Szczelność to najważniejszy warunek decydujący o tym czy okno jest dobre czy nie. Nie tylko chroni nas przez stratami ciepła, zapobiega zalaniu czy wianiu przez ramy, ale również tworzy barierę przed hałasem zewnętrznym. Producenci, dwoją się i troją, żeby zapewnić oknom, jak najwyższy parametr szczelności.

Oszczędzając w ten sposób energię, nie zapominajmy jednak, że sami możemy sobie ukręcić wentylacyjny bat.
Użytkownicy, korzystający w domu z wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej, dalej czytać nie muszą. To wystarczające zabezpieczenie, żeby pozwolić sobie na super szczelne okna, bez obaw o groźne zatrucia.

W Polsce, w większości domów, stosuje się jednak wentylację grawitacyjną, a ta ze szczelnymi oknami, nie bardzo chce już iść w parze.

O szczelności okien mówi parametr infiltracja powietrza i jest oznaczany symbolem „a”. Wartość współczynnika a to ilość powietrza, jaka przeniknie w ciągu jednej godziny przez jeden metr szczeliny okna przy różnicy ciśnień 1 daPa. Zgodnie z aktualnym wymogami przepisów budowlanych, w nowych budynkach mieszkalnych nie powinien być wyższy niż 0,3 m3/(m*h*daPa2/3).

Drugim sposobem opisywania szczelności okien, jest podział na klasy. Badając przepuszczalność powietrza dla okna, poddaje się je działaniu określonego ciśnienia próbnego i sprawdza ilość powietrza przenikającego na drugą stronę przegrody. W ten sposób wyodrębniono 4 klasy szczelności. Ze względu na dwa sposoby opisywania wyników, podajemy po dwie wartości dla każdej klasy, ale dla użytkowników okien, liczby te nie mają większego znaczenia, ważna jest klasa.

Tab. 1. Klasy szczelności okien

KLASA     123
max. ciśnienie próbne (Pa) jednostka 150 300 600 600 

Referencyjna
przepuszczalność powietrza
przy 100 Pa
 

m3/h *m2
lub
m3/h *m  
50
lub
12,5 
 
27
lub
6,75 
9
lub 
2,25 
 
3
 lub
0,75 


Okno w klasie 1 to uczucie chłodu na stopach, radzimy więc włożyć coś cieplejszego. Okno w klasie 4 jest z kolei całkowicie szczelne i w większości przypadków, wymaga zastosowania dodatkowych urządzeń nawiewnych.

Odnosząc klasy do opisanego wcześniej współczynnika a, wartość 0,3 m3/(m*h*daPa2/3) znajduje się pod koniec 3 i w 4 klasie szczelności. Oba sposoby opisywania szczelności okien są prawidłowe i stosowane przez producentów, a tak wyśrubowane parametry uzyskują wszystkie okna aktywne.

Ponieważ od stycznia 2009 roku, w nowych budynkach, trzeba stosować okna całkowicie szczelne, nie ma innego wyjścia, jak poszukać alternatywnych źródeł powietrza. Takim źródłem jeszcze kilkanaście lat temu były celowo wykute szpary pod parapetem. Wiało od podłogi, ale było bezpiecznie. Tylko po co wtedy montować szczelne okna? Czasy się zmieniły, sposoby na wentylację też i wcale nie mamy na myśli otwierania wszystkich okien w mieszkaniu, dwa razy na dobę.

Podstawowym urządzeniem nawiewnym, doprowadzającym powietrze do pomieszczeń w sposób kontrolowany, są różnego rodzaju nawiewniki, montowane na ramach ościeżnic i skrzydłach okiennych. Ze względu na sposób działania, dzielą się one na trzy podstawowe grupy:

 Image

Przepływ powietrza przez nawiewnik,
źródło: Aereco.
 

Nawiewniki higrosterowane - strumień przepływu powietrza jest uzależniony od zawartości pary wodnej (wilgotności) w pomieszczeniu.

Nawiewniki ciśnieniowe – ilość dostarczanego powietrza zależy od różnicy ciśnienia na zewnątrz i wewnątrz pomieszczenia.

Nawiewniki sterowane ręcznie – ilość dostarczanego powietrza zależy od ustawienia przesłony. Użytkownik samodzielnie reguluje stopień otwarcia nawiewnika w zależności od potrzeb.
 
Nawiewnik może być też zamontowany także w ścianie, ale decyzja o jego zastosowaniu musi zapaść na etapie projektowania, a najpóźniej budowy domu. To najkorzystniejszy sposób doprowadzania powietrza, bo nie narusza konstrukcji okna i nie szpeci ramy okiennej, choć nowoczesne nawiewniki, są tak dopasowane i precyzyjnie wykonane, że w zasadzie są niewidoczne.

Montując wybrany nawiewnik należy pamiętać o podstawowej zasadzie prawidłowej wentylacji - wielkość strumienia powietrza zewnętrznego, doprowadzanego do pomieszczeń, powinna wynikać  z wielkości strumienia powietrza wywiewanego. 

Żeby dokonać właściwego wyboru i odpowiednio dobrać nawiewniki do liczby okien i powierzchni mieszkania, warto skonsultować się z ich producentem i od niego uzyskać fachową poradę. Jednocześnie, warunkiem, żeby nawiewnik funkcjonował prawidłowo, jest profesjonalny montaż. Wszystkie informacje na temat nawiewników, porady i specyfikacje techniczne, znajdą Państwo na stronie www.nawiewnik.pl

żródło: Związek Polskie Okna i Drzwi

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.