Okna trudno utrzymać w czystości. Wszelkie zabrudzenia i smugi są na nich szczególnie widoczne. Przyczyną tego bardzo często jest kurz oraz pyły występujące w powietrzu. O tym, jak można wykorzystać siły natury do utrzymania szyb w czystości mówi Szymon Piróg, kierownik biura doradztwa technicznego w Pilkington Polska.
Mycie trudno dostępnych przeszkleń, takich jak okna dachowe, świetliki, ściany i dachy ogrodów zimowych to kłopotliwa i pracochłonna czynność.
W przypadku lokalizacji w mieście lub przy ruchliwej drodze możemy zaobserwować zabrudzenia nawet kilka dni po myciu. Tymczasem szkło samoczyszczące pozwala zachować okna w czystości bardzo długo, wykorzystując do tego siły natury, tj. światło dzienne i deszcz.
Szyby Pilkington Activ™, dzięki swojej rewolucyjnej powłoce samoczynnie usuwają zabrudzenia organiczne ze swojej powierzchni. Dzięki temu, oszczędzając wysiłek i nakłady na standardowe mycie, utrzymują wyjątkową widoczność przez cały rok.
Jak to działa?
Samoczyszczenie odbywa się w dwóch etapach. Pierwszy z nich rozpoczyna się w momencie, kiedy powłoka szyby wejdzie w reakcję z promieniami UV. Zachodzący proces sprawia, że rozkładane są zanieczyszczenia organiczne.
Drugi etap następuje w trakcie opadów atmosferycznych. Woda spływając po szybie, zmywa uwolnione wcześniej zanieczyszczenia dzięki jej właściwościom hydrofilowym. Należy pamiętać, że w przypadku braku opadów możemy spłukać szyby wodą z węża ogrodowego.
Dobra widoczność
Dodatkową zaletą stosowania szkła samoczyszczącego w przeszkleniach jest poprawa widoczności dzięki ograniczeniu kondensacji pary wodnej. Powłoka sprawia, że zbierająca się na szklanej powierzchni para wodna przybiera formę „filmu wodnego”, a nie pojedynczych kropli wody.
Dzięki temu, załamanie i rozproszenie światła zostaje ograniczone, dając w efekcie lepszą widoczność i brak śladów jakichkolwiek zacieków. Skroplona para wodna znacznie szybciej znika z powierzchni samoczyszczącej niż z powierzchni szkła niepowlekanego.
Wiele możliwości
Duże przeszklenia to znak rozpoznawczy nowoczesnej architektury, ponieważ wyglądają lekko, wpuszczają światło, zapewniają niezakłócony widok i dobry kontakt z otoczeniem. Jednocześnie często zdarza się, że szyby w nowych obiektach znajdują się w trudno dostępnych miejscach, a przez to ich czyszczenie staje się kłopotliwe oraz kosztowne.
Dzięki zastosowaniu szyb Pilkington Activ™ można zredukować czas poświęcony na mycie szyb, a jednocześnie wyeliminować ryzyko wypadku podczas czyszczenia w trudno dostępnych miejscach oraz przeszkleń ulokowanych na dużej wysokości. Co więcej, rzadsze czyszczenie okien to również mniejsze zużycie detergentów i wody, a co za tym idzie wzrost oszczędności w budżecie.
Szkło Pilkington Activ™, pokryte twardą pirolityczną powłoką, jest łatwe w obróbce i może być hartowane i/lub laminowane, gdy wymagają tego względy bezpieczeństwa lub wytrzymałości. Powłoka Pilkington Activ™ nie zmyje się, nie zetrze i będzie działać przez cały okres trwałości szyby zespolonej w oknie.
Warto pamiętać, że produkty należące do grupy Pilkington Activ™ umożliwiają łączenie funkcji samoczyszczenia z innymi funkcjonalnościami, takimi jak np. ochrona przed nadmiernym nasłonecznieniem czy ochrona przed hałasem.
Ewelina Wójcicka
Pilkington IGP
Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne
Więcej informacji: Świat Szkła 12/2021