Współcześni architekci marzą o lekkich budowlach. Projektują przeźroczyste, szklane konstrukcje, które sprawiają wrażenie, że budowla niemal unosi się w powietrzu.
A konstruktorzy i wykonawcy dwoją się i troją, aby w nowoczesnych budynkach bezpiecznie wprowadzić tę wizję prostoty i zwiewności.
Punktowe mocowanie szkła znalazło zastosowanie w szklanych balustradach balkonowych oraz schodowych, daszkach, fasadach, tabliczkach informacyjnych, przegrodach, meblach i wielu innych elementach budowlanych.
Jednym ze szklanych elementów, które bardzo często pojawiają się w projektach, są balustrady.
W ich przypadku, najlepszym do przekucia wizji architektów w rzeczywistość jest uchwyt punktowy, zwany rotulą, który daje możliwość poprowadzenia linii szkła bez dodatkowych łączników liniowych zaburzających jej powierzchnię.
Rotula, w zależności od jej sposobu połączenia ze szkłem, daje możliwość utworzenia bezkresnego obrazu powierzchni szkła. Konstrukcja uchwytu punktowego może być dowolnie modyfikowana do pożądanego wymiaru.
Średnica przekroju rotuli oraz odległość między mocowaniem szkła a konstrukcją nośną, jest dostosowywana indywidualnie do wizji projektanta. Istnieje również możliwość ustawiania tafli szkła pod dowolnym kątem.
Najbardziej popularne średnice rotul zaczynają się od fi 12 mm a kończą na fi 70 mm (zdarzają się nawet większe). Daje to możliwość zamontowania szkła o przekroju grubości od 3 do 25,52 mm.
Przekrój rotuli najczęściej przypomina kształt walca lub prostopadłościanu. Składa się z czterech elementów:
1. Dystansu – czyli odległości szkła od powierzchni nośnej.
2. Czoła uchwytu punktowego – czyli części znajdującej się od strony przedniej montowanego szkła. Czoło może znajdować się całkowicie na powierzchni szkła, może licować się ze szkłem lub zostać z nim zespolone.
3. Materiału izolującego szkło od stali: silikonu, gumy EPDM, elastycznego PVC czy teflonu.
4. Pręta montażowego.
Ze względu na budowę rotuli, jej montaż zawsze wymaga wykonania otworu w szkle (całkowitego lub częściowego). Dlatego jedynym szkłem, które może być montowane za pomocą takiego uchwytu, jest szkło hartowane bezpieczne ESG.
Rotulę można wykonać z każdego rodzaju materiału, który da się uformować w odpowiedni kształt i połączyć trwale ze sobą.
Najbardziej popularne materiały z których wykonywane są rotule to:
- Stal nierdzewna AISI 304
- Stal kwasoodporna AISI 316
- Aluminium
- Odlew ciśnieniowy cynkowy – zamak
Dobór materiału zależy od wymaganej wytrzymałości na warunki atmosferyczne, funkcji, jaką ma pełnić wykonywany element oraz założeń projektowych w zakresie wytrzymałości nośnej.
Na zlecenie firmy RX-Polska, Instytut Techniki Budowlanej opracował raport, określający wytrzymałość na rozciąganie i ścinanie uchwytów punktowych fi 30, 50 i 60 mm jej produkcji.
Aprobata Techniczna dopuszcza zastosowanie tych mocowań punktowych w projektach tzw. „Użyteczności publicznej”, jak również daje jasne informacje konstruktorom obliczającym nośność szklanych konstrukcji.
patrz też:
przegląd Okucia do konstrukcji szklanych
.
Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne
Więcej informacji: Świat Szkła 3/2019