Nie jest tajemnicą, że okna i drzwi są najbardziej newralgicznym punktem, jeśli chodzi o izolacyjność termiczną budynku, a dodatkowo sprzyjają powstawaniu mostków cieplnych. Decydując się na duże przeszklenia, warto więc postawić na produkty wysokiej jakości, spełniające wyśrubowane normy techniczne i wykonane z najlepszych materiałów.

 

20220329alup

 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze wielkogabarytowych drzwi przesuwnych oraz okien panoramicznych i jakimi kryteriami kierować się przy podejmowaniu decyzji podpowiada Michał Marcinowski, manager produktu firmy Aluprof.

 

Szczelność spod znaku aluminium

Szklane ściany o nieograniczonej długości to marzenie wielu osób budujących własny dom. Nie tylko zapewniają efektowny widok i podnoszą prestiż oraz atrakcyjność wizualną nieruchomości, ale są też źródłem naturalnego ciepła słonecznego, zwłaszcza, gdy wychodzą na południową stronę. Jednocześnie nawet najwyższej klasy okna i drzwi nigdy nie będą w stanie zrównać się izolacyjnością cieplną ze ścianami.

 

Do tego dochodzi jeszcze ryzyko powstania mostków termicznych, czyli niekontrolowanej wymiany ciepła pomiędzy wnętrzem budynku a otoczeniem, która zwykle występuje w miejscu osadzenia okna czy drzwi.

 

20220329alup1

 

To wszystko powoduje, że wielu inwestorów rezygnuje z imponujących przeszkleń w obawie o ewentualne nieszczelności i potencjalne straty ciepła, a co za tym idzie wyższe rachunki za ogrzewanie. Warto jednak pamiętać, że na rynku dostępne są innowacyjne rozwiązania, dzięki którym możemy z jednej strony cieszyć się pięknym widokiem, z drugiej zaś, zapewnić sobie odpowiedni komfort cieplny.

 

„Na termoizolacyjność budynku istotnie wpływa izolacyjność cieplna poszczególnych elementów konstrukcyjnych, zwłaszcza okien i drzwi. Szczególnego znaczenia nabiera ona w momencie, gdy przeszklenia mają pokaźne rozmiary. W takiej sytuacji tym bardziej powinniśmy zwrócić uwagę na rozwiązania najwyższej jakości.

 

W przypadku stolarki warto pomyśleć o produktach wykonanych z aluminium, które są bardzo trwałe, a jednocześnie mają doskonałe parametry izolacyjne i tym samym minimalizują straty ciepła, umożliwiając podniesienie standardu energetycznego budynku”, wyjaśnia Michał Marcinowski, manager produktu firmy Aluprof.

 

20220329alup2

 

„Przykładem może być okno aluminiowe na bazie systemu MB-86 SI firmy Aluprof, wyróżniające się doskonałymi parametrami izolacyjnymi. Jest to zasługa m.in. szerokich przekładek termicznych o specjalnym kształcie, umożliwiających zastosowanie dodatkowej przegrody w strefie izolacji profili.

 

Na docenienie zasługują też dwukomponentowa uszczelka centralna, która doskonale uszczelnia i izoluje termicznie przestrzeń pomiędzy skrzydłem i ościeżnicą, oraz dodatkowe wkłady izolujące i uszczelniające w przestrzeni pomiędzy szybą a kształtownikami okien”, dodaje ekspert.

 

 

Innowacyjne okna i drzwi z aluminium gwarancją izolacyjności termicznej

Jednymi z bardzo ważnych cech mających wpływ na funkcjonowanie naszych domów i miejsc naszej pracy są parametry techniczne okien i drzwi. Jest to o tyle istotne, że zgodnie z tzw. Warunkami Technicznymi, jakim powinny odpowiadać budynki, obowiązującymi od 1 stycznia 2021 roku wszystkie nowo powstające obiekty powinny cechować się odpowiednio niskim zapotrzebowaniem na energię niezbędną do ich ogrzewania.

 

Szczególną rolę w spełnieniu wyśrubowanych norm odgrywać więc będzie stolarka okienna i drzwiowa, która powinna wyróżniać się wysoką izolacyjnością termiczną, czyli zdolnością do jak najdłuższego utrzymywania ciepła wewnątrz budynku.

 

20220329alup3

 

„Im lepsza izolacyjność termiczna, tym mniej energii potrzeba do ogrzania domu, zwłaszcza podczas niskich temperatur. Istotnie wpływa na nią jakość materiałów wykorzystanych do budowy, w tym okien i drzwi, a także sposób ich montażu”, wyjaśnia Michał Marcinowski z firmy Aluprof.

 

Na co więc zwracać uwagę, jeśli marzymy o imponujących przeszkleniach w naszym domu, a jednocześnie zależy nam na wysokim poziomie termoizolacji i trwałości konstrukcji?
„Za wysokiej jakości produktem, który będzie nam służył długie lata, zwykle idzie nieco wyższa cena.

 

Pamiętajmy jednak, że inwestycja w stolarkę okienną i drzwiową, która jest wyjątkowo wytrzymała, a dodatkowo wyróżnia się doskonałymi parametrami izolacyjnymi, nawet przy nieco wyższych kosztach początkowych wynikających z zakupu produktów, zwraca się wraz z niższymi rachunkami za ogrzewanie.

 

Na rynku możemy znaleźć wiele rozwiązań energooszczędnych, w tym także takie, które z powodzeniem spełniają nawet surowe wymagania budownictwa pasywnego. Przykładem jest system firmy Aluprof: MB-104 Passive, którego najwyższa izolacyjność termiczna została potwierdzona prestiżowymi certyfikatami Instytutu Domów Pasywnych PHI Darmstadt.

 

Okna i drzwi aluminiowe z przegrodą termiczną w systemie MB-104 Passive poza doskonałą izolacyjnością termiczną cechuje również bardzo dobra izolacyjność akustyczna, szczelność na wodę i powietrze oraz wysoka wytrzymałość konstrukcji. Parametry stolarki wykonanej na bazie tego systemu przekraczają obecne wymagania najostrzejszych, obowiązujących przepisów i norm”, tłumaczy ekspert firmy Aluprof.

 

20220329alup4

 

„Panoramiczny widok otoczenia domu w połączeniu z wysoką izolacyjnością termiczną możemy też uzyskać decydując się na nowoczesne wielkogabarytowe drzwi przesuwne z ukrytą ramą MB-Skyline Type R firmy Aluprof.

 

Rozwiązanie oparte jest na wąskich profilach, dzięki którym konstrukcje zyskują nowoczesny wygląd. Kształtowniki skrzydła drzwi są całkowicie ukryte w ościeżnicy, a jedynym elementem widocznym po zamknięciu drzwi jest wąski, 25-milimetrowy słupek.

 

Skrzydła drzwi aluminiowych w systemie Aluprof MB-Skyline Type R są wykonywane z nowoczesnych, przyjaznych środowisku materiałów zapewniających najwyższe parametry izolacyjności termicznej, które dodatkowo zwiększa zastosowanie pakietów 3-szybowych o grubości od 52 do 60 mm”, dodaje specjalista.

 

Na komfort przebywania w domu istotnie wpływa wiele czynników, w tym jego wygląd, widok jaki mamy z okna, a także ilość światła docierającego do wnętrza. Nie bez znaczenia pozostaje też komfort termiczny, który dodatkowo przekłada się na wysokość rachunków za ogrzewanie.

 

Jak pokazują powyższe przykłady, dzięki zastosowaniu wysokiej jakości aluminiowych okien i drzwi jesteśmy w stanie zachować izolacyjność termiczną, nie rezygnując przy tym z imponujących przeszkleń.

 

Lider i innowator branży

Aluprof SA należy do Grupy Kapitałowej Grupa Kęty SA — notowanej na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, najnowocześniejszej i najszybciej rozwijającej się firmy produkcyjnej w branży aluminiowej w Europie Środkowo-Wschodniej. Spółka posiada 5 zakładów produkcyjnych w Polsce oraz 9 spółek handlowych w Europie i USA.

 

Jest obecna w 55 krajach oraz prowadzi ekspansję na kolejne światowe rynki. Firma dostarcza nowoczesne systemy aluminiowe i innowacyjne rozwiązania dla budownictwa energooszczędnego i pasywnego. Zgodnie z hasłem „Let’s build a better future” firma promuje ideę zrównoważonego rozwoju w budownictwie i wdraża odpowiedzialne działania m.in. na rzecz redukcji śladu węglowego.

Więcej informacji na stronie producenta: https://aluprof.eu .

Aluprof

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.