Firmy nieustannie poszukują innowacji zapewniających im konkurencyjność. Jednym ze sposobów rozwoju innowacyjnych pomysłów jest współpraca pomiędzy przedsiębiorstwami a ośrodkami badawczymi.

 

Przykładem może być właśnie trwający projekt DigiKAM (Digital Collaboration Network for the Development of Additive Manufacturing), w ramach którego firma Remmert współpracuje z Instytutem Fraunhofera.

 

Kooperacja w zakresie wykorzystania technologii drukowania przestrzennego w przemyśle już wkrótce pozwoli efektywniej produkować drobne elementy i części zamienne.

 

 2020 04 4 3

Pomysły na pomoce montażowe są zgłaszane przez pracowników Remmert, którzy dzięki swojemu doświadczeniu zawodowemu dokładnie znają zapotrzebowanie narzędziowe

 

Projekt DigiKAM został zainicjowany w 2017 roku przez niemieckie Federalne Ministerstwo Gospodarki i Energetyki. Jego celem jest stopniowe wprowadzanie w przemyśle druku 3D, jako nowego procesu produkcyjnego, który umożliwi wytwarzanie określonych elementów w małych ilościach przy niskich kosztach.

 

Aby to osiągnąć, do projektu włączają się partnerzy z różnych sektorów. Jednym z nich jest firma Remmert, dostawca systemów magazynowych elementów długich i blach. We współpracy z Instytutem Fraunhofera, zajmującym się rozwojem technologii 3D, przeprowadza pierwsze akcje pilotażowe w tym zakresie.

 

Druk 3D jako ekonomiczna alternatywa Remmert chce wykorzystać produkcję metodą druku 3D do tworzenia nowych, kreatywnych rozwiązań w zakresie automatyzacji i magazynowania. Za sprawą nowej technologii, firma może w szybki sposób produkować poszczególne elementy funkcjonalne dla już istniejących maszyn i systemów.

 

2020 04 4 4

Produkcja metodą druku przestrzennego może zaoszczędzić cenny czas, jeżeli części nie będą zamawiane u zewnętrznego dostawcy, lecz produkowane we własnym zakresie. Firma Remmert zastosowała już ten proces w przypadku pierwszych elementów demonstracyjnych

 

 

W porównaniu z tradycyjnie produkowanymi częściami, nowa alternatywa jest bardziej ekonomiczna i łatwiejsza w montażu, ponieważ jednocześnie integruje kilka funkcji, które wcześniej wymagały łączenia różnych elementów.

 

Za pomocą druku 3D mogą powstawać także pomoce montażowe. Są to narzędzia ułatwiające poszczególne operacje robocze. Pomysły na tego typu pomoce są zgłaszane przez pracowników firmy, którzy dzięki swojemu doświadczeniu zawodowemu dokładnie znają zapotrzebowanie narzędziowe.

 

Druk przestrzenny przydaje się także w przypadku wysyłki części zamiennych do klienta. Cenny czas można zaoszczędzić nie zamawiając części u zewnętrznego dostawcy, lecz produkując je we własnym zakresie.

 

— Z powodzeniem zastosowaliśmy już ten proces w przypadku pierwszych elementów demonstracyjnych. W przyszłości planujemy włączyć druk 3D jako pełnowartościową metodę produkcji do wewnętrznych procesów przedsiębiorstwa.

 

Ponadto, pracownicy firmy zostali gruntownie przeszkoleni w tym zakresie i korzystają z możliwości gromadzenia dalszych doświadczeń ze specjalnie zakupioną drukarką 3D — podkreśla Paweł Zieliński, Area Sales Manager Eastern Europe.

 

— Mam nadzieję, że dzięki projektowi DigiKAM już wkrótce będziemy wykorzystywać druk 3D na szerszą skalę, co wpłynie pozytywnie na naszą efektywność i zadowolenie klientów.


Dagmara Rode

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji:  Świat Szkła 04/2020
   

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.