Co dzień szkło na dziesięć boisk piłkarskich

27 kwietnia br. na terenie przemysłowym w Osterweddingen pod Magdeburgiem Euroglas uroczyście otworzył swoją trzecią hutę szkła float.

Decydujące momenty
   Historia zakładu w Osterweddingen zaczęła się dla firmy Euroglas i Grupy Glas Trösch wraz z oficjalnym ogłoszeniem startu projektu. Dokonał tego 01.02.2005 Jochen Bauer na spotkaniu w Haldensleben, 34 kilometry od lokalizacji nowej huty.
   W roku 2003 obecni udziałowcy, Semco Glas i Glas Sprinz wpadli na pomysł wybudowania w tym miejscu huty szkła float. Doprowadzili oni projekt pod nazwą e-glass aż do fazy pozwolenia na budowę.
   W grudniu 2004 r. do projektu przystąpiła Grupa Glas Trösch i realizacja projektu nabrała wiatru w żagle.
Kamień węgielny położono 9.05.2005 i rozpoczęły się roboty budowlane przy największym przemysłowym projekcie budowlanym w Sachsen-Anhalts. Usunięto przy tym 67 000 m3 humusu, użyto 31 760 m3 betonu i 3775 t stali zbrojeniowej.
   Dokładnie 15 miesięcy później – 13.07.2006 – rozpalono piec.
Pierwsze szkło zostało wyprodukowane w Osterweddingen w dniu 14.08.2006.

Współgrając z naturą
   Podczas oglądania zakładu zwiedzający mogli się osobiście przekonać do nieinwazyjnych dla środowiska i zorientowanych na przyszłość metodach produkcji. Przez kombinację różnych technik nowy zakład osiągnął najwyższy stopień czystości produkcji. Dzięki zastosowaniu trzystopniowego urządzenia oczyszczającego spaliny zakład firmy Euroglas wypełnia najsurowsze reżimy ochrony środowiska.

Erich Trösch, Przewodniczący Rady Nadzorczej i Dyrektor Generalny Glas Trösch Holding AG


Pierwsza tafla szkła wyprodukowana w Osterweddingen


Konferencja prasowa (od prawej) Erich Trösch Glas Trösch Holding AG, Hermann Schüller Semcoglas Holding GmbH, Hans Baumberger EUROGLAS AG Osterweddingen

   Jednocześnie 50% zapotrzebowania na energię elektryczną jest pokrywane własną produkcją podczas odzyskiwania ciepła. Euroglas stawia nie tylko na technikę jutra, ale wykorzystuje również sprawdzone koncepcje recyclingu i pozyskiwania stłuczki: „Dostarczamy szkło – odbieramy stłuczkę“. Klienci otrzymują do tego celu specjalny kontener, do którego wrzucana jest stłuczka. Stłuczka ta jest następnie odbierana i przywożona do zakładu gdzie dodaje się ją do mieszanki aby zmniejszyć zapotrzebowanie na energię oraz zminimalizować zawartość szkodliwych substancji w spalinach.

   Po raz pierwszy na świecie w Osterweddingen krawędzie szkła odcina się promieniem laserowym, co pozwala na uzyskanie krawędzi szkła wolnej od mikropęknięć. Ma to szczególne zalety np. w transporcie.
   W Osterweddingen codziennie produkuje się do 700 t szkła w grubościach od 3 do 19 mm. Składowanie i wysyłka odbywa się na powierzchni ok. 50 000 m2, w jednym z największych magazynów szkła w Europie.
   Jedną ze specjalności zakładu jest możliwość produkowania tafli szkła o długości ponad 12,00 m.
   Hutę postawiono na działce o powierzchni 300 000 m2, z czego zabudowania związane z hutą zajęły 60 000 m2, jest więc teren aby w razie potrzeby rozbudować moce produkcyjne huty lub postawić inny zakład produkcyjny firmy EUROGLAS.

Pewny partner w Sachsen-Anhalt
   Atrakcyjna lokalizacja w pobliżu autostrady, atrakcyjne warunki inwestowania, dobrze wykształcona i zmotywowana siła robocza w regionie, jak również bliskość odbiorców otworzyły drogę do realizacji tego projektu.

   Dzięki ogromnemu wsparciu burmistrza Osterweddingen i innych instytucji w Sachsen – Anhalt zostały podpisane bądź wydane niezbędne pozwolenia i umowy w rekordowo krótkim czasie. Konstruktywna i nieskomplikowana współpraca z urzędami była decydująca dla wyboru lokalizacji w Osterweddingen.

Huta w Osterweddingen – ten piec może pro-dukować do 700 000 t szkła dziennie


Wieczór galowy. Występ dla branży szklarsko-okiennej

Wieczór galowy. Najważniejsi goście

   Ogłoszenie startu projektu i rozpoczęcie robót budowlanych spowodowało napłynięcie ok. 6000 ofert od potencjalnych pracowników. Dokładnie w styczniu
2006 r. rozpoczęto obsadę stanowisk. Aktualnie zatrudnionych jest 186 pracowników i dziesięciu uczniów. Łącznie w obydwu zakładach (w Haldensleben i Osterweddingen) Euroglas zatrudnia 446 pracowników.

Silni razem
   Europejskie budownictwo rośnie w siłę. Niemiecki rynek szyb zespolonych według opinii ekspertów wzrósł w drugiej połowie 2006 roku o 20% i zapotrzebowanie stale rośnie. Zakład w Osterweddingen jest odpowiedzią na ten wzrost i oczekiwania klientów. Poprzez bliskość zakładów w Haldensleben i Osterweddingen osiągnięty został efekt synergii służący dostawcom i współpracy z zakładem z Hombourga (Francja), czyniący z Euroglas pewnego, elastycznego i mocnego partnera gwarantującego wysokie standardy jakościowe.

Huta w Osterweddingen produkuje tafle o długości do 12 m

Długa przeszłość – świetlana przyszłość
   Szkło jest nie tylko jednym z najstarszych materiałów budowlanych ludzkości, ale również materiałem innowacyjnym, przyjaznym dla środowiska i łatwo poddającym się recyclingowi, materiałem, który cieszy się coraz większym uznaniem specjalistów budowlanych. Technologiczny i innowacyjny potencjał firmy Euroglas skutkuje nowoczesnymi produktami, odpowiadającymi wymaganiom nowoczesnego budownictwa, i bez których trudno sobie wyobrazić dzisiejszą coraz bardziej wymagającą architekturę.

Nadzór nad produkcją jest w pełni automatyczny

Ale czasami coś trzeba poprawić ręcznie
  
 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.