2020 02 01 1

W pierwszym tygodniu lutego 2020 cała branża budowalna zawitała do Poznania na 29. edycję Międzynarodowych Targów Budownictwa i Architektury BUDMA.

 

Od 4 do 7 lutego 46 tysięcy profesjonalistów – fachowców, inwestorów, przedstawicieli handlu, generalnych wykonawców, inżynierów i architektów – poszukiwało nowości produktowych, wiedzy i nowych możliwości biznesowych wśród niemal 1000 wystawców z ponad 30 krajów świata.

 2020 02 01 2

Był to intensywny czas budujących spotkań, dzielenia się doświadczeniami, nawiązywania współpracy, ale i rozmów o wyzwaniach dla budowlańców i architektów, również w kontekście zmian społecznych i dbałości o środowisko.

2020 02 01 3

3 lutego, dzień przed uroczystym otwarciem targów, rozpoczęło się Forum Gospodarcze Budownictwa Build 4 Future, podczas którego rozmawiano o pozytywnych zmianach w nowym prawie budowlanym i rozwijajacą się cyfryzacją branży, a także potrzebą innowacji i inwestycji w tym sektorze.

 2020 02 01 4

Inauguracyjne wystąpienie wygłosił Robert Krzysztof Nowicki, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju, zwracając uwagę na 40% lukę czynszową, która powinna stać się sygnałem dla rynku, zwiastującym wzrost znaczenia budownictwa społecznego jako ważnego elementu stabilnego rozwoju cywilizacyjnego kraju.

 2020 02 01 5

Prof. Witold Orłowski zwracał uwagę na czynniki zewnętrzne, takie jak: spowolnienie inwestycji, wzrost kosztów pracy, ale i wkraczającą robotyzację, inflację, jednak nie prognozował „srogiej zimy” na rynku nieruchomości.

 2020 02 01 6

Drugiego dnia forum dyskutowano o uwarunkowaniach rozwoju budownictwa w latach 2020-2030 oraz o priorytetach rozwoju projektów infrastrukturalnych w 2020 roku, także w kontekście partnerstwa publiczno-prywatnego.

 2020 02 01 7

Uwaga na wagę złota
Podczas uroczystej gali otwarcia Targów BUDMA uhonorowano firmy i produkty, na które należy zwrócić największą uwagę, ale także inżynierów i architektów.

 

Nagrody Ministra Rozwoju powędrowały do autorów najlepszych publikacji, prac dyplomowych i rozpraw doktorskich w dziedzinach architektury i budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa.

 2020 02 01 8

43 statuetki Złotego Medalu Grupy MTP odebrali wystawcy Targów Budma, Targów Intermasz i Targów Kominki. Po raz pierwszy spośród złotych medalistów jury wyjątkowo wyróżniło dwa produkty. Grand Prix Targów Budma zdobyły pręty i siatki zbrojeniowe z kompozytów firmy TROKOTEX, które są tańsze i bardziej wytrzymałe od stalowych.

 

Nagrodę Eco Prize za najbardziej ekologiczne rozwiązanie przyznano Lammi Thermoblock – pustakom z termoizolacją wykorzystywanym w budownictwie pasywnym. Ogłoszono również laureata Konkursu Architecture Budma Award 2020.

 2020 02 01 9

Statuetkę ABA, z rąk Małgorzaty Pilinkiewicz, prezes Izby Architektów RP oraz prezesa Grupy MTP, Przemysława Trawy, odebrał zespół projektowy biura CDF Architekci za projekt odbudowy poznańskiej kamienicy „Żelazko”.

 

Wiedza i wymiana doświadczeń
Podczas BUDMY odbyło się łącznie blisko sto tematycznych szkoleń, konferencji i prelekcji przeznaczonych dla różnych grup zawodowych. Dzień Dystrybutora, Dzień Inżyniera Budownictwa, Dzień Urbanisty – to już tradycyjne punkty programu.

2020 02 01 9a 

Swoją wiedzę pogłębiali liczni uczestnicy konferencji „Projektowanie, budowa i życie w domu przyszłości”, „Ochrona przeciwpożarowa w obiektach budowlanych – aspekty projektowe i wykonawcze” (DAFA), seminarium „Nowoczesne zrównoważone budownictwo stalowe” (Programu BUDUJ ZE STALI), Forum Klimatycznego AKO „Green Deal 2050 – Szanse i zagrożenia dla Polski”.

 

Podczas Budmy wręczono nagrody laureatom konkursu „BUDUJ BEZPIECZNIE 2019” oraz zaprezentowano dobre praktyki wdrażane na budowach (PIP).

 2020 02 01 9b

Na stoisku Ministerstwa Rozwoju codziennie można było wziąć udział w prezentacjach dotyczących obszarów m.in. nowych programów, funduszy europejskich i działań proeksportowych dla branży budowlanej czy prawa.

 

Temat budownictwa prefabrykowanego, energooszczędnego i pasywnego podjęty został w ramach XI Forum Budownictwa Pasywnego i Energooszczędnego oraz w ramach ekspozycji Centrum nowoczesnej prefabrykacji. O innowacyjnych pomysłach dla budowlanki rozmawiano także w specjalnej strefie Start-upów.

 

Mistrzowie fachowego montażu
Nowa odsłona znanego projektu  przyciągnęła rzesze fachowców, którzy z bliska mogli zobaczyć, dotknąć i sprawdzić jak prawidłowo zamontować nowe produkty i używać materiałów z zakresu stolarki budowlanej.

 2020 02 01 9c

Akcja promuje całoroczną kampanię „Dobry Montaż”, organizowaną przez Związek Polskie Okna i Drzwi wraz z Partnerami. Pierwszego dnia zbudowano fragment domu, który w kolejnych etapach wyposażany był w różne typy izolacji, okien i drzwi. Łącznie w strefie Monteriady odbyło się 28 pokazów.

 

Architektura przyjazna
Dwudniowe Forum Designu i Architektury D&A skupione było wokół tematów architektury przyjaznej, dostępnej i sprzyjającej rozwojowi miast.

 

Swoje metody pracy przedstawili: Ekim Tan, założycielka Play the City, architekta, która od 2008 roku rozwija model projektowania obszarów miejskich oparty o grę; Martin Arfalk, założyciel biura Mandaworks, realizującego interesujące projekty urbanistyczne na całym świecie oraz Kasper Benjamin Reimer, szef innowacji w biurze EFFEKT architects, które zajmuje się badaniem i projektowaniem nowych rozwiązań dla miast w oparciu o zrozumienie potrzeb społecznych.

 2020 02 01 9d

Bogna Świątkowska z Fundacji Bęc Zmiana do debaty o architekturze ku przyjemności – wyzwaniach, oczekiwaniach i zagrożeniach zaprosiła prof. Marka Krajewskiego, Krzysztofa Sołoduchę, architektów Zbigniewa Borawskiego i Natalię Budnik.

 

W drugim dniu Jakub Głaz rozmawiało „Architekturze dostępnej”, a także wraz z Małgorzatą Tomczak, w ramach kolejnej debaty „Miasto otwarte, miasto przyjazne”, o zmianach zachodzących w postrzeganiu i budowaniu miast.

 

2020 02 01 9f

 

Nowością Forum D&A były warsztaty dla studentów architektury i młodych projektantów oraz seans filmowy, po którym o uwarunkowanym kulturowo odmiennym spojrzeniu na architekturę wypowiadali się prof. dr hab. Ewa Rewers i Mikołaj Stępień z NMS Architekci.

 2020 02 01 9e

W targowej iglicy, gdzie odbywała się architektoniczna część Budmy można było również oglądać prezentację 1m/ARCH – przegląd pracowni architektonicznych oraz wystawy pokonkursowe: Szkice Architektoniczne i II etapu Architekture Budma Award.

 

Kolejne Targi BUDMA 2- 5 lutego 2021
Za rok odbędzie się wyjątkowa edycja BUDMY, bowiem w 2021 roku będzie obchodzony jubileusz 30-lecia Międzynarodowych Targów Budownictwa i Architektury oraz 100-lecie Międzynarodowych Targów Poznańskich! 30. edycji towarzyszyć będą Targi Maszyn Narzędzi i Komponentów do Produkcji, Okien, Drzwi, Bram i Fasad WinDoor-tech!
Grupa MTP

 

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji:  Świat Szkła 02/2020
  
wytyczne montazu

    Informacje na temat Wytycznych montażu mozna uzyskać bezpośrednio w redakcji miesięcznika Świat Szkła:

 

 - Agata Kostrzewa      Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 - Agnieszka  Roguska     Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


   oraz dziale dystrybucji

   - Iwona Markowska   Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 więcej informacji też na stronie o Wytycznych do montaż okien i drzwi zewnętrznych tzw Instrukcja RAL

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.