Recycling to nic innego, jak metoda ochrony środowiska naturalnego. Obejmuje on odzyskiwanie surowców z produktów odpadowych i wykorzystywanie ich do produkcji nowych, poszukiwanych towarów.

 

Oprócz szkła i stali, aluminium jest jednym z najłatwiejszych materiałów do recyklingu na naszej planecie.

 

Prawie 75% całego aluminium, które kiedykolwiek zostało wyprodukowane, jest nadal w użyciu; większość puszek, które kupujesz w sklepie, była już wielokrotnie poddawana recyklingowi.

 

2021 05 40 1

 

Aluminium jest filarem działalności VITRINTEC i to właśnie ono pozwala nam na poszerzanie naszej działalności, kierując ją jednocześnie w stronę natury. Praktyczny i proekologiczny aspekt aluminium nie oznacza jednak, że jest ono łatwe w produkcji. Jego wykonanie wymaga znacznej ilości energii.

 

Wydobywanie i rafinowanie z wydobytej rudy boksytów, wytwarzanie czystego aluminium to, według Pieterjana Van Uytvancka i Uday Patela, „skomplikowany, kosztowny i energochłonny proces, do którego – jak się szacuje - potrzeba średnio 14 000 kWh energii elektrycznej, aby wyprodukować zaledwie jedną tonę metryczną tego metalu” (cytat za magazyn Forbes nr)

 

2021 05 40 2

 

W VITRINTEC poradziliśmy sobie również z potrzebą zużycia dużej ilości energii, koniecznej do prowadzenia działań produkcyjnych. Nasze wszelkie działania podyktowane są troską o środowisko, wykorzystujemy więc zieloną energię z ogniw fotowoltaicznych, zasilając nią nasze hale produkcyjne. Jednocześnie wykorzystujemy tylko elektrooszczędne narzędzia.

 

Chociaż wpływ produkcji aluminium na środowisko może być znaczący, korzyści płynące z jego recyklingu są oczywiste. Powód, dla którego trzy czwarte całego aluminium, które kiedykolwiek zostało wyprodukowane, jest nadal w użyciu, jest prosty; jego recykling reprezentuje gospodarkę o obiegu zamkniętym w najlepszym wydaniu. Aluminium jednym z materiałów najczęściej poddawanych recyklingowi i jednym z najłatwiejszych do recyklingu.

 

2021 05 40 3

 

Na czym więc polega proces recyklingu aluminium i w jaki sposób w pierwszej kolejności odzyskuje się ten metal?
Aluminium jest poddawane recyklingowi poprzez rozdrabnianie na wióry i przepuszczanie przez sortownik na podczerwień w celu usunięcia wszelkichplastikowych, szklanych lub innych zanieczyszczeń, a następnie magnes, który zbiera wszelkie skrawki stali. Wióry aluminiowe są następnie topione w temperaturze około 660,3°C do stanu płynnego i wlewane do dużych form w celu wytworzenia wlewków.

 

Podczas procesu przetapiania farba i lakier na profilach aluminiowych ulegają odparowaniu, a gdy wióry topią się i reagują z powietrzem, powstaje tlenek glinu, zwany żużlem. Aby go usunąć, operator pieca używa dużej, napędzanej maszynowo łopatki. Zebrany z góry żużel przechodzi przez „własny” proces recyklingu aluminium w celu usunięcia resztek tlenku glinu.

 

2021 05 40 4


Dlaczego 75% całego aluminium, które kiedykolwiek zostało wyprodukowane, jest nadal w użyciu?

 Powód jest prosty i ekonomiczny zarazem. Chociaż wydobycie i rafinacja pierwotnego aluminium z wydobytej rudy boksytu jest kosztowna i energochłonna, recykling złomu wymaga zaledwie pięciu procent energii potrzebnej do jego wyprodukowania. Pozwala to na 95-procentową oszczędność energii w przypadku wykorzystania aluminium z recyklingu zamiast materiału pierwotnego.

 

To jednak wciąż rzadkość w gospodarce o obiegu zamkniętym. Warto tu zaznaczyć, że przed powszechnym komercyjnym recyklingiem aluminium było jednym z najdroższych metali na naszej planecie, cenniejszym od złota.

 

Wskaźniki recyklingu aluminium na całym świecie w przeważającej części stale się poprawiały z upływem czasu. W raporcie The Aluminium Association z września 2019 r. stwierdzono, że wskaźnik recyklingu w branży wynosi 63,6%.

 

2021 05 40 5

 

Przyszłość recyklingu aluminium
Podczas, gdy ceny aluminium wahały się w ostatnich latach z powodu problemów geopolitycznych, które wpłynęły na podaż, przyszłość recyklingu pozostaje jasna. Aluminium, czyli jeden z bardziej stabilnych towarów w strumieniu recyklingu, sprawił, że wiele wielkich marek z sektora budowlanego czy spożywczego wybiera właśnie ten metal.

 

2021 05 40 6

 

Wszystkie procesy przeprowadzane w VITRINTEC tworzone są z myślą o oszczędności energii i materiałów. Profile produkowane przez nas są najniższymi dostępnymi na rynku profilami dzięki czemu do minimum ograniczamy zużycie aluminium. Jest to jeden z wielu ukłonów w stronę natury. Od początku istnienia naszej firmy działamy bowiem w zgodzie z zasadami zrównoważonej produkcji. Ponadto pracujemy przy pomocy elektrooszczędnych narzędzi.

 

Jako nowoczesna i świadoma firma wypełniamy cele zrównoważonego budownictwa stosując pełen recykling wszystkich odpadów. Stale rozwijamy się i kształcimy w obszarze działań na rzecz polityki klimatycznej.

 

2021 05 40 7

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji:  Świat Szkła 5/2021  

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.