Galopujące ceny nośników energii w połączeniu z rosnącą świadomością zmian klimatycznych wywołanych emisją CO2 sprawiają, że w ostatnich latach coraz większym zainteresowaniem inwestorów cieszą się budynki pasywne, które wyróżnia minimalne zapotrzebowanie na ciepło potrzebne do ogrzewania.

 

20230613ALUPROF

 

Energooszczędność tego typu obiektów to nie tylko efekt wykorzystania ekologicznych, odnawialnych źródeł energii, np. instalacji fotowoltaicznych, ale też zastosowania przegród zewnętrznych, a zwłaszcza okien i drzwi, które charakteryzują się bardzo dobrymi parametrami izolacyjnymi.

 

Ekspert firmy Aluprof, która w swojej ofercie posiada szereg rozwiązań z zakresu ślusarki energooszczędnej, wyjaśnia jakie okna i drzwi wybrać, by spełnić wymagania budownictwa pasywnego i dlaczego dobrym wyborem mogą się okazać systemy aluminiowe.

 

20230613ALUPROF1

 

 

Nowoczesne okna i drzwi aluminiowe sposobem na wysoką izolacyjność termiczną budynku

Podstawowym założeniem budownictwa pasywnego jest maksymalne ograniczenie zapotrzebowania obiektów na energię niezbędną do ich ogrzania. Cel ten osiągnąć można m.in. dzięki odpowiedniemu usytuowaniu budynku względem stron świata, tak, by w jak największym stopniu wykorzystać promieniowanie słoneczne.

 

Właściwe rozlokowanie okien, czyli zaprojektowanie dużych przeszkleń od strony południowej, przyczyni się do obniżenia zużycia energii oraz pozwoli ograniczyć stosowanie światła sztucznego. Jednak samo wykorzystanie właściwości słońca to za mało, byśmy mogli mówić o budynku pasywnym. Taki obiekt przede wszystkim musi być znakomicie zabezpieczony przed utratą ciepła.

 

Duża w tym rola stolarki otworowej. Jak podaje NFOŚiGW straty cieplne, za które odpowiedzialne są okna, sięgają 23,1-36,3%. Dlatego tak ważne jest, by postawić na najwyższej jakości rozwiązania, które zapewnią wysoką izolacyjność termiczną. „Rozwiązaniami, które pozwalają na zapewnienie budynkowi najwyższego poziomu izolacji cieplnej, są nowoczesne okna i drzwi.

 

Wśród nich na uwagę zasługują systemy aluminiowe, które dzięki zastosowaniu odpowiednich materiałów izolacyjnych posiadają doskonałe parametry przenikania ciepła. Udokumentowane badaniami oraz certyfikatami właściwości izolacyjne tych rozwiązań znacząco minimalizują straty ciepła podnosząc standard energetyczny całego obiektu, co pozwala znacznie obniżyć rachunki za ogrzewanie.

 

Dodatkowo profilom aluminiowym można nadawać rozmaite kształty, co przekłada się na ich duże możliwości konstrukcyjne i pozwala budować różne rodzaje okien, w tym również szklane fasady, które odpowiednio rozmieszczone będą w stanie optymalnie doświetlić i dogrzać pomieszczenia. Jeśli jednak poziom nagrzania wnętrz okaże się nadmierny, warto rozważyć montaż osłon przeciwsłonecznych, takich jak żaluzje fasadowe, screeny czy rolety zewnętrzne”, podpowiada Michał Marcinowski, Dyrektor Rozwoju firmy Aluprof.

 

20230613ALUPROF2

 

Prestiżowe certyfikaty potwierdzeniem energooszczędności

Mimo że okna i drzwi uznawane są za najbardziej newralgiczne elementy konstrukcji budynku, jeśli chodzi o izolacyjność termiczną, budowa domu pasywnego nie musi wiązać się z rezygnacją z dużej liczby przeszkleń – zarówno w postaci okien, jak i szklanych fasad. Południowa ekspozycja okien w połączeniu z wyborem systemów wyróżniających się doskonałymi parametrami w obszarze izolacyjności termicznej, której wartość powinna być jak najniższa, pozwolą inwestorom na uzyskanie niczym niezakłóconego widoku na otaczającą ich przyrodę.

 

Przykładem produktu, który spełnia jedne z najostrzejszych norm w tym zakresie są okna i drzwi w systemie MB-104 Passive firmy Aluprof, którego izolacyjność termiczna (UW) w przypadku okna otwieranego wynosi od 0,53 W/m2K. Dzięki temu może być wykorzystywany w budynkach energooszczędnych i pasywnych, co potwierdzają certyfikaty Passive House Institute Darmstadt.

 

„Passive House Institute Darmstadt jest najbardziej znanym instytutem promującym ideę budownictwa pasywnego, a ustalone przez niego kryteria, jakie należy spełnić, aby uzyskać certyfikat, są uznawane za najostrzejsze na rynku. Wśród produktów posiadających to świadectwo można wymienić nie tylko system MB-104 Passive, ale też ściany słupowo-ryglowe: MB-TT50 oraz MB-SR50N HI+, które dają dużą swobodę w projektowaniu konstrukcji przestrzennych i umożliwiają budowanie fasad z widocznymi wąskimi liniami podziału. Obu tym produktom instytut PHI Darmstadt przyznał najwyższą możliwą klasę efektywności A+ dla produktów przeznaczonych do domów pasywnych”, wyjaśnia ekspert firmy Aluprof.

 

Popularność domów pasywnych wynika nie tylko z chęci obniżenia rachunków za ogrzewanie i energię elektryczną czy konieczności spełnienia zaostrzających się wymogów budowlanych. To też sposób na ograniczenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery i zmniejszenie śladu węglowego, a tym samym przejaw troski o środowisko naturalne.

 

Dzięki zastosowaniu nowoczesnych, energooszczędnych okien i drzwi aluminiowych budynek zyskuje doskonale parametry w zakresie izolacyjności termicznej, a dodatkowo nabiera nowoczesnego, eleganckiego charakteru, co wpływa na podniesienie prestiżu inwestycji.

 

 

Lider i innowator branży

Aluprof SA należy do Grupy Kapitałowej Grupa Kęty SA — notowanej na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, najnowocześniejszej i najszybciej rozwijającej się firmy produkcyjnej w branży aluminiowej w Europie Środkowo-Wschodniej. Spółka posiada 5 zakładów produkcyjnych w Polsce oraz 9 spółek handlowych w Europie i USA. Jest obecna w ponad 50 krajach oraz prowadzi ekspansję na kolejne światowe rynki.

 

Firma dostarcza innowacyjne, energooszczędne i bezpieczne systemy aluminiowe przeznaczone do produkcji okien, drzwi, fasad i osłon przeciwsłonecznych dla branży budowlanej i konstrukcyjnej. Zgodnie z hasłem „Let’s build a better future” Aluprof promuje ideę zrównoważonego rozwoju w budownictwie i wdraża odpowiedzialne działania m.in. na rzecz redukcji śladu węglowego. Więcej informacji na stronie producenta: https://aluprof.com .

Aluprof

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.