Stół do automatycznego rozkroju służy do prostego cięcia gładkich tafli szkła oraz do wycinania kształtów z dużą szybkością i precyzją.

 

Maszyna może pracować w linii wraz z automatycznym stołem załadowczym i stołami łamiącymi. Na solidną konstrukcję maszyny składa się wytrzymała podstawa, na której zamontowano następujące części: stały stół roboczy, zespół prowadnic ruchomego mostu oraz system automatycznego przesuwu tafli za pomocą pasów wspomagany poduszką powietrzną.

 

2019 12 36 1

 

Solidna budowa podstawy urządzenia oraz precyzja montażu mechanicznego gwarantują jakość i precyzję cięcia. Napęd mostu tnącego jest realizowany za pomocą dwóch serw liniowych, co pozwala na lepszą dynamikę maszyny. Ruch mostu tnącego (oś x) oraz głowicy (oś y) odbywa się po wysoce precyzyjnych prowadnicach, wykonanych z hartowanej i szlifowanej stali, napęd z wszystkich silników bezszczotkowych przeniesiony jest za pomocą serw liniowych.

 

Prędkość cięcia regulowana w zakresie do 200 m/min., zależna jest od grubości szkła i rodzaju wykonywanej operacji, zaś wartość maksymalnego przyśpieszenia wynosi 8 m/s2. Maszyna przewidziana jest do rozkroju szkła o formacie maksymalnym 6100x3300 mm, grubości 3÷19 mm.

 

W urządzeniu zastosowano wentylatory umieszczone na solidnej podstawie, które wytwarzają poduszkę powietrzną. Nacisk podczas cięcia jest regulowany automatycznie, w zależności od grubości i krzywizny cięcia.

 

Naciski przy cięciu mogą być zmieniane podczas pracy maszyny. W urządzeniu przewidziano dwa zbiorniki oleju do smarowania podczas cięcia, dzięki czemu możliwe jest używanie dwóch rodzajów substancji smarującej: oleju zalecanego do cięcia prostoliniowego oraz specjalnego oleju stosowanego przy wycinaniu kształtów i cięciu formatek o dużej grubości. Przepływ substancji smarującej kontrolowany jest automatycznie z możliwością korekty opóźnienia smarowania podczas cięcia co powoduje, że szkło nigdy nie ulega nadmiernemu zabrudzeniu, daje jednolitą warstwę oleju na całej trasie cięcia i minimalne zużycie.

 

Gdy tafla zostaje odebrana ze stołu załadowczego, włącza się poduszka powietrzna, a pasy transportowe unoszą się automatycznie, tak aby ułożyć taflę we właściwej pozycji. Gdy tafla się zatrzymuje, pasy znikają pod stołem roboczym, a centrujące urządzenia mechaniczne umieszczone pod osiami X oraz Y przesuwają taflę aż do momentu osiągnięcia „punktu zero”. W tej pozycji poduszka powietrzna wyłącza się i uruchamiany jest automatyczny cykl cięcia.

 

Urządzenie przewiduje zabezpieczenie noża. Jeśli pod głowicą tnącą nie ma szkła, urządzenie elektroniczne (czujnik ograniczający) włącza się i zatrzymuje gwałtownie maszynę. Wytrzymałość głowicy w połączeniu z jej statecznością i płynnością, pozwalają na cięcie formatek o grubościach od 3 do 19 mm, przy zachowaniu optymalnej jakości. Szlifowanie miękkiej powłoki odbywa się za pomocą tarczy o szerokości 20 mm i średnicy ø200 mm po obu stronach cięcia (dotyczy to również kształtów), z uruchomionym systemem odsysania powstałego pyłu.

 

Stały punkt odniesienia lokalnego układu współrzędnych (punkt referencyjny) zostanie wyznaczony w/g zamówienia. Odczyt danych – pliki wykonawcze mogą być przekazywane po wewnętrznej sieci zakładowej lub dostarczane mogą być na USB lub CD. Urządzenie posiada wizualizację rozkroju oraz podgląd aktualnej pozycji narzędzia roboczego wraz ze stopniem zaawansowania wykonania bieżącej formatki.

 

Zmiana parametrów obróbki, tj. nacisku, smarowania, ustawiana jest automatycznie poprzez wprowadzenie zadanych wartości na pulpicie operatorskim, wszystkie inne funkcje dotyczące rozkroju sterowane są automatycznie.

 

 

 Podstawowe dane techniczne automatycznego stołu do rozkroju szkła na serwach liniowych
- grubość szyby – od 3 do 19 mm,
- minimalny format szkła 1000 x 500 mm,
- maksymalny format szkła 6100 x 3350 mm,
- wysokość robocza 950 mm +/- 30 mm (dostosowana do linii),
- wymiary gabarytowe (długość x szerokość x wysokość) 7500 x 4300 x 1700 mm,
- napęd w osiach X, Y – SERWA LINIOWE,
- prędkość cięcia do 200m/min,
- przyśpieszenie 8 m/s2,
- tolerancja cięcia +/- 0,3 mm,
- napięcie zasilania – 400 V, 50 Hz,
- łączna moc zainstalowania – 18 kW,
- zasilanie sprężonym powietrzem o ciśnieniu 7 bar,
- maksymalne zużycie powietrza 1100 NL/min,
- czujnik obecności szkła – OK,
- szlifierka miękkiej powłoki – OK,
- automatyczne pozycjonowane arkusza szkła – OK,
n cięcie kształtów,
- kolor wg RAL – zgodnie z zamówieniem,
- cięcie kształtów – (głowica obracana serwem),
- blat stołu pokryty czarnym filcem o grubości 4mm,
- system prowadnic i napędu zabezpieczony przed zabrudzeniem,
- prowadnice oraz listwy zębate hartowane powierzchniowo,
- siła nacisku zadawana automatycznie poprzez zadanie parametrów w układzie CNC,
- głowica tnąca obraca się zgodnie z kierunkiem cięcia,
- olej dozowany automatycznie na kółko podczas cięcia.  

 

 

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji:  Świat Szkła 12/2019
 

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.