Nowoczesny system drzwiowy może być otwierany bez użycia klucza – przy pomocy opuszka palca, karty lub kodu. W ofercie kluczowych urządzeń wykonawczych znajdują się m.in. rozwiązania, które wzbudzają największe zainteresowanie klientów – czytniki linii papilarnych.

 

Czym różnią się czytniki? I co wybrać – czytnik czy klawiaturę? Pytań może być wiele, dlatego na przykładzie portfolio G-U Polska – wiodącego producenta nowoczesnych systemów okienno-drzwiowych – prezentujemy poszczególne modele.

 

20220901dh

 

Czytniki linii papilarnych

Rozwiązania z zakresu biometrycznej kontroli dostępu są coraz częściej stosowane w domach jednorodzinnych. Ich zaletą jest przede wszystkim większy poziom bezpieczeństwa, a także brak konieczności posiadania klucza – pamiętania o nim, odpowiedniego przechowywania, pilnowania, dorabiania, etc. W efekcie otwieranie drzwi – przez domowników i osoby, którym udzielono dostępu – jest komfortowe, proste i szybkie.

 

 

Co ważne, dla większego bezpieczeństwa czytniki nie skanują wszystkich linii papilarnych, a jedynie określone punkty z odcisku palca. Są nie tylko bezpieczne i proste w obsłudze, ale także przyjazne małym dzieciom lub osobom z niepełnosprawnością ruchową, ponieważ wystarczy przeciągnąć palec przez czytnik, a drzwi – w tym systemie dostępowym wyposażone w silnik A-Öffner lub A-Öffner Servo – same się odryglują.

 

Ponadto systemy biometrycznej kontroli dostępu współpracują ze wszystkimi zamkami elektromechanicznymi z rodziny GU-Secury Automatic, takimi jak np. samoryglujące się zamki GU-Secury Automatic i GU-Secury Automatic-DR, dzięki którym domownicy nie muszą również pamiętać o zamykaniu drzwi na klucz, bo ich zatrzaśnięcie skutkuje automatycznym zaryglowaniem.

 

Jaki czytnik wybrać? W ofercie G-U Polska są 4 modele: ekey dLine, SOMMER, IDENCOM i UniLock. Przyjrzyjmy się im.

 

Czytnik ekey dLine – nowoczesne rozwiązanie do domów jednorodzinnych

Ten czytnik wyróżnia nowoczesne wzornictwo, niewielki rozmiar i elementy ozdobne, które łatwo dopasować do wyglądu drzwi. Może być zainstalowany zarówno na skrzydle drzwi, jak i na pochwycie drzwi, zachowując taki sam rozmiar. System dostępu z czytnikiem ekey dLine pozwala na otwarcie drzwi poprzez dotknięcie palcem czytnika lub zdalnie – za pomocą smartfonu lub tabletu, dzięki aplikacji ekey bionyx, z której można korzystać w trybie:

 

- Comfort (wymagane połączenie z Internetem) – umożliwia zdalne otwieranie i zamykanie drzwi, a także otrzymywanie powiadomień (poprzez wiadomości Push), że drzwi zostały otwarte za pomocą czytnika linii papilarnych; tryb obsługi Comfort standardowo dostępny jest na licencji;
- Local – obsługa na miejscu, drogą radiową (Bluetooth); tryb Local jest nielicencjonowany.

 

20220901dh0

 

Czytnik ekey dLine łatwo zintegrować z systemem inteligentnego domu, a także rozbudować o dowolne funkcje. Aplikacja ekey bionyx pozwala przeglądać wszystkie podłączone urządzenia, punkty dostępowe i użytkowników, a dziennik dostępu umożliwia zabezpieczenie danych konfiguracji.

 

Oprogramowanie czytnika jest inteligentne, dzięki temu otwieranie drzwi jest możliwe także w sytuacji zmiany przyzwyczajeń, innego ułożenia czy niewielkiego uszkodzenia palca oraz w przypadku zmieniających się (rosnących) palców dzieci. Przy pomocy aplikacji drzwi mogą zostać otworzone zdalnie: dziecku, członkowi rodziny, fachowcowi lub może zostać ustawiony dostęp czasowy, w którym drzwi pozostają otwarte, np. podczas przyjęcia. Możliwa jest też diagnostyka systemu czytnika (konserwacja zapobiegawcza) poprzez zdalne zalogowanie się do systemu klienta.

 

Czytnik ekey dLine zapewnia również wysoki poziom bezpieczeństwa, dzięki zabezpieczeniu przed próbą uzyskania nieuprawnionego dostępu i zastosowanej technologii czujników RF do rozpoznawania żywego palca. Uprawnienia do wejścia można w prosty sposób nadać 20 osobom.

 

 

Czytnik SOMMER – komfortowa i bezpieczna obsługa

20220901dh1

SOMMER to klasyczny i prosty w obsłudze czytnik linii papilarnych z intuicyjnym menu (obsługa funkcji nawigacji / pasek nawigacyjny), który może być zamontowany w skrzydle drzwi. Posiada zintegrowane oświetlenie oraz ogrzewany obszar skanowania, odporny na mróz.

 

To ekonomiczne rozwiązanie gwarantuje bezpieczeństwo użytkowników i ochronę antywłamaniową – bowiem cyfrowa ochrona, dzięki 128-bitowemu szyfrowaniu AES z Rollingcode oraz szyfrowana transmisja danych, dzięki łączu radiowemu między czytnikiem a odbiornikiem radiowym, oznaczają brak możliwości zwarcia i zmostkowania. Duża pojemność pamięci czytnika SOMMER umożliwia zakodowanie 50 – 80 odcisków palców oraz nadanie maksymalnie 9 uprawnień administratora (w zależności od stopnia złożoności odcisków).

 

 

Czytnik IDENCOM – możliwość nadania uprawnień aż 150 osobom

20220901dh2

To ergonomiczny i prosty w obsłudze czytnik linii papilarnych, który można zamontować zarówno na elewacji budynku (montażu natynkowy) przy drzwiach, jak i bezpośrednio na drzwiach – na skrzydle lub ramie. Działanie skanera czytnika opiera się nie tylko na odczycie określonych punktów z opuszków palców, ale także na metodzie termicznej, która wyklucza możliwość skopiowania i użycia cudzych odcisków palców.

 

Bezpieczeństwo antywłamaniowe wzmacnia także szyfrowana transmisja, dzięki której nie ma ryzyka nieautoryzowanego otwarcia drzwi. Oprócz certyfikowanych zabezpieczeń przed niechcianą manipulacją, czytnik IDENCOM ma również najpojemniejszą pamięć ze wszystkich czytników z oferty G-U. Umożliwia zakodowanie punktów z opuszków palców aż 150 osób (i zarządzanie nimi).

 

Czytnik IDENCOM może być obsługiwany nie tylko przez skan opuszka palca, ale także przy użyciu pilota. Nie straszne mu są trudne warunki zewnętrzne, ponieważ posiada szczelną obudowę – dobrze znosi opady atmosferyczne, temperatury poniżej zera i upały.

 

Czytnik UniLock – uniwersalne rozwiązanie i wiele możliwości dostępowych

20220901dh3

Czytnik UniLock to rozwiązanie, które łączy w sobie różne systemy kontroli dostępu – czytnik linii papilarnych z czytnikiem numerycznym i czytnikiem RFID. Sprawdzi się zatem w różnych obiektach, bo umożliwia pełną kontrolę dostępu na wielu poziomach – zarówno w budynkach jednorodzinnych, jak i w firmach i obiektach użyteczności publicznej. Czytnik jest montowany w skrzydle drzwi, posiada elegancki, minimalistyczny i ergonomiczny panel dotykowy.

 

A co najważniejsze – UniLock umożliwia identyfikację użytkowników aż na 5 sposobów, czyli poprzez:

- czytnik linii papilarnych;
- wpisanie kodu na klawiaturze numerycznej;
- transponder (brelok lub karta) RFID – identyfikacja zbliżeniowa za pomocą fal radiowych;
- smartfon – poprzez Bluetooth lub za pomocą aplikacji SmartLock (obsługa w sieci domowej);
- otwieranie zdalne, z dowolnego miejsca na świecie, dzięki modułowi Wi-Fi GateWay (opcja dodatkowa, płatna).

 

UniLock posiada także bardzo dużą pamięć: umożliwia zapamiętanie odcisków linii papilarnych do 100 użytkowników, wygenerowanie aż 150 cyfrowych kodów dostępu i nielimitowaną liczbę kodów ekey, obsługę 200 RFID-transponderów. Użytkownik (administrator danych) ma możliwość przyznawania dostępu na czterech poziomach uprawnień: dostęp czasowy (godzinowy), stały, jednorazowy, cykliczny (np. od poniedziałku do piątku), a zarządzanie zakodowaną listą dostępów oraz poziomami uprawnień jest intuicyjne i proste.

 

Czytnik RFID i klawiatura kodowa

20220901dh4

Czytniki bez opcji biometrycznej kontroli dostępu również mogą być stosowane w budynkach mieszkalnych – najczęściej w domach wielorodzinnych, ale przede wszystkim znajdują zastosowanie w systemach kontroli dostępu zainstalowanych w firmach i obiektach użyteczności publicznej – laboratoriach, archiwach, urzędach. W ofercie G-U, oprócz czytnika UniLock, są jeszcze dwa typy urządzeń – oba są kompatybilne ze wszystkimi zamkami elektromechanicznymi grupy G-U. Oto one.

 

Czytnik RFID IDENCOM – bez kodu i bez klucza

Czytnik RFID IDENCOM, montowany na skrzydle drzwiowym, oparty jest na technologii identyfikacyjnej wykorzystującej fale radiowe (ang. Radio-Frequency Identification). Cechuje go minimalistyczne i nowoczesne wzornictwo – został wykonany ze stali nierdzewnej połączonej z wysokogatunkowym szkłem, a pod względem komfortu użytkowego jest bardzo prosty i ergonomiczny.

 

Sprawdzi się zarówno w budownictwie wielorodzinnym, jak i w obiektach komercyjnych lub budynkach użyteczności publicznej. Pozwala na otwieranie drzwi wejściowych bez użycia klucza, za pomocą transponderów: breloków lub kart. Zapewnia łatwe dodawanie użytkowników za pomocą Master Transpondera i posiada dużą pamięć – możliwość zaprogramowania 150 breloków lub kart. Czytnik RFID IDENCOM jest bezpieczny – dzięki transmisji danych w standardzie RS-485, która uniemożliwia nieautoryzowane otwarcie drzwi – i odporny na niekorzystne działanie warunków atmosferycznych.

 

Klawiatura kodowa IDENCOM – popularne i sprawdzone rozwiązanie

20220901dh5

Klawiatura IDENCOM może być zamontowana na skrzydle, ramie lub obok drzwi wejściowych i pozostaje jednym z bardziej popularnych rozwiązań z zakresu technologii dostępowych w budynkach wielorodzinnych. Klawiatura IDENCOM jest prosta, intuicyjna w obsłudze i bezpieczna – posiada zaawansowane blokady chroniące przed niepożądaną manipulacją, w tym szyfrowanie transmisji zabezpieczające przed nieautoryzowanym otwarciem drzwi.

 

Urządzenie jest bardzo trwałe, a obudowa jego klawiatury może być wykonana ze stali nierdzewnej (w wersji premium), co zapewnia jej długoletnią żywotność i doskonałą szczelność. IDENCOM umożliwia łatwe programowanie – bezpośrednio na klawiaturze – i wygenerowanie do 20 kodów użytkowników (4 – 6-cyfrowych).

 

Sterowanie radiowe – pilot zamiast klucza

G-U w swojej ofercie systemów kontroli dostępu ma także komfortowe rozwiązania, oparte na sterowaniu radiowym, czyli za pomocą pilota. Są one zgodne z wymogami budownictwa bez barier (zgodnie z normą DIN 18040), ponieważ ułatwiają otwieranie drzwi, np. osobom starszym lub poruszającym się na wózkach inwalidzkich.

 

W tym przypadku nie ma konieczności instalowania żadnego czytnika czy klawiatury, a czterokanałowy pilot zastępuje klucz do drzwi wejściowych i może jednocześnie obsługiwać 4 urządzenia, np. bramę wjazdową, garażową, drzwi wejściowe i sterowniki okienne.

 

Otwieranie drzwi bez użycia klucza, przy pomocy skanu opuszka palca, karty, pilota, telefonu czy kodu – wszystkie te sposoby są dziś w zasięgu ręki. Systemowych rozwiązań i możliwości jest naprawdę wiele, dlatego klienci mają w czym wybierać.

 

Wiodący producenci, tacy jak G-U Polska, wychodzą im naprzeciw, tworząc systemy kontroli dostępu dopasowane do charakteru i funkcji budynku (blok mieszkalny, archiwum, firma) lub odpowiadające na potrzeby mieszkańców i użytkowników, np. urządzenia przyjazne dzieciom, seniorom, pracownikom.

 

Dlatego przed wyborem odpowiedniego urządzenia wykonawczego warto porozmawiać, np. ze sprzedawcą, aby wybrać model idealnie skrojony do konkretnych potrzeb. To klucz do udanego zakupu.

G-U Polska

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.