Okna od podłogi po sufit w zabudowie jednorodzinnej czy imponujące szklane fasady w biurowcu robią wrażenie – z sezonu na sezon coraz większe. Wielkoformatowe przeszklenia w przestrzeni publicznej oraz prywatnej to obecnie nieodłączny element architektonicznego krajobrazu w nowoczesnej odsłonie.

 

20210808sgg1

Budynek Textilpavillon Campus Hörn, der RWTH Aachen Uniwersity, fot. Saint-Gobain

 

O ile zastosowanie okien XXL skutkuje zwiększeniem atrakcyjności budynku oraz doskonałym doświetleniem wnętrz, o tyle w kwestii komfortu termicznego nadal budzi pewne obawy wśród projektantów i użytkowników. Jak zapobiegać przegrzewaniu się pomieszczeń? Czy można uniknąć montażu energochłonnej klimatyzacji? Remedium stanowi wysokiej jakości szkło przeciwsłoneczne. Dzięki niemu duże tafle przekładają się na… duże korzyści dla ludzi i klimatu!

 

Jasność – w punkt, ciepło – w sam raz
Przeszklenia o maksymalnych gabarytach to więcej światła naturalnego we wnętrzach oraz uroki przyrody (albo zapierające dech w piersiach miejskie panoramy) na wyciągnięcie ręki. Wizję pięknych widoków może jednak nieco zakłócać obawa, że wraz z pierwszymi upałami w pomieszczeniach zrobi się za gorąco. Nic bardziej mylnego – w przypadku wysokiej jakości szkła przeciwsłonecznego panującą wewnątrz temperaturę mamy zawsze pod kontrolą.

 

– Duże przeszklenia w budynkach mieszkalnych i usługowych nie muszą wiązać się z niewygodnymi kompromisami. Nowa jakość ochrony w postaci powłok o ekstremalnie wysokiej selektywności oznacza niezrównaną ilość światła dziennego w pomieszczeniach niezależnie od pory roku, bez wiążących się z nią „termicznych skutków ubocznych” – wyjaśnia Monika Naczeńska, Marketing Manager Saint-Gobain Glass.

 

O zbawiennym działaniu światła słonecznego na ludzkie zdrowie można opowiadać bez końca. W jasnych przestrzeniach żyje nam się po prostu lepiej – stały dostęp do promieni słonecznych zapewnia energię do pracy i nauki oraz gwarantuje dobre samopoczucie. Jest to szczególnie istotne w okresie jesienno-zimowym, który ze względu na krótsze dni sprzyja spadkowi naszych sił witalnych. Z drugiej jednak strony – temperatura również odgrywa ważną rolę w naszym prawidłowym funkcjonowaniu, dlatego tak istotne jest, by przeciwdziałać nadmiernemu nagrzewaniu się pomieszczeń.

 

– Wysoki współczynnik przepuszczalności światła (LT) dla szkieł przeciwsłonecznych COOL-LITE pozwala w pełni czerpać z dobrodziejstw światła dziennego, nie martwiąc się przy tym o zbyt wysoką temperaturę – mówi Monika Naczeńska.

 

Ponadto, szkło przeciwsłoneczne ma za zadanie nie tylko otwierać światłu drogę, ale też wpływać na komfort wizualny odbiorców. Niski poziom odbicia światła i neutralny wygląd szkła wpływają na rzeczywiste odwzorowanie kształtów i kolorów obiektów znajdujących się po drugiej stronie szyby. A to przekłada się na wzrost walorów estetycznych samego budynku i rzutuje na zwiększenie jego efektywności w oczach użytkowników.

 

20210808sgg2

Budynek Textilpavillon Campus Hörn, der RWTH Aachen

 

Parametry przyjazne portfelowi i naturze
Inwestując w wysokoselektywne szkło przeciwsłoneczne oczekujemy od niego efektywności na wielu polach. Dobierając przeszklenia do nowo powstających lub modernizowanych budynków, warto przyjrzeć się ich parametrom. Oprócz wspomnianego współczynnika przenikania światła, dobrze wziąć pod lupę także wartość g, czyli wskaźnik przepuszczalności energii słonecznej.

 

– Nowoczesne szkło przeciwsłoneczne powlekane jest podwójną (a nawet potrójną) warstwą srebra, która skutecznie blokuje drogę ciepłu chcącemu przeniknąć do środka wraz z promieniami słońca – wyjaśnia Monika Naczeńska. – Powłoka ta sprawia, że szyby z rodziny COOL-LITE XTREME zatrzymują nawet 70% ciepła z energii słonecznej, dzięki czemu możemy zrezygnować z montażu energochłonnej klimatyzacji.

 

Zastosowanie szkła z powłoką przeciwsłoneczną przekłada się zatem na spadek kosztów związanych z późniejszym użytkowaniem obiektów – zwłaszcza na obniżenie rachunków za prąd. Mniejsze zapotrzebowanie na energię potrzebną do ochłodzenia i doświetlenia pomieszczeń pomaga odciążyć mocno eksploatowane środowisko i jego zasoby.

 


Siły połączone, czyli synergia powłok w pakietach szybowych
Projektowanie wielozadaniowej przestrzeni – takiej, która umożliwia komfortowy wypoczynek i pracę, pozytywnie wpływa na ludzkie zdrowie, przybliża do natury oraz pomaga dbać o środowisko, wymaga stosowania najlepszych komponentów. Jednym z nich są multifunkcyjne pakiety szybowe zawierające wysokotransparentne szkło selektywne.

 

Aby wzmocnić poczucie komfortu u osób korzystających z dużych przeszkleń, eksperci proponują łączenie szkła przeciwsłonecznego z szeroką gamą szkła laminowanego o innych właściwościach. Komponując je w odpowiedni sposób zyskujemy produkty do zadań specjalnych, dopasowane do współczesnych trendów i wymogów.

 

– Wysokotransparentne szkło przeciwsłoneczne COOL-LITE można łączyć z innymi rodzajami szkieł, zespalając je w pakiety dwu- lub trzyszybowe, które kompleksowo zatroszczą się o potrzeby użytkowników – radzi Monika Naczeńska.

 

– Zamontowany w fasadzie budynku pakiet składający się np. ze szkła laminowanego akustycznie STADIP PROTECT SILENCE, niskoemisyjnego szkła ECLAZ, będzie dbał o nasze bezpieczeństwo, komfort świetlny, akustyczny i termiczny, a to już zdecydowanie wyższy poziom wygody.

 

20210808sgg3

Szkło przeciwsłoneczne w nowoczesnej architekturze

 


Szkło z widokami... na prestiż
Przeszklenia XXL są rozwiązaniem, po które architekci sięgają coraz chętniej. Ich wizualna siła nie traci mocy oddziaływania – i nie powszednieje mimo coraz większej liczby obiektów, w których wielkogabarytowe przeszklenia grają pierwsze skrzypce. Zaprojektowanie przestrzeni z jasnymi, wypełnionymi naturalnym światłem pomieszczeniami, to doskonały sposób na jej optyczne powiększenie, a wysokotransparentne szkło przeciwsłoneczne jest w tym twórczym procesie równie istotnym elementem.

 

– Produkty z rodziny COOL-LITE znacząco podnoszą prestiż inwestycji i umacniają pozycję ich projektodawców na rynku, bowiem posiadają one deklarację środowiskową EPD. Zastosowanie tego typu materiałów w projektach architektonicznych umożliwia zdobycie certyfikatów istotnych dla zielonego budownictwa, takich jak: BREEAM, LEED czy WELL, które stanowią niepodważalny dowód troski o klimat i komfort przebywających wewnątrz osób – mówi Monika Naczeńska.

 

Świadome projektowanie z wykorzystaniem proekologicznych rozwiązań, które mają pozytywny wpływ na klimat i odczuwalnie poprawiają jakość życia ludzi, to dziś nieodłączny element zrównoważonego budownictwa. Szkło z powłoką wysokoselektywną stosowane w pakietach szybowych, szczególnie tych o dużych gabarytach, doskonale wpisuje się w obowiązujący nurt ekodesignu, zapewniając użytkownikom komfort cieplny, świetlny i wizualny, zaś projektantom… dobre widoki na architektoniczny sukces!

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.