Czy stać nas?
     Bez względu na to, czy globalne ocieplenie ma miejsce czy nie, bolączki ekonomiczne i środowiskowe są faktem. Nawet, jeśli nie jest prawdą, że światowy klimat się ociepla, co jest przypisywane naszej rosnącej konsumpcji paliw kopalnych, ogromny wzrost zużycia tych paliw oraz rosnące koszty w bilansie osobistych i firmowych budżetów energetycznych nie podlegają dyskusji. Paliwa te stają się coraz bardziej kosztowne, wraz z ogromnym wzrostem popytu w krajach szybko rozwijających się.

Można bez końca dyskutować o wpływie CO2, jako gazu cieplarnianego, na podwyższenie średnich temperatur, rosnącą siłę huraganów, topnienie lodowców, podniesienie się poziomu oceanów oraz rosnące ryzyko bezpośrednich szkód środowiskowych spowodowanych wydobyciem, dystrybucją i przetwórstwem ropy naftowej. Ale spory dobiegają końca, kiedy problem zaczyna sprowadzać się po prostu do pytania, czy stać nas na zapłacenie „ceny” (jakkolwiek zdefiniowanej) za spalanie coraz większej ilości paliw kopalnych, po nieustannie rosnących stawkach.

Trend ma zielony kolor
     Czy istnieją proste sposoby zmniejszenia zużycia i zaoszczędzenia pieniędzy? Oczywiście, że tak. Jednym z nich jest wykorzystanie folii okiennych. Takie przeciwsłoneczne folie okienne firmy LLumar są wykorzystywane coraz szerzej, dzięki ich widocznej skuteczności. Wraz z międzynarodowym wzrostem aktywności ruchu „zielonego” budownictwa, z pewnością będziemy świadkami w nachodzących latach coraz szerszego zastosowania folii LLumar.

Rozwój zielonych organizacji
     Kilka organizacji na całym świecie zajmuje się związkiem pomiędzy globalnym ociepleniem a ciągle rosnącym zużyciem energii, próbując zmniejszyć światowe zapotrzebowanie na energię, poprawić wydajność energetyczną, ustanowić zrównoważony rozwój budownictwa oraz promować „zielone” (przyjazne dla środowiska) budynki. Niektóre z tego typu godnych odnotowania organizacji to: Australian Business Council for Sustainable Energy, The China Sustainable Energy Program, Sustainable Energy Europe, US Green Building Council’s LEED (Przywództwo w Projektowaniu dla Energii i Środowiska), Green Bulding Rating System oraz US ENERGY STAR® Program.

     Na przykład, system oceny LEED jest wysoko skutecznym, funkcjonującym w USA, krajowym standardem rozwoju zrównoważonych budynków, wypracowanym na bazie porozumienia. LEED został stworzony, aby:
● zdefiniować „zielone budynki”, ustalając wspólny standard pomiaru,
● promować zintegrowane podejście do całości projektu budowlanego,
● podnosić świadomość konsumentów w zakresie korzyści z zielonego budownictwa.

     Poprzez zrozumiały system, oferujący homologację projektu, którego ważną częścią jest wydajność energetyczna budynku, LEED kładzie nacisk na najnowocześniejsze strategie wydajności energetycznej i zrównoważonego rozwoju oraz promuje doskonałość w zielonym budownictwie.

     ENERGY STAR jest sponsorowanym przez rząd USA programem pomagającym zaoszczędzić pieniądze i chronić środowisko poprzez wydajne energetycznie produkty i praktyki. ENERGY STAR oferuje sprawdzoną strategię zarządzania energią, która pozwala mierzyć bieżące wyniki energetyczne, określać cele, śledzić oszczędności i nagradzać ulepszenia. Ze względu na przykładanie wagi do ochrony środowiska poprzez polepszanie wydajności energetycznej, LLumar został w 2003 roku partnerem ENERGY STAR.

Folie termoizolacyjne
     Folie okienne mają ponad 40-letnią historię jako produkt do modernizacji oszklenia. Doskonalenie przez dziesięciolecia technologii produkcji, systemów klejenia oraz powłok odpornych na zarysowania zaowocowało w postaci bardzo konkurencyjnego produktu, o działaniu, wyglądzie i trwałości, robiących duże wrażenie.

Przeźroczyste optycznie folie poliestrowe, odporne na promieniowanie UV, o utwardzonej powierzchni, są zbudowane z naniesionych natryskowo, gazowo lub dyspersyjnie nanocząsteczek metali lub ich tlenków, blokujących promieniowanie podczerwone (IR) – odpowiedzialne za wzrost temperatury. Upraszczają poprawienie działania przeciwsłonecznego standardowych systemów oszklenia. Folie te w budynkach, gdzie są zainstalowane, generują ogólną oszczędność energii na poziomie 5-10% oraz standardowy okres 1-4 lat zwrotu inwestycji!

ESCO widzą zielone światło
     Szarżę w kierunku budynków „bardziej zielonych” i bardziej wydajnych energetycznie prowadzi grupa przedsiębiorstw znana jako Energy Service Companies lub ESCO. Niektóre z największych na świecie ESCO to Johnson Controls, Honeywell i Siemens. Obecnie organizacje ESCO znajdują się w wielu częściach świata, m. in. USA (www.naesco.org), Kanadzie, Meksyku, Brazylii, Azji, Australii oraz oczywiście Europie, gdzie wydajność energetyczna jest powtarzaną od wielu lat mantrą w przemyśle, biznesie i społeczeństwie.

     Zwykle ESCO potrafią osiągnąć dla swoich klientów redukcję zużycia energii w budynku na poziomie 20-40%. ESCO działają zwykle na zasadzie minimalnych nakładów gotówkowych po stronie swoich klientów, mając udział w oszczędnościach wygenerowanych przez zrealizowane projekty. Tego typu ustalenia są szczególnie atrakcyjnym scenariuszem dla budynków, ponieważ oprócz minimalnych nakładów kapitału, gwarantuje się oszczędności energii. W związku z tym, w mało prawdopodobnym wypadku, gdyby obiecane oszczędności energii nie pojawiły się, ESCO wypisuje dla klienta czek na pokrycie niedostatecznych oszczędności. Ten typ transakcji jest także nazywany „umową rezultatu”, ponieważ ESCO otrzymuje zapłatę, tylko w przypadku, gdy plan zostanie zrealizowany zgodnie z obietnicami.

     Sposoby oszczędności energii stosowane przez ESCO obejmują często wysokowydajne oświetlenie, silniki oraz sprzęt do ogrzewania/klimatyzacji, jak również skomplikowane systemy pomiaru i scentralizowane systemy zarządzania energią. Zmniejszenie letniego przyrostu ciepła z powodu słońca oraz zimowej utraty ciepła przez okna, z wykorzystaniem folii okiennych LLumar, jest także ważną częścią skutecznej oszczędności energii w budynku oraz strategii zielonych budynków przyjętej przez wiele ESCO.

     LLumar, produkuje i rozprowadza swoje produkty na całym świecie (również w Polsce). Przez ostatnich kilka lat aktywnie angażuje się w działania ESCO i projekty zielonych budynków, dzięki wyjątkowej wydajności energetycznej przeciwsłonecznych i izolacyjnych folii okiennych. Zdolność tych produktów do polepszenia wydajności energetycznej budynków, estetyka wykonania, wygoda użytkownika i widok na zewnątrz są strzałem w dziesiątkę z punktu widzenia kluczowych komponentów specyfikacji „zielonych budynków”.

     Obok przedstawiamy studium przypadku: montaż termoizolacyjnej folie Helion w biurowcu firmy Exxon.

Steve DeBusk, Joe Richard
CPFilms Inc.
Jagna i Piotr Łunkiewicz
DYSKRET Folie Okienne, Poznań
 Budynek: Siedziba główna EXXON w USA
Lokalizacja: Houston, Texas, USA
Folia: N 1020 SR CDF
Typ: Folia przeciwsłoneczna

     SYTUACJA: Siedziba główna firmy EXXON w Houston, 30-letni, 43-piętrowy budynek z 6200 oknami, został odświeżony za pomocą nowoczesnej folii przeciwsłonecznej marki LLumar. Po szczegółowej analizie środowiska, w jakim funkcjonuje budynek, zdecydowano się na zastosowanie folii przeciwsłonecznej Helios Neutral. Montaż folii HELIOS (na całej powierzchni 13 935 m2) zapewnił znaczną oszczędność energii i poprawił zewnętrzną estetykę budynku.

     ROZWIĄZANIE: Folie przeciwsłoneczne LLumar są laminatem mocnego poliestru oraz powłoki ze stopu metali (Llumalloy), związanych pod ciśnieniem za pomocą przeźroczystego kleju nie powodującego zniekształceń optycznych, z inhibitorami UV oraz wykończone opatentowaną powłoką chroniącą przed zarysowaniami (SR). Zaawansowane technologicznie folie przeciwsłoneczne są wytwarzane przy użyciu najnowocześniejszej technologii napylania jonowego, która nakłada stopy metali na bazę folii. Trwała, przejrzysta powłoka chroniąca przed zarysowaniami zapewnia swobodne użytkowanie przy większości konwencjonalnych metod czyszczenia szyb.

     REZULTAT: LLumar zatrzymuje ponad 99% niszczycielskich promieni UV, które sprawiają, że wnętrza biur blakną. Odbija także ostry, męczący blask słońca, przez co poprawia komfort użytkowników biur. Przewiduje się, że instalacja ma przynieść oszczędności energii, zapewniające zwrot inwestycji po 3 latach. Dodatkowo poprawił się wygląd budynku ze względu na jego nowoczesną, metalicznie lśniącą, jednolitą fasadę.

więcej informacji: Świat Szkła 5/2009 

inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.