Duże przeszklenia, na które składają się wielkogabarytowe okna, szklane ściany oraz drzwi tarasowe lub przesuwne, są coraz częściej spotykane zarówno w prywatnych domach, jak i dużych budynkach w centrach miast. Zastanawiając się nad takim rozwiązaniem, warto poznać zalety dużych przeszklonych powierzchni. Istotnym pytaniem jest także kwestia bezpieczeństwa.

 

 20210916yawal

 

Dlaczego warto stosować duże przeszklenia?

Duże okna oraz szklane ściany stwarzają wrażenie bardzo dużej przestrzeni we wnętrzu. Jest to z pewnością jeden z głównych powodów, dlaczego rozwiązanie to tak bardzo zyskuje na popularności. Jednak duże przeszklenia posiadają jeszcze inne ważne zalety. Duża ilość wpadającego światła słonecznego doskonale doświetla pomieszczenia także we wczesnych i późnych godzinach. W ten sposób można zaoszczędzić na wykorzystaniu energii elektrycznej.

Poczucie przestrzenności i lepszy kontakt ze światem zewnętrznym, niż w przypadku czterech zamkniętych ścian, wpływa również pozytywnie na samopoczucie. Dlatego też duże, przeszklone powierzchnie są odbierane pozytywnie przez wielu klientów. System Moreview do Yawal pozwala na niemal nieograniczone formowanie ogromnych szklanych ścian wielkogabarytowych do drzwi przesuwnych. Charakteryzuje się wąskimi profilami ukrytymi w podłodze, ścianach oraz suficie, w ostatnim czasie ten system cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród inwestorów.

 

 20210916yawal1

 

Czy przeszklone powierzchnie są bezpieczne?

Do tego zagadnienia nie każdy podchodzi optymistycznie. Część osób ma wątpliwości w kwestii bezpieczeństwa dużych okien czy drzwi tarasowych. Obawy są zupełnie zrozumiałe, ale w rzeczywistości nie mają żadnych podstaw. Wynikają one z nieznajomości stosowanej dzisiaj technologii. Z tego powodu warto zapoznać się z tematem bezpieczeństwa, by rozwiać wątpliwości.

 

 

Bezpieczeństwo pożarowe

Szczególnie stosowanie wewnętrznych szklanych ścian w biurowcach wymaga spełnienia warunków bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Jednak także w prywatnych domach może to być istotny temat. Yawal oferuje swoim klientom specjalne rozwiązania ogniotrwałe, które spełniają nawet najbardziej wygórowane wymagania przeciwpożarowe. Takim rozwiązaniem jest system trzykomorowych izolowanych termicznie profili aluminiowych TM 77EI, który przeznaczony jest do konstruowania otwieranych okien z właściwościami przegród ognioodpornych. Konstrukcja rozwiązania bazuje na popularnym systemie Yawal TM 77HI. Produkt dedykowany jest do budynków użyteczności publicznej i domów jednorodzinnych. Łączy dwie ważne cechy użytkowe: doskonałą izolacyjność termiczną oraz odporność ogniową na poziomie EI 30 osiągniętą dzięki zastosowaniu odpowiedniej szyby i elementów chłodzących we wnętrzu profili aluminiowych.

 

20210916yawal2

 

 

Ochrona przed włamaniem

Okna tarasowe mogą wydawać się słabym punktem domu. Jednak nic bardziej mylnego. Specjalne, potrójne szyby charakteryzują się dużą wytrzymałością, a aluminiowe ramy posiadają dodatkowe, konstrukcyjne zabezpieczenia przeciwwłamaniowe. Stłuczenie takiej szyby powoduje zbyt duży hałas, dlatego najczęściej włamywacze próbują wyważyć drzwi tarasowe lub duże okno. Nowoczesne rozwiązania jednak skutecznie temu przeciwdziałają.

 

 

Wychładzanie i nagrzewanie pomieszczeń

Aby zapobiegać wychłodzeniu pomieszczeń, ściany są odpowiednio ocieplane. Podobnie jest w przypadku dużych powierzchni przeszklonych. Potrójne szyby z poduszką powietrzną oraz ocieplone ramy posiadają często podobne parametry, co ściany. W ciągu gorącego lata doskonałe efekty dają różnego rodzaju przysłony do okien, jak rolety, żaluzje czy markizy.

Jak widać, nowoczesne technologie zastosowane przy produkcji dużych przeszkleń pozwalają na uzyskanie wysokiego bezpieczeństwa, a parametry techniczne szklanych ścian są podobne do tych murowanych.

Yawal

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.