Niezależne systemy pozwalają na optymalizację zakładu produkcyjnego i jego elastyczną rozbudowę

Automatyzacja to przyszłość – co do tego, nie ma najmniejszych wątpliwości. Te ostatnie pojawiają się jednak w chwili, gdy przedsiębiorcy stają przed wyborem dostawcy systemów. Stawiając na innowacyjne rozwiązania warto, by pamiętali, że jedną z kluczowych cech automatyzacji powinna być niezależność od producentów zewnętrznych maszyn. Dlaczego? Przedstawiamy trzy najważniejsze argumenty.

 

20200606remmert Niezalezna automatyzacja ilustracja 1

 

Automatyzacja ma ogromne znaczenie dla sprawności procesu produkcji. Pozwala bowiem zoptymalizować przepływ materiału w zakładzie. „Przykładowo, jeśli urządzenia do cięcia laserowego są zintegrowane we wzajemnie skoordynowanej koncepcji przepływu materiałów, wykorzystanie maszyn można podnieść do 80%”, mówi Paweł Zieliński z firmy Remmert i dodaje: „Jeśli w ramach tej koncepcji mamy do czynienia z instalacją niezależną od zewnętrznych producentów, pozwala to czerpać jeszcze większe korzyści w przyszłości”.

 

 

Pozostać elastycznym

W chwili decyzji o inwestycji związanej z automatyzacją, przedsiębiorcy nie zawsze dokładnie wiedzą, jakie maszyny zewnętrzne zdecydują się zakupić. Często jest to np. tylko jeden laser, podczas gdy zakup drugiego odłożony jest w czasie. W niedalekiej przyszłości rozwój technologii może jednak sprawić, że kolejne urządzenia do cięcia korzystniej będzie nabyć u innego producenta.

 

Właśnie w takich sytuacjach cenne jest posiadanie niezależnej automatyzacji. Nie ma potrzeby przejmowania się w chwili, kiedy trzeba wymienić bądź dokupić nowe urządzenie do cięcia laserowego, ponieważ taka instalacja zostanie zawsze szybko i łatwo zintegrowana. Firma będzie miała wtedy pełną elastyczność podczas zakupu nowej maszyny do cięcia laserowego od innego producenta.

 

 

Dopasowanie do oczekiwań rynku

Warto także pamiętać o dynamicznie zmieniających się oczekiwaniach klientów. Wiele firm, obserwując popyt na swoje produkty, może zakładać w jakiej perspektywie czasowej ich zakład będzie potrzebował rozbudowy. Przykładem może być przedsiębiorstwo Kamir, świadczące usługi w zakresie wycinania laserowego, gięcia, spawania i toczenia.

 

Poszukując rozwiązań automatyzacji, firma z góry założyła, że w najbliższych latach potrzeby zakładu w obszarze laserowego wycinania blach zwiększą się i konieczne będzie zakupienie kolejnego urządzenia. Całą inwestycję zaprojektowano więc tak, aby ta sama automatyzacja mogła obsługiwać kolejny laser. Było to możliwe dzięki modułowej i niezależnej od producentów zewnętrznych maszyn budowie rozwiązań Remmerta – eksperta automatycznych systemów intralogistycznych. Jeśli Kamir zdecyduje się na zakup nowego lasera – może to zrobić w każdej chwili, stawiając na urządzenie dowolnego producenta.

 

Dzięki temu, automatyzacja jest precyzyjnie dopasowana do potrzeb, a także pozwala na optymalizację kosztu inwestycji. W przypadku montażu dwóch osobnych urządzeń, z których każde obsługiwałoby tylko jeden laser, koszt instalacji byłby o wiele wyższy niż w chwili, gdy istnieje możliwość rozbudowy istniejącej automatyzacji o nowy moduł.

 

 

 20200606remmert Niezalezna automatyzacja ilustracja 2

 

Realna oszczędność

Jeśli o kosztach mowa, nie tylko modułowość sprawia, że całkowita inwestycja w niezależne od producentów rozwiązanie pozwala na oszczędności. Wiąże się to także z żywotnością maszyn. Funkcjonują one bowiem w zakładzie stosunkowo krócej niż podpięta do nich automatyzacja.

 

W przypadku, gdyby każda instalacja była przeznaczona tylko do urządzenia jednego producenta, wymiana np. lasera, wiązałaby się z dodatkowymi kosztami wymiany systemu automatyzacji. Jak podkreśla Paweł Zieliński z Remmerta: „System załadunku i rozładunku, który jest kompatybilny z każdym urządzeniem do cięcia laserowego, jak np. LaserFLEX, zapewnia maksymalne bezpieczeństwo inwestycji. Niezależność od producenta w rozwiązaniu takim jak to, daje każdemu przedsiębiorcy podstawy do stworzenia wysokowydajnej, inteligentnej fabryki”.

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.