Zrównoważone budownictwo, troszczące się zarówno o ludzki komfort, jak i dobrostan planety, z architektonicznego trendu stało się absolutną koniecznością i drogowskazem dla projektantów oraz producentów.

 

Szeroko rozumiany sektor budowlany odpowiada na wyzwania przyszłości, wznosząc obiekty przyjazne środowisku, nie tracąc przy tym z oczu celu podstawowego, czyli maksymalnego zadowolenia użytkowników. Wśród materiałów mających pomóc wypełnić tę misję, kluczową rolę odgrywa szkło energooszczędne.

 

 20230101SGG 1

 

Imponująca metamorfoza
Tendencje do traktowania szkła nie jedynie jako wypełnienia otworu okiennego, lecz praktycznego i estetycznego elementu konstrukcyjnego przejawiano już w starożytności. Im bliżej czasów współczesnych, tym wielowymiarowość przeszkleń była ceniona coraz bardziej. Rozwój technologii sprawił, że dzisiaj trudno byłoby zliczyć wszystkie funkcje, które pełnią w budownictwie szklane tafle, jak i korzyści wynikające z ich stosowania.

 


Podstawowa rola przeszkleń, czyli gwarancja najwyższego komfortu wizualnego i cieplnego również uległa ewolucji. Nieustanne udoskonalanie parametrów sprawia, że nowoczesne szkło podnosi wydajność budynków, pozwala na oszczędzanie energii oraz redukcję kosztów oświetlania, ogrzewania czy chłodzenia obiektów.

 


20230101SGG 2

 

 

Troskliwy przyjaciel domu
Tworząc koncepty domów jednorodzinnych, architekci przywiązują dziś wagę do przeszkleń zapewniających codzienną wygodę mieszkańcom i jednocześnie dbających o ich portfele. Dlatego w projektach coraz częściej stosowane są niskoemisyjne szyby zespolone – i to nie byle jakie, bo dwukomorowe. Okazuje się, że takie rozwiązanie poprawia bilans energetyczny okna nawet o 20%.

 

– Szkło z powłoką niskoemisyjną jest doskonałym narzędziem w rękach każdego, kto chce cieszyć się ciepłymi i jasnymi wnętrzami, a przy tym budować lub remontować w duchu ekologii – mówi Maciej Mańko, Marketing Manager Saint-Gobain Glassolutions. – Pakiety trzyszybowe wykonane ze szkła niskoemisyjnego odznaczają się doskonałą izolacyjnością.

 

Zatrzymują zarówno wewnętrzne ciepło domu, jak i to pochodzące z promieniowania słonecznego przepuszczanego do środka i tym samym pozwalają obniżać koszty ogrzewania. Zimą to niebywałe wsparcie dla systemów grzewczych i naszego budżetu. Na takim rozwiązaniu zyska także planeta. Niższe zapotrzebowanie domu na energię oznacza mniejszą emisyjność budynku i dodatkowe profity w postaci czystszego, pozbawionego smogu powietrza.

 

Atutami nowoczesnego szkła niskoemisyjnego są jego doskonałe parametry. Najlepsze rozwiązania dostępne na rynku cechują się współczynnikiem przenikania ciepła Ug na poziomie 0,5 W/m2K – pozwalającym na zgodność z nowymi Warunkami Technicznymi 2021. Gdy ceny prądu gwałtownie wzrastają, pakiety trzyszybowe zawierające tego rodzaju szkło stają się długoletnią inwestycją w komfort domowników i gwarancją spokoju ducha wynikającego z faktu, że troska o naszą wygodę idzie w parze z ochroną środowiska.

 


20230101SGG 3

 

By żyło się lżej
Producenci szyb zespolonych dbają nie tylko o parametry podnoszące energooszczędność domów. Sam proces produkcji prowadzony jest z jak największym poszanowaniem planety i jej zasobów.

 

– Dążąc do nieustannej perfekcji naszych rozwiązań, chcemy odczarować pakiety dwukomorowe, nierzadko uznawane za konstrukcje nadmiernie obciążające okienne ramy, ale i klimat – z uwagi na większą ilość surowców mineralnych potrzebnych do ich produkcji. Trzy szyby w zespoleniu nie muszą wcale wiązać się ani z nadmierną wagą przeszklenia, ani nadmiernym zużyciem kruszców, czego przykładem jest CLIMATOP® XN LIGHT.

 

Zespolenie, które wykorzystuje szkło o grubości 3 mm, dzięki czemu cały pakiet waży do 25% mniej w stosunku do standardowych rozwiązań wykonanych ze szkła 4 mm, a do tego powstaje na drodze recyclingu przy dużym udziale procentowym stłuczki szklanej – wyjaśnia Maciej Mańko.

 

Korzyści dla środowiska płynące z wytwarzania lżejszych pakietów trzyszybowych są ogromne – cieńsze tafle to większa oszczędność minerałów, mniejsza ilość energii zużywanej w procesie produkcji, obniżona emisyjność CO2 zakładów i zmniejszony wbudowany ślad węglowy produktu, wpływający na redukcję śladu węglowego obiektu, w którym został zastosowany. By wszystkim nam żyło się… lżej.

 

 

20230101SGG 4

 

(Mikro)klimat pod kontrolą
Szkło niskoemisyjne doskonale sprawdza się zimą i w okresie grzewczym jest sporym odciążeniem budżetu. Co jednak zrobić, gdy nadchodzą upały, które także odciskają swoje piętno na mikroklimacie wewnątrz budynków? O ile w przypadku domów problemowi można zaradzić stosując elementy zacieniające, o tyle w przypadku obiektów użyteczności publicznej czy biurowców nie jest to już tak proste.

 

I tu na architektoniczną scenę wkracza szkło przeciwsłoneczne z wysokoselektywną powłoką, które zabezpiecza pomieszczenia przed przegrzewaniem, nie ograniczając przy tym dostępu do światła dziennego.

 

W końcu komfort termiczny i naturalne oświetlenie to warunek konieczny dobrego samopoczucia osób przebywających czy pracujących w tych wnętrzach. Tu otrzymujemy i jedno, i drugie. A nawet trzecie – bowiem tego rozwiązania również nie omijają innowacje, podnoszące efektywność i proekologiczne właściwości inwestycji.

 

– Budownictwo energooszczędne to coś więcej niż tylko trend. Projektowanie obiektów o obniżonym zapotrzebowaniu na energię jest już normą dla zrównoważonej architektury. Mając na uwadze, że fasada generuje 10-20% wbudowanego śladu węglowego obiektu, a samo szklenie ok. 12% wbudowanego śladu węglowego elewacji, opracowaliśmy pionierskie rozwiązanie, które zrewolucjonizuje budownictwo - szkło o zredukowanym śladzie węglowym w linii szkła przeciwsłonecznego COOL-LITE® XTREME ORAÉ® – mówi Monika Naczeńska, Marketing Manager Saint-Gobain Glass.

 

– Pod kątem troski o użytkownika i środowisko znacznie wyprzedza ono swoich poprzedników. Zachowując najwyższą estetykę i najlepsze parametry wyróżnia się o 40% niższym śladem węglowym niż dotychczasowe rozwiązania (7 kg CO2 eq/m2 dla szkła o grubości 4 mm). Taka wartość była możliwa do uzyskania dzięki produkcji wykorzystującej 70% stłuczki szklanej z recyclingu oraz energię odnawialną w całym procesie.

 

Wysoka selektywność tego rozwiązania oraz jego doskonała izolacyjność termiczna zapewniają przyjemny chłód we wnętrzach latem oraz upragnione ciepło zimą. To pozwala ograniczyć energochłonne i odpowiedzialne za wysoki ślad węglowy budynku procesy chłodzenia czy dogrzewania przestrzeni. A to kolejny punkt przewagi w walce z kryzysem klimatycznym.

 

Dobre dla człowieka, łagodne dla środowiska
Nowoczesne rozwiązania szklane cechuje idealny balans między dbałością o ludzkie samopoczucie a troską o dobro planety. Wszechstronne stosowanie innowacyjnych, tworzonych z myślą o środowisku i człowieku rozwiązań szklanych, otwiera zupełnie nowy rozdział w dziejach architektury, pisząc jej lepszą, zieloną historię.

 

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.