Produkcja szkła ognioochronnego prowadzona będzie w dwóch zakładach GLASPOLu: w Namysłowie i w Pruszkowie.

W Namysłowie produkowane będą szyby z wkładką (komorą) żelową, pozwalające na konstrukcje przegród przeciwpożarowych w klasach od EI30 do EI120 (CONTRAFLAM, SWISSFLAM).

GLASPOL Pruszków produkować będzie szkło ogniochronne monolityczne, umożliwiające konstrukcje przegród w klasach od E30 do E60 (PYROSWISS, VETROFLAM).

    Szyby typu CONTRAFLAM to szyby zbudowane z co najmniej dwóch hartowanych tafli szkła, przedzielonych odpowiednią warstwą specjalnego żelu. Dzieki temu, że szyba typu CONTRAFLAM zbudowana jest ze szkieł hartowanych czyli szkieł o bardzo wysokiej wytrzymałości mechanicznej, z jednej strony zwiększa to zakres stosowania tego typu szyb (wymiary, mocowanie, bezpieczeństwo), z drugiej znacząco obniża ryzyko zniszczenia takiej szyby w trakcie transportu, montażu czy też eksploatacji.

Jako elementy składowe tafli CONTRAFLAM stosowane będą niemal wszystkie typy szkła poddające się hartowaniu. W związku z tym gotowe tafle szyb ogniochronnych tego typu, obok swoich parametrów ochrony przeciwpożarowej, będą mogły jednocześnie chronić przed utratą ciepła, promieniowaniem słonecznym, hałasem a także spełniać funkcje o charakterze estetycznym, np. dzięki zastosowaniu sitodruku na jednym ze szkieł składowych.

     Wielofunkcyjne formatki CONTRAFLAM będą mogły być zespalane w pakiety z innymi szkłami GLASPOL SAINT-GOBAIN. W ten sposób będą tworzone kolejne produkty, które obok swojej ogniochronności spełnią wiele innych wymagań stawianych szkłu w nowoczesnym budownictwie.

    W tej chwili istnieje biblioteka 16 500 różnych, już przebadanych i sprawdzonych produktów. W miarę potrzeb projektantów biblioteka ta będzie poszerzana o kolejne produkty o unikalnych cechach.

    Szyby typu SWISSFLAM to szyby o bardzo zbliżonej konstrukcji do szyb CONTRAFLAM z tym, że zamiast hartowanych formatek do ich produkcji stosuje się szkło laminowane. Z jednej strony do produkcji tych szyb można stosować formatki przycięte z gotowych, standardowych laminatów.

Z drugiej strony składowymi szyb SWISSFLAM mogą być specjalne laminaty, nie występujące w handlu. GLASPOL jako jeden z nielicznych w Polsce posiada linię do produkcji laminatów. Dzięki temu będziemy mogli wyprodukować dowolne składowe laminaty dla szyb SWISSFLAM.

    Ognioochronne szyby z Pruszkowa to produkty o handlowej nazwie PYROSWISS i VETROFLAM. Są to szyby monolityczne, hartowane w specjalny, ściśle kontrolowany sposób. Hartowaniu poddawać będzie można różne gatunki szkła. Zahartowane, poddane testowi HST formatki stanowić będą gotowy produkt ale także będą mogły być wykorzystane do dalszego przetwarzania, np. laminowania czy zespalania To z kolei ponownie prowadzi do szerokiej gamy możliwych, wielofunkcyjnych, ściśle dopasowanych do potrzeb produktów.

    Dzięki inwestycji GLASPOL i know-how koncernu SAINT-GOBAIN, Polska dołącza do grupy krajów, w których będą mogły być powszechnie stosowane wielofunkcyjne szyby z odpornością ogniową. Jest to bardzo dobra wiadomość dla architektów, inwestorów i wykonawców. Wraz z włączeniem naszego kraju w struktury nowoczesnej Europy uzyskaliśmy przywilej dostępu do nowoczesnych rozwiązań, w tym technologii i materiałów budowlanych. Jednocześnie przyjęliśmy na siebie obowiązek adaptacji i akceptacji obowiązujących w rozwiniętych Państwach Unii przepisów, w tym tych związanych z ochroną przeciwpożarową.

    Ogniochronne szyby GLASPOLu pozwolą budować ładne, nowoczesne, energooszczędne, ciche i dobrze zabezpieczone na wypadek pożaru domy. A terminy realizacji zamówień? Miejmy nadzieję, ze przestaną być zmorą firm wykonawczych.

Jacek Czyżewicz
GLASPOL SAINT-GOBAIN 

więcej informacji: Świat Szkła 7-8/2008

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.