Przez wiele lat określenie „szkło i aluminium” było synonimem budownictwa ultranowoczesnego, pełnego śmiałych rozwiązań architektonicznych i użytkowych, a do tego odznaczającego się wysokimi walorami wizualnymi. 

 

Świat poszedł w takim kierunku, że szkło wpisało się na stałe w krajobraz nowoczesnej architektury, mimo to jednak wciąż wzbudza ono ekscytację wśród projektantów i inwestorów.

 

 

A to za sprawą nieustannego ulepszania parametrów determinujących jego niezrównane właściwości i funkcje, dzięki którym możemy patrzeć dziś w przyszłość z większą dozą optymizmu. Ale po kolei.

 

2022 10 06 1 

 

Od szkła do nowoczesnej szyby Trudno byłoby wskazać dokładny moment w historii, kiedy szyby przestały być jedynie chroniącymi nas przed zjawiskami atmosferycznymi wypełnieniami okien. Stosowali je już Rzymianie, ale jeszcze w XVII wieku można było spotkać pełniące te same funkcje błony z rybich pęcherzy lub zwierzęce błony żołądkowe.

 

Dla kontrastu – w tym samym stuleciu powstała Wielka Galeria pałacu wersalskiego z wyprodukowanymi przez Saint-Gobain siedemnastoma ogromnymi lustrami i odpowiadającymi im siedemnastoma wielkimi oknami. Jednak dopiero dwudziesty wiek przyniósł prawdziwy przełom pod względem pojmowania znaczenia szyb w architekturze.

 

Z początku nieśmiałe, innowacyjne koncepcje nowatorów takich, jak Ludwig Mies van der Rohe, trafiły na podatny grunt, spotykając się z bardzo przychylnym odbiorem inwestorów. Proponowane przez niego w latach trzydziestych użycie szyb w miejsce niekonstrukcyjnych ścian zewnętrznych okazało się strzałem w dziesiątkę.

 

Wciąż rozwijająca się technologia wytwarzania szkła sprawia, że przeszklenia stały się pełnoprawnym elementem budowlanym, bez którego nie wyobrażamy sobie dzisiejszej architektury. Nie bez kozery w przeprowadzonym w 2020 roku badaniu ponad osiemdziesiąt procent architektów spodziewało się zdecydowanego zwiększenia obecności szkła w tworzonych przez nich projektach. Patrząc na ich efekty trudno oprzeć się wnioskowi, że przyszłość dzieje się dzisiaj. Dlaczego?

 


Niezrównane walory nowoczesnego szkła okiennego
W 2022 roku nikogo już nie trzeba przekonywać o zaletach współczesnych, wysokowydajnych pakietów szybowych. Stanowią wręcz symbol nowoczesnego designu i wellbeingu. Najważniejsze są parametry bezpośrednio wpływające na komfort użytkowników. Obecnie stosowane szkło do okien dba o dobrostan przebywających w budynku ludzi, przepuszczając do wnętrz znacznie więcej naturalnego światła niż tradycyjne szyby.

 

Dostęp do promieni słońca jest cenny nie tylko ze względu na poprawę naszego samopoczucia. Pamiętajmy, że wraz z nimi do pomieszczeń przedostaje się promieniowanie cieplne. Zatrzymywanie go w środku budynku to dewiza szyb z powłoką niskoemisyjną, zapewniających tym sposobem korzyści w postaci komfortu termicznego, ekonomicznego i ekologicznego.

 

Zastosowanie najwyższej klasy przeszkleń niskoemisyjnych w stolarce okiennej przynosi realneoszczędności dla budżetu poprzez znaczącą redukcję zapotrzebowania na energię użytkową, a tym samym końcową, niezbędną do oświetlenia, ogrzania czy ochłodzenia pomieszczeń.

 

To zaś ma również ogromny wpływ na finalne oddziaływanie obiektu na środowisko, a ponieważ sektor budowlany jest obecnie odpowiedzialny za niemal 40% globalnej emisji CO2 do atmosfery, zmniejszenie śladu węglowego budynków stało się podstawowym celem całego sektora budowlanego, w tym producentów szkła.

 

2022 10 06 2

 


Dobre może być jeszcze lepsze
Stanowiąc nawet 90% powierzchni okna, to szyba i jej właściwości decydują o energooszczędności całej stolarki. I choć standardowe pakiety trzyszybowe wyróżniają się obecnie znakomitymi parametrami wizualnymi i termoizolacyjnymi – zapewniając użytkownikom dostęp do naturalnego światła, komfort cieplny, a w dalszej konsekwencji obniżenie rachunków za energię, ich duża waga może być niemałym obciążeniem dla środowiska.

 

W standardowych rozwiązaniach okiennych stosuje się szkło o grubości 4 mm, a wytworzenie takiego zespolenia nierzadko wiąże się ze zużyciem większej ilości surowców. Dlatego nowoczesna technologia produkcji szkła podąża w kierunku zmniejszania grubości tafli szkła używanego w produkcji szyb zespolonych, a co za tym idzie – redukcji zużycia surowców. Zrównoważona produkcja stanowi znaczący krok w stronę ochrony zasobów naturalnych i kondycji planety.

 

– Trzy szyby w zespoleniu nie muszą oznaczać od razu jego większego ciężaru, czego przykładem jest CLIMATOP® XN LIGHT – zespolenie ze szkłem 3 mm, które zmniejsza wagę pakietu dwukomorowego o nawet 25%, zachowując przy tym doskonałe właściwości izolacyjne, przepuszczalność światła oraz porównywalną dźwiękoszczelność – mówi Maciej Mańko, Marketing Manager Saint-Gobain Glassolutions.

 

– Parametr Ug na poziomie 0,5 W/m2K uzyskaliśmy dzięki zastosowaniu powłoki niskoemisyjnej PLANITHERM® XN, nakładanej metodą próżniowego napylania magnetronowego na powierzchnię szkła od strony wewnętrznej. W ten sposób jesteśmy w stanie zapewnić zwiększoną termoizolacyjność redukującą utratę ciepła, dzięki odbijaniu długich fal promieniowania cieplnego z powrotem do wnętrza budynku.

 

Nowoczesne pakiety szybowe CLIMATOP® XN LIGHT odznaczają się nie tylko współczynnikiem przenikania ciepła Ug na znakomitym poziomie, ale i wysoką przenikalnością światła Lt sięgającą 74% oraz przepuszczalnością energii słonecznej g = 0,53%. Mniejsza waga przeszklenia zdecydowanie ułatwia jego montaż, wydłuża żywotność ram i okuć, przekłada się również na wyższe bezpieczeństwo użytkowników.

 

Dzięki temu rozwiązanie to sprawdzi się nie tylko w budynkach nowych lub termomodernizowanych, lecz także przy renowacji zabytków, które wymagają większych umiejętności dopasowania szklenia do istniejących ram okiennych.

 

Możliwość stosowania różnych konfiguracji w zespoleniu i komponowania szkieł o właściwościach przeciwsłonecznych, chroniących przed hałasem czy bezpiecznych to kolejna zaleta tego rozwiązania, która sprawia, że jesteśmy w stanie dopasować produkt zarówno do wymagań projektowych, jak i potrzeb inwestorów.

 


Rozwiązanie przyjazne dla środowiska
Lekkie szkło z powłoką niskoemisyjną stało się doskonałym partnerem zrównoważonych budynków. Dzięki produkcji opartej na recyclingu stłuczki szklanej, do jego produkcji należy zużyć znacznie mniej surowców i energii. Korzyści dla środowiska są niebagatelne – oszczędne wykorzystanie zasobów, ograniczona emisja dwutlenku węgla przez zakłady, zmniejszony wbudowany i operacyjny ślad węglowy obiektów sprawiają, że ulgę odczuje tak planeta, jak i mieszkający na niej ludzie.

 

– Proekologiczność pakietów szybowych CLIMATOP® XN LIGHT jest potwierdzona certyfikatem EPD, przyznawanym tym produktom, które na każdym etapie życia – od momentu produkcji, przez bieżącą eksploatację, aż po ponowne ich wykorzystanie, są przyjazne środowisku.

 

To z kolei umożliwia konsumentom dokonywanie świadomych wyborów zakupowych – tłumaczy Maciej Mańko. – Należy dodać, że wysokiej jakości szkło posiadające Deklarację Środowiskową Produktu pozwala na przyznawanie większej liczby punktów w zielonych certyfikacjach budynków (BREAM, LEED, WELL), które są dziś wyznacznikiem ekoprestiżu obiektów architektonicznych i gwarancją najwyższego komfortu użytkowników.

 

Biorąc więc pod uwagę wszystkie wspomniane wyżej czynniki, nie sposób oprzeć się wrażeniu, że nowoczesne pakiety szybowe pozwalają rozwiązywać problemy wagi ciężkiej, takie jak zmiany klimatu czy ograniczenie zasobów naturalnych, z jakimi przyszło się mierzyć współczesnemu budownictwu.

 

Coraz lżejsze i jeszcze bardziej wydajne zespolenia wynoszą walory estetyczne budynków i komfort przebywających w nich ludzi na wyższy poziom, szanując jednocześnie naszą planetę. To doskonały przykład tego, że mniej naprawdę znaczy dziś więcej!

 

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.