do tego problemu traktując szkło jak substancję kruchą. Materiał przebija się przy niskim ciśnieniu, a następnie waterjet automatycznie przełącza się na tryb wysokiego ciśnienia i kontynuuje ścieżkę narzędziową. Szybkość ścieżki narzędziowej również podlega regulacji w celu uniknięcia problemów, które związane są z materiałami kruchymi.

Urządzenia do cięcia wodą świetnie nadają się do wycinania skomplikowanych, nieosiągalnych dla tradycyjnych metod cięcia szkła, elementów. Wzornictwo nie ma tu żadnych ograniczeń. Oznacza to, że za pomocą maszyny do cięcia wodą, można w szkle wyciąć każdy, nawet najbardziej skomplikowany wzór. Możliwe jest to dzięki uniwersalnemu oprogramowaniu maszyny.

- Każdy z naszych modułów oprogramowania jest oparty o środowisko Windows. Charakteryzuje się menu opartym na ikonach z jasnymi, konkretnymi opcjami. Nawet początkującym operatorom niezwykle łatwo jest osiągnąć w krótkim czasie eksperckie rezultaty – wyjaśnia Remigiusz Filipiak, prezes spółki Maxiem WaterJets w Elblągu, dystrybutor urządzenia w Polsce.

MAXIEM jest wyposażone w program Layout. Za pomocą programu można tworzyć rysunki części, importować rysunek z innego programu CAD lub kopiować rysunek lub fotografię -  Layout pozwala bowiem wyświetlić mapę bitów lub fotografię, które można następnie skopiować za pomocą narzędzi do rysowania.

Image 

- Jeśli chodzi o obróbkę szkła to musimy pamiętać o tym, że przebijamy się wodą na tzw. niskim ciśnieniu, ponieważ gdyby zostało użyte wysokie, to szkło pęknie – wyjaśnia Włodzimierz Wawro, szef produkcji firmy JetSystem w Elblągu. - Waterjet daje nam nieograniczone możliwości co do wycinania różnych skomplikowanych wzorów. Wpasowywania jednego elementu w drugi, jak również możliwość łączenia różnych materiałów ze sobą np. szkło i metal czy kamień i szkło.

Jeśli chcemy wycinać bardziej skomplikowane wzory o niewielkich rozmiarach, świetnie sprawdzi się tu głowica Micro-Jet, która może być użyta zarówno w urządzeniach OMAX jak i MAXIEM. Głowica pozwala wyciąć najbardziej skomplikowane wzory o często milimetrowych wielkościach.

Tak więc urządzenia do cięcia wodą korporacji OMAX świetnie nadają się zarówno do cięcia szkła przemysłowego, jak i do wycinania efektownych wzorów w szkle ozdobnym.

Jak maszyna do cięcia wodą tnie szkło? Można się przekonać oglądając film: www.omax.com/waterjet-cutting-challenge.php

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.