Dom, który jest smart, to nie dom naszpikowany gadżetami, ale komfortowa i bezpieczna przestrzeń. To wszystko nabiera szczególnego znaczenia w przypadku seniorów. Automatyka domowa sprawia bowiem, że mieszkanie zyskuje uniwersalną instalację, którą możemy dowolnie dopasować do własnych potrzeb.

 

 dbb 04 1
Jarosław Grabowski
Product Marketing Manager
Automatyka Budynków, Osprzęt Elektroinstalacyjny
ABB w Polsce

 


Co ważne, system taki jak ABB-free@home® z powodzeniem można instalować w gotowych wnętrzach, bez konieczności kucia ścian czy uciążliwego remontu. Wystarczy, że instalator do montażu wykorzysta komunikację bezprzewodową między urządzeniami. Wybierając system automatyki domowej w domu seniora, trzeba także zwrócić uwagę na jego żywotność – system powinien działać latami bez zakłóceń, a jego ustawienia elastycznie zmieniać się razem z potrzebami domowników.

 

Seniorzy, którzy niejednokrotnie mają problemy z poruszaniem się i osłabiony wzrok lub słuch, mogą w pełni korzystać z możliwości technologii smart home. ABB-free@home® automatycznie zapali lub zgasi światła, czy ustawi optymalną temperaturę w pomieszczeniach.

 

Sterowanie odbywa się przy pomocy tradycyjnych włączników, panelu sterowania lub aplikacji (na tablety, smartfony i komputery), która jest prosta w obsłudze. Funkcją szczególnie wygodną w przypadku seniorów jest sterowanie głosowe, które polega na podawaniu intuicyjnych komend.

 

Jednocześnie system wpływa na optymalne zużycie energii, co wpływa na obniżenie rachunków za prąd czy ogrzewanie. W domu typu smart, to system „pamięta” o tym, by zgasić światła w pomieszczeniu, w którym nikt nie przebywa czy obniżyć temperaturę w pomieszczeniach, gdy seniora nie ma w domu.

 

To bezpośrednio przekłada się na niższe opłaty – wystarczy obniżyć temperaturę w mieszkaniu o 1 stopień, by rachunki za ogrzewanie zmalały o 6 proc. Dzięki automatyce senior nie musi, więc pamiętać o wielu czynnościach, bo one dzieją się automatycznie.

 

Co więcej, system wpływa także na zwiększenie bezpieczeństwa. Przede wszystkim niweluje on ryzyko upadku, m.in. dzięki automatycznemu sterowaniu światłami. Przykładowo lampy mogą zapalić się po zmierzchu przed domem, gdy domownicy zbliżają się do drzwi.

 

Dzięki zastosowaniu czujników i alarmu, system może wykrywać zagrożenia i awarie: pożar, ulatniający się dym czy zalanie mieszkania. A co najważniejsze czujniki wywołują alarm, który powiadamia odpowiednie służby.

 

Na komfort i spokój seniora wpływają także technologie, które pomagają szybko wezwać pomoc. Do takich rozwiązań trzeba zaliczyć system ABB SIGNAL, stosowany od lat nie tylko w prywatnych domach, ale także szpitalach czy domach opieki. Senior, który poczuje się źle, może natychmiast wezwać pomoc, posługując się przyciskami rozmieszczonymi w różnych punktach mieszkania, np. nad łóżkiem czy w łazience. Po użyciu włącznika, przycisku z linką czy specjalnego pilota (dostępne są różne rodzaje), informacja wysyłana jest natychmiast do odpowiednich służb i wskazanych osób.

 

Warto pamiętać także o tym, że system automatyki domowej ABB-free@home® z powodzeniem instalujemy w mieszkaniach, bez względu na metraż. Każdego, kto chce przekonać się, jak wygodny jest smart home w praktyce, zapraszam do apartamentu pokazowego ABB Living Space Experience lub Mieszkania Seniora w Warszawie.

 

Więcej informacji:  Dom bez barier 2020   

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.