Szklany clubbing


W architekturze wnętrz, wraz z rozwojem współczesnych form rozrywki, pojawiła się nowa specjalizacja jaką jest projektowanie wystrojów wnętrz klubowych. Coraz większa konkurencja wymusza i zachęca właścicieli klubów do zatrudniania świetnych projektantów i wykonawców wystrojów wnętrz, aby poprzez atrakcyjne wyposażenie przyciągać licznych klientów. Bogactwo pomysłów aranżacyjnych musi iść w parze z wyszukanymi materiałami. Wśród tych materiałów wiodące miejsce zajmuje obecnie szkło.

 
   
 Klub Extravaganza
    Rozwój współczesnej architektury opartej o wykorzystanie szkła jako materiału elewacyjnego i wnętrzarskiego wiąże się ściśle z rozkwitem przemysłu szklarskiego, który nieustannie wprowadzając innowacje technologiczne, umożliwia zastosowanie szkła zarówno do celów wykończeniowych, jak i konstrukcyjnych. Wnętrza klubowe, jak rzadko które są znakomitym przykładem bogactwa form stosowania szkła, łączącego funkcje wybitnie użytkowe z walorami estetycznymi, które wydają się mieć wiodące znaczenie w uzyskiwaniu odpowiedniego nastroju i elegancji wykończenia.

Aby przyjrzeć się najciekawszym przykładom zastosowania szkła w wystroju wnętrz klubowych prezentujemy cztery realizacje bardzo modnych, ekskluzywnych lokali warszawskich. To, co łączy te wnętrza to maksymalne zastosowanie szkła, a także ten sam wykonawca szklanych elementów wystroju wnętrz – firma MMasa.

Wytworne są również łazienki
   Nasz przegląd zaczniemy od ekskluzywnego klubu Extravaganza w budynku Focus. Wspaniałe wnętrze zdobią niespotykane konstrukcje lad barowych i obudowy DJ`ki, wykonanych technologią tzw. cegiełki szklanej. Klejone warstwowo grube, szklane elementy – w przypadku lady barowej użyto ich 1600 – pozwalają uzyskać wspaniałe formy przestrzenne.

Płynne linie łukowo wygiętej ławy barowej łączą się z wklęsłą ścianą frontową, która znakomicie ułatwia przysiadanie się do baru klientom. Z kolei obudowa stanowiska DJ`a ma formę wypukłą, zgodnie z założeniem, że do tego stanowiska nie trzeba się przysiadać. Obie formy dzięki pięknym bryłom jak i efektownej barwie, jaką przybierają przejrzyste szklane konstrukcje podświetlane kolorowym światłem stanowią atrakcyjne, wręcz rzeźbiarskie elementy sali klubowej.

Warto przy okazji wspomnieć, że przestrzenne formy z warstwowo klejonego szkła jeszcze nie tak dawno były unikatowymi rzeźbami wykonywanymi w dużo mniejszej skali przez artystów specjalizujących się w projektowaniu szkła artystycznego.

W eleganckim klubie również łazienki są wytworne. Jedna z nich jest wykończona okładzinami z czarnego szkła, znakomicie zharmonizowanymi z płaszczyznami luster i bielą ceramicznych umywalek, a także detalami wykończenia z nierdzewnej stali. Druga łazienka w szkle czerwonym, o dużych płaszczyznach luster, ma wykonaną ze stali zabudowę pod umywalki z białej ceramiki. Dodatkowym, nowoczesnym elementem są drzwi całoszklane ze szkła zmatowionego, dzięki czemu wnętrza łazienek są praktycznie całe wykończone szkłem.

 
 Klub „Egoist”. Zabudowa słupa, w oddali część DJ'ki
 
 Klub „Egoist”. Drzwi szklane z folią pomarańczową,
za nimi widać kubiczny bar, w którego konstrukcji szkło
jest łączone ze sobą mocowaniami punktowymi.
Zastosowane tu szkło to dwie szyby hartowane i laminowane
grubości 10 mmFilary, których nie ma

Następny klub to Egoist. Do baru wiodą drzwi całoszklane wykonane ze szkła barwionego pomarańczową folią. Wnętrze baru jest również wykończone takim szkłem. Filary podtrzymujące strop, a także stanowisko DJ`a oraz lada barowa zostały obudowane płaszczyznami z grubego, hartowanego i laminowanego szkła.

Ich płomienna, pomarańczowa barwa, mocno podświetlana, stanowi główny element tworzący nastrój przy wygaszonych światłach. Fantastyczny efekt uzyskano dzięki obudowie filarów. Szklana „skrzynia” o dużo większym przekroju niż obudowywany filar sprawia wrażenie jakby go nie było, a strop wspiera się tylko na szkle. Fantastyczny efekt lekkości i świetlistości uzyskany we wnętrzu uzupełniają jeszcze szklane schody, wiodące na piętro, otaczające duszę schodów również wykonaną ze szkła. Jest to szkło hartowane i foliowane, mocowane do stalowej konstrukcji punktowo. Szklana konstrukcja klatki schodowej daje efekt lekkości i przejrzystości, dzięki któremu unika się barier wizualnych, a drugi poziom wnętrza klubu zdaje się łączyć w całość z parterem.

Szkło + XIX wiek

Kolejna, awangardowa realizacja szklanego wystroju sali klubowej może być podziwiana w klubie Foksal 19. Na piętrze wykonana jest „winiarnia”, gdzie nawet regał, na którym są butelki z winem jest „zamknięty” w pudełku szklanym. Główne piętro klubu to sala, w której szklane wykończenie nadaje wnętrzu najmodniejszy styl. Połączenie elementów XIX-wiecznej architektury, takich jak podwieszane sufity zdobione stiukowymi reliefami, ze szklenym wykończeniem ścian i elementów wyposażenia, daje w efekcie poczucie przełamania zbyt surowego minimalizmu, jaki ostatnio cechował obowiązujące trendy w architekturze wnętrz.

Przeszklone płaszczyzny ścian zakomponowano z reliefowo-przestrzennie umieszczonych szklanych tafli, zdobionych naniesionymi na folię ogromnymi fotosami. Ich podświetlenie barwnym światłem nadaje wnętrzu zmienne nastroje. Lada baru i DJ-ka wykonane są z czarnego szkła mocowanego do szkieletowych konstrukcji ze stali nierdzewnej.

Ozdobą szklanych płaszczyzn DJ-ki są wąskie szczeliny wycięte w folii, przez które wydobywa się jasne światło kontrastujące z czernią szkła. Szklany, sterylny nastrój wnętrza zmiękczają miękkie formy okrągłych, tapicerowanych puffów i sof o zaokrąglonych kształtach. Wśród nich znalazły się szklane stoliki, dzięki swej przezroczystości niezasłaniające geometrycznych wzorów posadzki.

Również i w tym klubie wystrój łazienki oparto o dominację szkła. W nawiązaniu do stylistyki baru również umywalnia jest połączeniem prostokreślnej formy szklanej umywalki z szkieletem konstrukcji ze stali nierdzewnej.

Ogromne lustro zwielokrotnia przestrzeń łazienki, a jej podwieszony sufit, podobnie jak w salach klubowych, również zdobiony jest stiukową dekoracją nawiązującą do tradycji wnętrz starych, pięknych kamienic zachowanych przy ulicy Foksal.

 
 „Platinium”. Bar, portal i loże wykonane ze szkła
 
 „Platinium”. Żyrandole Svarowskiego obudowane kolorowym pleksi
 
 „Platinium”. Fragment jednej z podświetlanych podłóg
 
 „Platinium”. Szklana ścieżka


Przestrzeń szkłem zorganizowana

Na koniec przenieśmy się do wnętrza klubu Platinium usytuowanego przy ulicy Fredry w okolicach Teatru Wielkiego. To najbardziej zróżnicowane pod względem funkcjonalnym i estetycznym wnętrze klubowe spośród tu prezentowanych. Zróżnicowanie funkcji i przeznaczenia poszczególnych aneksów podkreślono różnorodną stylizacją estetyczną, a także zadbano o możliwie najszerszą ofertę spędzania czasu i rozrywki w jednym miejscu.
Realizacje wystroju przy użyciu szkła prezentują tu tak szeroki wachlarz możliwości jego wykorzystania do organizacji przestrzenie jak i budowania nastroju, jak w żadnym z wyżej omawianych wnętrz. To eklektyczne z założenia wnętrze łączy w sobie elementy starej architektury z najnowszymi formami.

Centrum sali wydzielony jest kolumnami wspierającymi kasetonowy sufit zdobiony stiukowymi fryzami. Kasetony podświetlono punktowymi reflektorkami. W tej centralnej przestrzeni umieszczono rozległy, wieloboczny bar obsługiwany od środka. Otaczające go lady, przykryte szklanymi blatami, obudowano podświetlanymi szklanymi płaszczyznami. Zdobią je dekoracje z folii translucentnej we wzory w kolorze kobaltowym na czerwonym tle. Nad dłuższą ladą baru zwieszają się trzy kryształowe żyrandole, których przebogate, barokowe formy zamknięto w szklanych, czerwonych kubikach a by uzyskać efekt podobieństwa brył do formy baru. Wzdłuż bocznej ściany pojawia się szklany chodnik wykonany z grubych, podświetlanych płyt, wytyczający drogę do ustawionych wzdłuż ściany stolików barowych.

Ściana za stolikami wyłożona jest elementami otapicerowanymi tkaniną obiciową, pomiędzy którymi usytuowano szklone szczeliny z podświetleniem. To część klubu przeznaczona do szybkiej konsumpcji, drobnych przekąsek i drinków dla tych, którzy nastawiają się raczej na taniec niż dłuższą biesiadę.

Nad ciągiem stolików i szklaną „dróżką” obniżony sufit zdobią podświetlone, szklane płaszczyzny, zdobione barwnymi ornamentami w wielkiej skali, podobne do wykończeń lad barowych. Tę część sali wydziela szklona bryła portalu z podwójnymi, całoszklanymi drzwiami. Drugi bar – typowy drink-bar z ekspresem kawowym, umieszczony przy ścianie – obudowano szklanymi ekranami zdobionymi w podobne wzory jak w barze centralnym.

Tym razem lada barowa wykończona jest drewnem, jednak w bocznych ściankach lady wycięto fantazyjne ornamenty wypełnione barwnym szkłem i również podświetlane. Lada barowa przykryta jest szklanym, grubym blatem. Innym zastosowaniem szkła w klubie Platinium są obudowy bocznych lóż, wydzielających miejsca dla osób, które chcą zasiąść w nieco bardziej wyciszonym miejscu na dłuższą biesiadę. W poszczególnych lożach umieszczono stół i po dwie sofy, pozwalające zasiąść kilku osobom. Tak więc ta intymna przestrzeń dzięki wydzieleniu szklanymi ścianami stwarza odpowiednią atmosferę, nie zasłaniając widoku sali klubowej.

Szklane elementy wystroju pojawiają się też w postaci stopni schodów wiodących na antresolę sali, otoczonych szklanymi ścianami. Ozdobę wnętrza stanowią lustrzane bryły. Ogólnie można powiedzieć, że szkło ułatwiło we wnętrzu klubu Platinium wydzielenie aneksów, zapewniających gościom różnorodne formy rozrywki bez wizualnych barier we wnętrzu.

W porze wieczornych zabaw dzięki bogactwu form i dekoracji, a także przy użyciu barwnego oświetlenia, można uzyskać fantastyczne nastroje.

Podsumowując wrażenia z przeglądu czterech modnych warszawskich klubów trzeba podkreślić profesjonalizm firmy realizującej ich wnętrza, która jest w stanie wykonać i zainstalować tak różnorodne formy ze szkła. To dzięki takim wykonawcom poziom wystroju modnych lokali klubowych wzrasta w nadzwyczajnym tempie. Nowi inwestorzy mają świadomość, że bez poważnych nakładów finansowych i zaangażowania wybitnych profesjonalistów z dziedziny projektowania i wykańczania wnętrz nie da się przyciągnąć zbyt wielu amatorów rozrywki.


Ewa Mickiewicz
Projekty wnętrz: Mirosław i Iwona Kaczmarek KACZMAREK Studio

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.