Firmy coraz częściej stawiają na inteligentne rozwiązania dla biur, które dopasowują się do potrzeb pracowników, oszczędzają energię, a nawet dbają o jakość powietrza. Przykładem jest nowe centrum szkoleniowo-konferencyjne firmy EIB SA, w którym zainstalowano system automatyki budynkowej ABB i-bus®KNX. System nie tylko poprawia jakość i komfort pracy na miejscu, ale też ułatwia prowadzenie szkoleń oraz spotkań na odległość.

 

20210111abb studio Mohito 2


Nowoczesne centrum szkoleniowo-konferencyjne firmy EIB SA, specjalizującej się
w pośrednictwie ubezpieczeniowym, powstało w zabytkowej kamienicy w centrum Torunia. Przestrzeń wyposażono w salę konferencyjną dla 40 osób, salę narad oraz strefę chillout. Wcześniej spotkania z klientami i szkolenia odbywały się w wynajętych pomieszczeniach, co wiązało się z ograniczeniami. Pojawił się, więc pomysł stworzenia miejsca skrojonego na miarę potrzeb firmy i jej pracowników.


– Chcieliśmy, by nowa przestrzeń spełniała nasze oczekiwania nie tylko „tu i teraz”, ale także w przyszłości, dlatego postawiliśmy na najbardziej innowacyjne rozwiązania. To było słuszne założenie, bo w trakcie prac budowlanych wybuchła pandemia i okazało się, że nowe technologie pomogą nam w organizacji pracy i szkoleń zdalnych – mówi Rafał Kaszubowski, prezes EIB SA.

 

20210111abb studio Mohito 1

 

Sale wyposażono w sprzęt usprawniający prowadzenie szkoleń i spotkań on-line, m.in.: duże ekrany, komputery, kamery. Nie brakuje też technologii, które dbają o komfort i podnoszą funkcjonalność pomieszczeń, a główną rolę w tym odgrywa system automatyki
ABB i-bus®KNX. Specjalne czujniki ABB Tenton® mierzą temperaturę i zawartość dwutlenku węgla, a gdy jakość powietrza spada system automatycznie dostosowuje tryb pracy wymienników powietrza. Dodatkowo, wielokierunkowa komunikacja pomiędzy urządzeniami zapewnia pełną kontrolę ogrzewania i klimatyzacji poprzez zamienne stosowanie urządzeń grzewczych i chłodniczych


Firmowe prezentacje i szkolenia z efektami specjalnymi
Z kolei za zarządzanie oświetleniem odpowiedzialny jest system oświetleniowy DALI, który umożliwia indywidualne sterowanie każdą lampą LED. Co więcej ABB i-bus®KNX automatycznie dopasowuje kolorystykę panelów LED RGB do wyświetlanych na ekranie prezentacji, dzięki czemu można wzmocnić i podkreślić przekazywane treści. Automatyka budynkowa nie tylko ułatwia prowadzenie spotkań czy prezentacji, ale także sprawia, że skraca się czas oczekiwania na ich rozpoczęcie. Wszystko dzięki zaprogramowanym scenom, które za pomocą jednego przycisku przygotowują salę do prezentacji, np.: ściemniają światło, uruchamiają kamery, ekran i nagłośnienie. Podobnie z zakończeniem - wystarczy jeden ruch, by wrócić do ustawień początkowych.


– Efekt ten udało się osiągnąć dzięki pełnej integracji różnych rozwiązań, w tym także synchronizacji opraw LED oraz audio-wideo. Bardzo ważne w tej realizacji było dostosowanie praktycznych rozwiązań do potrzeb inwestora. Pomimo, że zaimplementowanych zostało wiele funkcji, obsługa systemu jest intuicyjna dla każdego pracownika. W dużym uproszczeniu mówiąc – zamiast 9 pilotów, 5 różnych sterowników ściennych i 8 włączników mamy estetyczne, wielofunkcyjne przyciski i tablety umiejscowione na ścianie, a większość zadań jest zgrupowana lub wykonywana automatycznie w tle – podkreśla Tomasz Robaczewski z firmy Seven Points, która wykonała część oświetleniową pomieszczeń i skomunikowała wszystkie urządzenia w oparciu o automatykę budynkową ABB.

 

20210111abb studio Mohito 3


Innowacje na trudne czasy
System automatyki zmniejsza także koszty eksploatacyjne biura, co ma szczególne znaczenie z uwagi na coraz to wyższe koszty energii. Dzięki zastosowanym czujnikom, automatycznie reguluje temperaturę i obniża ją po zakończeniu pracy. Gdy sensory nie wykrywają ruchu, a drzwi zostały zablokowane, wówczas ogrzewanie przechodzi w tryb ECO i temperatura spada o kilka stopni.
Co ważne, taką inwestycję z powodzeniem można zastosować nie tylko w nowych, ale także istniejących budynkach o specjalnych wymaganiach. – Ta realizacja to bardzo ciekawy przykład tego, że automatykę budynkową można wdrożyć w pomieszczeniach remontowanych, a nawet zabytkowych, bo siedziba EIB mieści się w kamienicy na toruńskiej starówce, a nadzór nad nią sprawuje konserwator zabytków – mówi Łukasz Będziński z ABB.


Jak dodaje, takich realizacji będzie przybywać. Automatyka budynkowa pomaga w tworzeniu nowoczesnych, praktycznych i przyjaznych przestrzeni. System sprawia, że biuro zyskuje zestaw narzędzi, które wspierają codzienną pracę. Ma to szczególne znaczenie w czasie pandemii, gdy na znaczeniu zyskują innowacje, które pomagają zmniejszyć koszty eksploatacji i usprawniają komunikację na odległość.


Projekt zrealizowano dzięki współpracy firm: EIB, St.art Design, ABB i Seven Points.
ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) jest liderem technologicznym, który wspiera cyfrową transformację przemysłu. Mając za sobą ponad 130 lat tworzenia innowacji, firma prowadzi działalność w ramach czterech globalnych biznesów – Elektryfikacji, Automatyki Przemysłowej, Systemów Napędowych oraz Robotyki i Automatyki Dyskretnej – wspieranych przez platformę cyfrową ABB Ability™.
ABB działa w ponad 100 krajach świata i zatrudnia około 147 tys. pracowników. Od przeszło 25 lat jest obecna także w Polsce. W trakcie swej działalności firma stała się symbolem najwyższego zaawansowania technologicznego i jakości oraz precyzji wykonania. Nowatorskie rozwiązania, których inicjatorem w Polsce są naukowcy krakowskiego Centrum Badawczego ABB, wpływają na zwiększenie wydajności oraz poprawę jakości wyrobów firmy.

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.