Konkurs był dwuetapowy. W pierwszej części jury składające się z architektów VELUX: Moniki Kupskiej-Kupis, Lone’a Feiffera i Henryka Norlandera Smitha, współprojektanta m.in. domu modelowego LUMINA, zweryfikowało aplikacje kandydatów, w drugiej natomiast przeprowadzone zostały rozmowy kwalifikacyjne z autorami najlepszych zgłoszeń.

O zwycięstwie Katarzyny Sobuś, pochodzącej z Tomaszowa Lubelskiego, zdecydowały: jej twórcza i kreatywna osobowość, szerokie zainteresowania architektoniczne, także w obszarze wykorzystania światła dziennego oraz rozwiązań ekologicznych, bogate doświadczenie zawodowe i doskonałe umiejętności wizualizacyjne.

Katarzyna Sobuś od ponad 4 lat współpracuje z polskimi i zagranicznymi firmami. Obecnie jest młodszym architektem w pracowni Manufaktura nr 1 we Wrocławiu. Wcześniej pracowała m.in. dla Cino Zucchi Architetti i DAP studio w Mediolanie, a także wrocławskiej firmy Basis. Jest studentką 5. roku architektury na Politechnice Wrocławskiej. W latach 2008-2009 w ramach programu Erasmus studiowała również na portugalskim Universidade da Beira Interior.

Image

Katarzyna Sobuś - zwyciężczyni konkursu VELUX dla studentów architektury

- Związek pomiędzy architekturą i środowiskiem naturalnym od zawsze był istotnym czynnikiem wpływającym na kształt moich projektów. Zwycięstwo w konkursie VELUX stanowi dla mnie dużą szansę. Zgłosiłam się do niego, ponieważ firma słynie z ekologicznego podejścia i odpowiedzialnej polityki. W Danii będę mieć możliwość pracowania z najlepszymi specjalistami i pod ich okiem sprawdzenia mojej wiedzy w praktyce – wyjaśnia Katarzyna Sobuś.

Konkurs stażowy VELUX został zorganizowany już po raz dziesiąty. Jego idea opiera się na promowaniu studentów architektury i propagowaniu wśród nich najnowszej wiedzy nt. ekologicznych, wykorzystujących światło dzienne rozwiązań w architekturze, które są kluczowymi wartościami dla firmy. Zwycięzca, oprócz możliwości odbycia dwumiesięcznego stażu w biurze architektonicznym VELUX w Danii, otrzymuje również pokrycie kosztów wyjazdu oraz pobytu, a także kieszonkowe.

Stażysta przez dwa miesiące pracuje nad projektami realizowanymi przez biuro projektowe VELUX w Hørsholm pod okiem najlepszych architektów. W poprzednich latach laureaci konkursu uczestniczyli m.in. w przygotowaniu projektu modernizacji kopenhaskiego osiedla z lat 60. XX wieku, modernizacji szpitala w Chile czy projektu domu na wodzie w Amsterdamie.

- Przez ostatnią dekadę w ramach programu stażowego VELUX do naszego biura architektonicznego w Danii trafiali najlepsi młodzi architekci z całej Polski. Potwierdza to ich dalsza ścieżka kariery.

Naszymi stypendystami byli m.in. Jędrzej Kolesiński, który następnie pracował u Normana Fostera, Ewa Białecka, która po powrocie z Danii zrobiła doktorat w Szwecji, czy Łukasz Pastuszka, którego biuro „MOOMOO”, prowadzone wraz z Jakubem Majewskim, zostało uznane przez magazyn Wallpaper za jedno z trzydziestu najbardziej obiecujących na świecie. Podobnych sukcesów życzę również tegorocznej laureatce - mówi Monika Kupska-Kupis.

Więcej informacji na temat stażu VELUX w Danii:  www.velux.pl/profesjonalisci/architekci/studenci

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.