Od wielu lat firmy zajmujące się przetwarzaniem szkła inwestowały olbrzymie nakłady pracy i środków, aby zwiększyć swoją produkcję. Skutkiem tego jest wysoka pozycja polskich producentów szkła na rynku zarówno europejskim, jak i światowym.

 

2021 10 42 1

 

Od pewnego czasu możemy obserwować wśród polskich firm nie tylko zwiększony wolumen produkcyjny, ale również wzrost jakości produkowanego szkła.

 

Nieodłącznie z wzrostem jakości kojarzy się osoba kontrolera jakości - osoby odpowiedzialnej za inspekcję każdej szyby opuszczającej zakład produkcyjny.

 

Niezależnie od tego, czy jest to szkło pojedyncze monolityczne, laminowane, czy szkło zespolone okienne lub szkło fasadowe o dużych wymiarach kontroler jest odpowiedzialny za to, aby dostarczony produkt miał jak najwyższą jakość i był pozbawiony wad.

 

Praca na tym stanowisku jest bardzo odpowiedzialna i wymaga dużej uwagi, ze względu na kontrolę przy intensywnym oświetleniu sztucznym, które jak wiemy powoduje po dłuższym okresie czasu zmęczenie wzroku a to z kolei ma wpływ na ryzyko związane z niezauważeniem ewentualnych defektów w szkle.

 

2021 10 42 2

 

Dlatego też, aby ujednolicić jakość naszej produkcji doskonałym rozwiązaniem są skanery firmy VIPROTRON. W odróżnieniu od ludzkiego oka skanery nie ulegają zmęczeniu i nie są subiektywne w ocenie defektów na szkle. Oczywiście nie możemy obwiniać kontrolerów jakości o złe intencje, po prostu organizm ludzki ma swoje ograniczenia i inaczej funkcjonuje o godzinie 8 rano a inaczej o 2 w nocy.

 

Skanery firmy VIPROTRON gwarantują nam utrzymanie powtarzalnej jakości naszej produkcji, co jest obecnie bardzo oczekiwane przez klientów końcowych.

 

W obecnych czasach przy dużej konkurencji na rynku, dla firm bardzo ważne jest, aby osiągnąć i utrzymać opinię solidnego dostawcy sprzedającego produkty wysokiej jakości. Jednak bardzo łatwo taką opinię stracić kiedy do ostatecznego klienta trafią produkty z widocznymi defektami na szkle – dlatego też najlepszym rozwiązaniem jest niedopuszczanie do takiej sytuacji.

 

2021 10 42 3

 

Właśnie z tego powodu skanery VIPROTRON umożliwiają znalezienie wad na szkle na różnych etapach produkcji, zapewniając monitoring jakości szkła na najwyższym poziomie. Co jeszcze bardziej istotne oprogramowanie skanerów VIPROTRON pozwala na konfigurowanie poziomu jakości jaki nas zadowala.

 

Inaczej mówiąc, możemy łatwo i szybko zmienić ustawienia wykrywania wad dopasowując kryteria do oczekiwanych wymagań, np. jeśli produkujemy szybę o mniejszych wymaganiach jakościowych i natychmiast musimy je zmienić – na najwyższe (oczekiwane przez kolejnego bardziej wymagającego klienta), to bez problemu jest to możliwe w kolejnej formatce.

 

A jakie wady są w stanie znaleźć na naszym szkle skanery VIPROTRON? Niemal każde, zaczynając od najprostszych takich, jak rysy, bąble, wtrącenia z kamieni czy zabrudzenia pochodzące z procesu butylownia przy produkcji szyb zespolonych, przez te trudniejsze do wykrycia jak: równe przyklejenie ramki oraz szprosów, ślady po rolkach, pozostałości po naklejkach, i kończąc na tych trudnych do wychwycenia, jak defekty na powłokach, odciski palców, białe smugi po hartowaniu.

 

Oprócz powłok na szkle również dość wymagającym jest szkło trawione i piaskowane, które nie stanowi problemu przy inspekcji wad dla odpowiednio wyposażonych skanerów.

 

Dzięki unikalnej technologii 3D, która wytwarza trzy różne obrazy defektu za pomocą trzech kanałów detekcji – jasnego pola i ciemnego pola w przepuszczalności dla defektów o wysokim i niskim kontraście i na szkle powłokowym z bezpośrednim odbiciem w przypadku defektów powłoki. Z obserwacji wiemy, że ilość defektów i ich zróżnicowanie jest naprawdę ogromne i może stanowić problem nawet dla skrupulatnych i doświadczonych kontrolerów.

 

Trzykanałowy system jest wyjątkowy jeszcze z jednego powodu - znajduje wszystkie istotne defekty. Trzy kanały dają bezkonkurencyjny poziom klasyfikacji wad. Wszystkie kanały dostarczają własne szczegółowe dane o konkretnej usterce.

 

Dzięki temu można odróżnić zarysowanie powłoki od zarysowania szkła lub skaner może odróżnić wadę, która jest niezgodna z normą jakości od tej, która nie przekracza wymagań normy. Choć proces ten wydaje się dość prosty, to jednak tak nie jest, a bardzo ułatwia pracę i ma wpływ na system produkcji (np. nie trzeba jej przerywać z powodu kropli wody, ale z powodu bąbelków w szkle).

 

Trywialne? Nie, na pewno nie, i jest to bardzo interesujące w przypadku zautomatyzowanego procesu. Możliwość sprawdzenia nawet szkieł trawionych kwasem lub piaskowanych sprawia, że skaner jest doskonałym narzędziem do automatyzacji.

 

Zapewnia kontrolę nad dowolnymi rodzajami szkła podczas procesu obróbczego, co jest ważne podczas automatyzacji procesów, gdzie nie ma już nikogo, kto mógłby przeprowadzać inspekcję szkła przed procesem zespalania, laminowaniem czy nadrukiem

 

Skanery jakości stały się nieodzowną częścią bieżącej produkcji w wielu firmach Pracują intensywnie na różnych liniach do obróbki szkła, dzięki intuicyjnemu interfejsowi i niezawodnej lokalizacji wad.

 

Ponadto raporty jakościowe, które skaner generuje automatycznie z każdej szyby, są również wykorzystywane przez kierownictwo jakości do sprawdzania zasadności reklamacji klientów.

 

Dzięki archiwizacji danych na serwerze jesteśmy w stanie powrócić do raportu jakościowego wraz ze zdjęciem szkła, które zostało przetwarzane kilka miesięcy wcześniej.

 

Doświadczenia wielu polskich i europejskich firm pokazują, że zwrot kosztów inwestycji w skaner następuje bardzo szybko i pozwala na umocnienie swojej pozycji na rynku, co jest obecnie coraz trudniejsze, ale nie niemożliwe.

 

2021 10 42 4

 

2021 10 42 5

  (kliknij na zdjęcie aby je powiększyć)

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji:  
Świat Szkła 10/2021  

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.