W dniach 21-23 czerwca br. w siedzibie Rady Europy w Strasbourgu odbyło się seminarium L'Europe en plus large! (Europa jak najszerzej), w którym wzięli udział zaproszeni goście z Francji i krajów Europy Centralnej i Wschodniej. Seminarium to rozpoczęło się konferencją, której przewodniczył Daniel Thérond, szef Działu Kultury i Dziedzictwa Kulturowego przy Radzie Europy oraz Bertrand Dufourcq, prezes ''Fondation de France'' (Fundacja Francuska) z Paryża. Całość obrad studialnych seminarium prowadzona była przez Jean-Claude Fages, szefa działu ''Solidarités Internationales'' należącego do Fundacji i Jean-Paul Vigier, dawnego prezesa tego działu, przy współpracy organizacyjnej Estelle Hedouini Catherine Gomez.

Głównym organizatorem tego spotkania była ''Fondation de France'', a uczestnikami autorzy wyróżnionych 32 projektów europejskich, zrealizowanych w ciągu 2005 roku i częściowo finansowanych przez dział ''Solidarités Internationales''. Każdy z wyróżnionych projektów został opracowany i zrealizowany w partnerskiej współpracy, przez członków stowarzyszeń lub innych zespołów organizacyjnych, reprezentujących Francję i przynajmniej jeden z krajów europejskich, które niedawno przystąpiły do Unii Europejskiej, jak Polska, Węgry, Czechy, Słowacja czy kraje Bałtyckie lub z tych, które zostaną przyjęte do Unii wkrótce, jak Rumunia i Bułgaria.

Tematyka projektów była bardzo różnorodna i związana z dziedzinami wchodzącymi w skład programu fundacji, jak zagadnienia związane ze sprawami socjalnymi, zdrowia, różnego typu poszukiwań naukowych m.in. medycznych, kultury, edukacji czy ochrony środowiska.

Jednym z tych projektów, związanych z dziedziną kultury, była wystawa Lumen, Lumen... Europejska Sztuka Szkła i Witraży - Francja, Polska, Węgry, zaprezentowana w grudniu 2005 r. w gotyckich krużgankach klasztoru O.O. Dominikanów w Krakowie. Głównym organizatorem tej wystawy było francusko-polskie Stowarzyszenie dla Promocji Europejskiej Współczesnej Sztuki Szkła i Witraży ''Witraże 2000'', którego siedziba mieści się w Paryżu, a partnerami ze strony polskiej są Klasztor O.O. Dominikanów i Muzeum XX Czartoryskich w Krakowie (o wystawie można przeczytać w: ''Świat Szkła'' 12/2005 i 1/2006).

W seminarium, w imieniu organizatorów tej wystawy, wzięły udział 2 osoby: ze strony francuskiej Ewa Grzech, prezes stowarzyszenia ''Witraże 2000'' i komisarz wystawy oraz partner ze strony polskiej i węgierskiej, Zoltán Gyalókay, wegierski historyk sztuki, na co dzień pracownik Ośrodka Strategii i Komunikacji w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie. Autorzy tego projektu przewidują kontynuację tego programu na rok 2007, który także będzie finansowany przez Fundację Francuską. Będą to warsztaty i seminarium z zakresu sztuki szkła i witraży typu ''masterclass'' dla polskich artystów witrażowych i z udziałem specjalistów z tych trzech krajów: Francji, Polski i Węgier. Warsztaty odbędą się w okresie letnim: wykłady, którym będzie towarzyszyć mała wystawa - w krużgankach klasztoru Dominikanów, a zajęcia praktyczne w jednej z pracowni witrażowych w Krakowie.

Ponadto przewidywana jest prezentacja wystawy ''Lumen, Lumen...'' we Francji i na Węgrzech. Termin i miejsce wystawy będą ustalone w późniejszym czasie. Realizacja tego programu zależy oczywiście od uzyskania odpowiednich funduszów.

Uczestnicy czerwcowego seminarium w Strasbourgu, w liczbie 80 osób, zostali podzieleni na kilka grup studialnych, w zależności od tematyki ich projektów. Podczas tych paneli, prowadzonych przez animatorów z ''Fondation de France'' zostały zaprezentowane poszczególne projekty przez ich autorów i organizatorów. Podzielili się oni swoimi uwagami i doświadczeniami, opowiadając także o napotkanych trudnościach organizacyjnych, wynikających z różnic kulturowych czy problemów natury administracyjnej i finansowej. Prezentacje te i dyskusje prowadzone były w języku francuskim i angielskim.

Po części studialnej nastąpiła ogólna dyskusja, z udziałem wszystkich uczestników seminarium, na której animatorzy poszczególnych paneli przedstawili syntezę wynikającą z tych dyskusji. Było to wzbogacające i konstruktywne dla wszystkich autorów projektów.

Seminarium to było także okazją do ciekawych spotkań gości, przybyłych z różnych krajów Europy, nawiązania nowych kontaktów i może w perspektywie przyszłej współpracy. Głównym celem tego wydarzenia było właśnie równoczesne spotkanie się przedstawicieli z różnych krajów europejskich, działających w róznych dziedzinach, których łączy wspólna idea zjednoczenia Europy, nie tylko pod względem politycznym i ekonomicznym, ale także socjalnym i kulturowym, zgodnie z programem tych dwóch instytucji: Rady Europy i Fundacji Francuskiej.

Po pracowitych całodziennych obradach, uczestnicy tych spotkań mieli przyjemnośc wziąć udział w koktailu, organizowanym przez Radę Europy, jak także przyjęciu w siedzibie francuskiej ambasady i stałego przedstawicielstwa Francji przy Radzie Europy, na które wszyscy zostali zaproszeni przez ambasadora Francji, pana Bruno Gain. Na zakończenie tych spotkań, 23 czerwca wieczorem, w siedzibie Merostwa Strasbourga odbyło się uroczyste przyjęcie, na którym pani Fabienne Keller, Prezydent Miasta, podziękowała organizatorom seminarium i jego uczestnikom za współpracę w realizacji wspólnego programu europejskiego i zapewniła o dalszym poparciu zarówno pod względem merytorycznym jak i materialnym. Jedna z filii ''Fondation de France'', działająca na terenie Alzacji i mająca siedzibę w Strasbourgu jest nieustannie popierana przez merostwo.

Po tych wszystkich przyjęciach, uczestnicy seminarium mieli okazję wieczorną porą zwiedzić to piękne, zabytkowe miasto, o historii brzemiennej w wydarzenia, nie zawsze pozytywne. Region Alzacji kolejno przechodził z rąk do rąk, najeżdżany i grabiony przez kolejnych właścicieli i wcielany badź to w granice Niemiec, bądź Francji. Stąd też nastąpiło wymieszanie kultur, niemieckiej i francuskiej, co z kolei stanowi bogactwo kulturowe i artystyczne tego regionu.

Dla organizatorów krakowskiej wystawy ''Lumen, Lumen...'' pobyt w tym mieście był także okazją do zwiedzenia wspaniałej katedry, arcydzieła romańskiej i gotyckiej architektury, z jej pięknymi rzeźbami i zachowanymi in situ witrażami z XI-XVI wieku, jak także fragmentami najstarszych witraży Europy, które można podziwiać na stałej wystawie w przykatedralnym muzeum.

Ewa Grzech
http://witraze2000.free.fr

więcej informacji: Świat Szkła 7-8/2006 

  • Logo - alu
  • Logo aw
  • Logo - fenzi
  • Logo - glass serwis
  • Logo - lisec
  • Logo - mc diam
  • Logo - polflam
  • Logo - saint gobain
  • Logo termo
  • Logo - swiss
  • Logo - guardian
  • Logo - forel
  • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.