O cenie drzwi wewnętrznych decydują przede wszystkim: rodzaj zastosowanego wypełnienia, rodzaj pokrycia oraz wzór skrzydła.
     Konstrukcja większości drzwi wewnętrznych dostępnych na rynku jest podobna. Rama, czyli element stabilizujący skrzydło, wykonana jest najczęściej z klejonki drzewa iglastego lub lepszego jakościowo drzewa egzotycznego. Jakość zastosowanego materiału wpływa na wytrzymałość drzwi na wypaczenia. Ramę wzmacnia i wymiarowo stabilizuje wypełnienie skrzydła, czyli wolnej przestrzeni ramy. Zwykle stanowi je: wypełnienie stabilizujące tzw. „plaster miodu”, płyta wiórowa otworowa lub konstrukcja wielowarstwowa, która jest połączeniem drewna, sklejki i płyty wiórowej. Rama wraz z wypełnieniem oklejona jest dwustronnie płytą HDF lub płytą MDF, które są odporne na ścieranie oraz uderzenia, a co za tym idzie decydują o wytrzymałości drzwi i gwarantują ich ładny wygląd przez wiele lat. Na rynku dostępne są także drzwi wykonane z pełnego MDF-u, które uznawane są za najtrwalsze.
     Powierzchnia drzwi może być malowana, laminowana lub fornirowana czyli pokryta cienką warstwą naturalnego drewna. To, jaki materiał został użyty na powierzchni wpływa na wzór i wygląd drzwi, a także na ich cenę.
      Generalnie najtańsza, ale, niestety, najmniej efektowna jest powierzchnia laminowana, zwana też okleinowaną, czyli pokryta sztuczną okleiną, będącą zdjęciem rysunku drzewa. Wzory oklein decydują o dekoracyjności drzwi. Możemy wybierać spośród praktycznie wszystkich rodzajów drewna. Wybór konkretnego wzoru i koloru uzależniony jest od indywidualnych preferencji kupującego. Im bardziej wzór okleiny zbliżony jest do wyglądu naturalnego drewna, tym drzwi bardziej atrakcyjne. Niestety takie drzwi laminowane z czasem mogą zżółknąć, co znacznie pogarsza ich wygląd. Dlatego częściej są wymieniane.
      Najbardziej dekoracyjne i najoryginalniejsze są drzwi oklejone naturalnym fornirem i zabezpieczone kilkoma warstwami lakieru. Ich zaletą, charakterystyczną dla naturalnego surowca, jest autentyczny wygląd i niepowtarzalność usłojenia forniru. Tradycyjne drzwi fornirowane z upływem czasu pod wpływem światła mogą zmienić swoją barwę. Proces ten przebiega w sposób naturalny, dlatego tylko nieliczni uważają to za wadę. Pozostali twierdzą, że drzwi naturalnie się starzejąc nie tracą, a wręcz przeciwnie, zyskują na wyglądzie.
     Nowością na rynku są drzwi z fornirami modyfikowanymi, które zapewniają całkowitą powtarzalność w ramach danego gatunku, a także jednolitą kolorystykę drzwi, przy jednoczesnym zachowaniu naturalnej struktury drewna. Powstające w tym procesie produkcyjnym wzory można podzielić na dwa typy. Podstawowym jest tradycyjny typ forniru o pięknych kwiatach (flader), idealnie nadających się do wyklejania płaskich, dużych, gładkich powierzchni, gdzie rysunek usłojenia stanowi sam w sobie wartość estetyczną. Uzupełnieniem jest znakomicie utrzymany w tonie kolorystycznym, odpowiednio dla każdej serii, prosty układ słojów (pasiak). Stosowany jest między innymi na ościeżnicach i wąskich elementach tego samego wyrobu. Takie bogate, nowoczesne wzornictwo stało się możliwe dzięki skomplikowanym procesom modyfikacji drewna. Wzory te stosowane są w wyrobach o nowoczesnym sty lu gdzie dominują proste formy. Używanie forniru nowej generacji sprawiło, że dotychczas największy problem różnic strukturalnych i kolorystycznych pomiędzy kolejnymi partiami materiału został wyeliminowany. Przy okazji, również wielokrotnie wzrosła odporność gotowego wyrobu na przebarwienia i płowienie, będących wynikiem reakcji na światło. Drzwi z naturalnych fornirów modyfikowanych oferowane są w szerokiej gamie kolorystycznej i gatunkowej przez firmę Interno.
     Wybierając drzwi zwracamy uwagę także na ich model. Do wyboru mamy modele płaskie, frezowane, ażurowe oraz tłoczone. Ci którzy preferują prostą i czystą formę wybierają modele płaskie. Takie drzwi idealnie pasują do wnętrz o minimalistycznym wystroju. Do pomieszczeń bez okna (np. łazienka), bądź słabiej oświetlonych światłem dziennym zalecane są modele z przeszkleniem. Zwykle skrzydła z małą ramką instalowane są w łazienkach i toaletach. Tu ciekawostką jest bardzo oryginalne przeszklenie w formie koła tzw. bulaj.
     Drzwi z większymi przeszkleniami instalowane są w pozostałych pomieszczeniach. Modele płaskie nabierają bardziej klasycznego wyglądu, gdy są frezowane, czyli ozdobione dekoracyjnymi rowkami. Popularne są także bardzo dekoracyjne drzwi ażurowe. Są dostępne w wersji przygotowanej do przeszklenia dowolnymi rodzajami szyb (przezroczyste, dymne, mleczne, białe itp.) lub wypełnione płytą HDF oklejoną obustronne w kolorze skrzydła. Kolejną grupę stanowią drzwi tłoczone. To jedne z najpopularniejszych modeli. Ich klasyczne wzornictwo sprawia, iż chętnie wybierane są do wnętrz o tradycyjnym wystroju. Dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej i podobnie jak drzwi płaskie występują w wersji pełnej lub z przeszkleniem – małym lub dużym szprosem.

Co jest modne?
     Obecnie najmodniejsze są drzwi z naturalnych fornirów. Do najoryginalniejszych należą forniry z drewna egzotycznego: wenge, zebrano bianco, zebrano muga, teak, tanganika, mahoń, jatoba, merbau, palisander, forniry z drzew europejskich np.: jesion, klon, dąb, orzech, czereśnia, buk, a także bardzo rzadkie i niespotykane forniry tj.: caleidolegno, carbalho, carbalho blu, dąb albano, dąb arcole, dąb cardina, dąb donara, dąb gavi, dąb lagosta, dorsa, frassino, prosecco, rovere, czy tay.
     Coraz większym powodzeniem cieszą się także drzwi szklane. Do wyboru mamy tu drzwi gładkie dekoracyjnego szkła satynowego lub we wzory o nowoczesnych formach. Takie drzwi idealnie sprawdzają się we wnętrzach publicznych, a także w pomieszczeniach mieszkalnych urządzonych w nowoczesnym stylu.
      Hitem są drzwi bezprzylgowe, w których zawiasy drzwiowe zostały ukryte w specjalnie wyprofilowanych zagłębieniach wewnątrz skrzydła i stały się zupełnie niewidoczne. W modelach tych skrzydło nie odstaje od ościeżnicy i tworzy z nią jedną, zlicowaną płaszczyznę. Drzwi takie efektowniej wyglądają i są zdecydowanie bardziej eleganckie. Konstrukcja bezprzylgowa jest nieco droższa od tradycyjnej. Średnio trzeba do niej dopłacić od 200 do 550 zł za komplet skrzydła z ościeżnicą.

Agnieszka Kołogrecka
PO PROSTU PR/BLACK&WHITE PR
www.interno-drzwi.pl

więcej informacji: Świat Szkła 2/2008  
 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.