Najbardziej zaawansowane modele CNC firmy INTERMAC sprzedały się do dziś w kilkudziesięciu egzemplarzach, a niedawno pierwszy taki trafił do Polski. Modele Master 53-55 i 63-65 kryją w sobie rozwiązania, które rewolucjonizują branżę szklarską od kilku lat.

 

 50-fot1

 


Mekanika Glass & Stone Division
W fabryce maszyn zatrudnionych jest 400 pracowników. Podczas dniówki powstają średnio trzy maszyny. Koncern jest dziś właścicielem ok. 230 patentów. Najnowszym patentem jest magazynek przy głowicy obróbczej, który pozwala zredukować czas uzbrojenia centrum obróbczego z poprzednich 20 s. do 9 s. Magazynek przeznaczony dla 14 narzędzi o maks. ø 150 mm i o maks. wadze 10 kg i kompatybilny z agregatami każdego typu.


Fazę wyładunku narzędzi poprzedza automatyczne sprawdzanie obecności narzędzia. Opcjonalnie istnieje możliwość wyposażenia maszyny w drugi 14-to pozycyjny magazynek po tej samej stronie oraz w trzeci i czwarty taki sam magazynek po stronie przeciwnej (łącznie dostępnych będzie wtedy 56 pozycji).


Podczas wieloseryjnej obróbki identycznych elementów szkła oszczędność czasu przy wymianie narzędzia ma ogromne znaczenie. 
To rozwiązanie znajduje się w najnowszej serii maszyn z rodziny Master 53-55 i 63-65.

 

50-fot2

 


Włoska rodzina
Programowanie pracy Mastera odbywa się z wykorzystaniem najbardziej zaawansowanego systemu CAD, dzięki któremu praca maszyny może zostać poprzedzona jej symulacją. Sterownik maszyny dobiera wtedy statyczne i dynamiczne momenty dla każdego z etapów prac wrzecion podczas właściwych operacji obróbczych. Tu uwagę zwraca możliwość nieograniczonego dostępu do magazynku rewolwerowego podczas pracy maszyny. Magazynek mieści 14 wrzecion. Maszyna nie musi już się zatrzymać, by odjechać na czas uzbrojenia – wszystko dzieje się szybciej, więc efektywność produkcji rośnie!


Rodzina maszyn Master pochwalić się może nową generacją elektrowrzecion. Pracują one w zamkniętym obiegu chłodzenia cieczą i są zaopatrzone w system kontroli chłodzenia i system kontroli prędkości. Ich moc wynosi 15 kW nominalnie i 18 kW szczytowo.


Posiada wektorową kontrolę rotacji w zakresie od 0 do 12 000 obr/min. Umożliwia to pogodzenie najwyższej jakości obróbki ze stabilnością pracy. Wyposażone są w 4 łożyska ceramiczne, gwarantujące zwiększoną wytrzymałość na siły odkształcające, powstające w trakcie pracy.

 

50-fot3

 


Dodatkowo w wyposażeniu jest podwójny system chłodzenia:

- wewnętrzna instalacja wody czystej, doprowadzanej bezpośrednio do narzędzia, ze zwiększonym przepływem, zapewniającym lepsze chłodzenia.
- niezależny, zewnętrzny, zamknięty obieg dla czynnika chłodzącego; chłodnica zamontowana na jednym końcu belki.


Uchwyt do szybkiego mocowania narzędzi posiada stożek ISO 40 oraz sprężynę do mechanicznego blokowania i siłownik pneumatyczny do odblokowywania. Ciśnienie robocze wynosi 7 bar.


Uchwyt narzędziowy jest automatycznie czyszczony w fazie wymiany narzędzia, za pomocą dmuchawy sprężonego powietrza działającej bezpośrednio na stożki. Instalacja nadciśnienia zabezpiecza przed ingerencją pyłu.

 

Stół roboczy o wym. 3250x4600 mm to sprawdzone rozwiązanie, mocne i sztywne. Jego aluminiowa konstrukcja to niemal standard w maszynach dla branży szklarskiej. Urządzenie posiada system gwarantujący obsłudze maszyny dostęp do połowy powierzchni roboczego stołu podczas pracy. Rozwiązanie takie umożliwia bezpieczną i szybką wymianę materiału obrobionego na nowy.


W wyposażeniu maszyny znajduje się poprzeczna przegroda, automatycznie unoszona, pozwalająca na obróbkę wahadłową na dwóch oddzielnych obszarach, bezpiecznie dla operatora.


Stół pozwala na pozycjonowanie elementów na różne sposoby. Posiada system szybkiego i łatwego pozycjonowania i blokowania przy pomocy szeregu ssaw z podwójną instalacją podciśnieniową, która ułatwia pozycjonowanie bez potrzeby stosowania mechanicznych elementów blokujących jak np. śruby (dwa niezależne obszary podciśnienia).


Instalacja podciśnieniowa dla ssaw i zderzaków bazujących wyposażona jest w pompę o wydajności 75 m³/h, nie wymagającą konserwowania oraz instalację obiegową cieczy. Stół posiada system szybkiego mocowania ssaw od frontu i w tylnej części podstawy maszyny.


Instalacja wody chłodzącej wraz ze spływami i rurami łączącymi do opróżniania pozostałości zbiornika (opcja) zlokalizowano poniżej stołu roboczego. Wyjmowane zbiorniki wykonane są ze stali nierdzewnej.

 

50-fot4


Rozliczne funkcje
Rodzina CNC Master ma w standardzie system adaptacyjnego polerowania. Automatyczna kontrola nad polerowaniem pozwala za każdym razem optymalne wykorzystać spektrum dostępnego ciśnienia pracy.


Mechanika maszyny opiera się na najbardziej pożądanych przez profesjonalistów silnikach krokowych. Osiągane przyspieszenia, brak zwłok przy zmianie osi pracy, szybki powrót do bazy – to wszystko gwarantuje ekonomikę maszyn INTERMAC. Można dodać do tego automatyzację smarowania prowadnic i elementów ruchomych.


Maszyny z rodziny Master można „podrasować”. Można je wyposażyć w oś C. Ta funkcja (dostępna w opcji) zwiększa i tak dużą elastyczność pracy. Piąta głowica (oś C) w połączeniu z osią A (zakres pracy/przechyłów od -90° do +90°) pozwala na wykonanie obróbek najbardziej skomplikowanych detali.

 

50-fot5

 


Oprogramowanie
Osiągnięcia w dziedzinie precyzyjnej obróbki szkła dotyczą też kilku ciekawych rozwiązań pomocniczych. Na wstępie można wymienić urządzenie laserowe do wykrywania geometrycznych szablonów.


Laser skanuje nam punkty na powierzchni szablonu i niezależnie od rodzaju materiału automatycznie dobiera, a następnie proponuje optymalny program pracy. Jedną z wielu zalet tego systemu jest możliwość ograniczenia cykli przejść, zużycia wrzecion i skrócenie czasu pracy.


Wszystkie maszyny z rodziny Master 53-55 i 63-65 są wyposażone w zintegrowany komputer osobisty z interfejsem Windows. Kolorowy monitor (19”) wspomaga intuicyjną pracę operatora. Gdyby zaszła konieczność konsultacji ze specjalistami producenta urządzenia, to każdy operator może w dowolnej chwili skorzystać z usługi „tele-serwis”. Ta umożliwia zdalną diagnozę pracy urządzenia i zapewnia przekazywanie w czasie rzeczywistym wszelkich parametrów pracy maszyny (nawet zdjęć!) do centrali odpowiedzialnej za pomoc, diagnozę i usuwanie kodów błędów.

 

 

50-fot6

 


Główna charakterystyka sterowania:
- procesor kompatybilny z technologia dostępną na rynku,
- zintegrowany panel osi (XP615) wyprodukowany przez INTERMAC, łatwy do zastąpienia,
- płaski monitor 15’’ LCD, klawiatura i mysz,
- możliwość kompletnego skonfigurowania i podłączenia sieci,
- zintegrowany modem,
- TELESERIS: zdalna kontrola maszyny i aktualizacja układów logicznych, parametrów i diagnostyka poprzez kartę a Ethernet i internet,
- opcjonalnie istnieje możliwość zainstalowania zestawu słuchawkowego i kamerki,
- komponenty są łatwo dostępne na rynku,
- redukcja ilości zabiegów konserwacyjnych i ułatwienie interwencji przez techników.

 

50-fot7


Sterownik CNC obejmuje także system wielozadaniowy MULTITASKING.

Dzięki niemu:
- aplikacje CAD-CAM i wszystkie własne INTERMAC’a mogą być zastosowane na PC w trakcie pracy maszyny;
- każda z funkcji kontrolnych może być realizowana w trakcie pracy maszyny (np.: wprowadzanie nowych narzędzi, modyfikacja parametrów, itd.).


Parametry poprzedniej wersji kontroli numerycznej zostały ulepszone, między innymi poprzez zastosowanie automatycznej kompensacji zużycia polerki z wyświetlaniem ciśnienia roboczego w czasie rzeczywistym.

 

50-fot8


Bezpieczeństwo pracy i długotrwała niezawodność
Standardowo maszyna wyposażona jest w zintegrowana kabinę zabezpieczającą obszar pracy i redukującą hałas. Pilot pozwala na pozycjonowanie zderzaków i ssaw, dzięki czemu operacja może być wykonana bezpiecznie dla operatora stojącego przed frontem maszyny. Wszystkie ruchome komponenty znajdują się ponad poziomem wody.


Szafa wykonana została w zgodzie z normami bezpieczeństwa IP64, dodatkowo wyposażono ją w klimatyzator.


Automatyczne smarowanie wszystkich ruchomych komponentów gwarantuje perfekcyjne funkcjonowanie maszyny i uproszczenie zabiegów konserwacyjnych. 

 

Nabywcą pierwszej tego typu maszyny w Polsce jest Spółka BOHAMET.

 

 

 

 

 DANE TECHNICZNE


 Zasilanie
 - Ciśnienie robocze 7 Bar
 - Zapotrzebowanie na powietrze 160 l/min
 - Ciśnienie robocze wody 2,5 Bar
 - Zapotrzebowanie na wodę 11 l/min
 - Moc 15 kW


 Wymiary robocze
 - Szerokość 8200 mm
 - Głębokość 6850 mm
 - Wysokość 3150 mm
 - Waga 10 000 Kg


 Skok w osiach
 - Oś poprzeczna X = 3350 mm
 - Oś wzdłużna Y = 4700 mm
 - Oś pionowa Z = 390 mm


 Max rozmiary robocze arkusza:
 - 3 osiowa obróbka - z narzędziem ø100 mm: 3250 x 4600 mm   
 - Max grubość arkusza - przy szlifowaniu krawędzi: 115 mm

 

 

 

 

TEKNIKA

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne

więcej informacj: Świat Szkła 12/2012

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.