Image

White Lodge, Milford, UK - szkło Pilkington Activ Blue; fot. Pilkington 

 

Zatrzymanie ciepła we wnętrzu
Miarą izolacyjności termicznej szyby jest współczynnik przenikania ciepła Ug. Im niższy współczynnik Ug, tym wyższa izolacyjność cieplna. Wartość współczynnika przenikania ciepła Ug pojedynczej tafli szkła wynosi około 6 W/m2K, co oznacza bardzo słabą izolację cieplną.

 

W naszej strefie klimatycznej w oknach dachowych stosuje się szyby zespolone zapewniające znacznie lepsze parametry w zakresie izolacyjności cieplnej. Są to zestawy dwóch lub więcej tafli szkła, oddzielone ramkami dystansowymi, hermetycznie uszczelnione wokół brzegów.

 

W celu podniesienia izolacyjności termicznej w szybach zespolonych wykorzystuje się szkło niskoemisyjne z niewidoczną dla oka powłoką, która znacząco wpływa na obniżenie współczynnika przenikania ciepła.

 

Dodatkowo przestrzenie międzyszybowe wypełnia się gazem – najczęściej argonem, który również poprawia izolacyjność cieplną zestawu szybowego. Konsekwencją obniżenia współczynnika przenikania ciepła jest także podwyższenie temperatury szyby od strony pomieszczenia, a tym samym eliminacja zimnego ciągu od okna.

 

Bardzo dobrą izolacyjność cieplną zapewniają szyby zespolone o współczynniku przenikania ciepła 1,0 lub 1,1 W/m2K. Takimi parametrami charakteryzują się stosowane w oknach dachowych szyby Pilkington Insulight™ Therm, które gwarantują odpowiednią ochronę przed utratą ciepła, podnoszą komfort użytkowania i redukują zjawisko skraplania się pary wodnej.

 

Podwyższona izolacyjność cieplna
Obecnie, wraz z rozwojem budownictwa pasywnego, coraz większym zainteresowaniem cieszą się szyby zespolone dwukomorowe, które zapewniają wyższy poziom izolacyjności cieplnej, niż szyby jednokomorowe. Pozwalają one na obniżenie współczynnika przenikania ciepła do wartości 0,5 W/m2K.

 

Ochrona przed przegrzaniem
Istotną funkcją okien dachowych, ze względu na ich usytuowanie, jest ochrona przed słońcem. Zbyt duży dostęp ciepła słonecznego przez ukośne okna może powodować nadmierne nagrzewanie się pomieszczeń, szczególnie odczuwalne latem.

 

Parametrem wskazującym na skuteczność ochrony szyby przed słońcem jest współczynnik g, określający całkowitą przepuszczalność energii słonecznej. Pokazuje on ile procent ciepła słonecznego padającego na szybę rzeczywiście dostaje się do środka. Im niższa jest jego wartość, tym szyba jest bardziej efektywna.

 

W celu ograniczenia przepuszczalności ciepła słonecznego w oknach dachowych stosuje się szyby przeciwsłoneczne absorpcyjne i refleksyjne. Te pierwsze minimalizują przepuszczalność energii ze słońca, pochłaniając ją. Są to najczęściej szyby barwione w masie na kolor niebieski, zielony, brązowy lub szary. Intensywność zabarwienia i skuteczność ochrony przed słońcem zależy od grubości zastosowanego szkła.

 

Szyby refleksyjne ograniczają przepuszczalność ciepła słonecznego, odbijając je na zewnątrz do otoczenia. Są to szyby, które mogą charakteryzować się efektem lustrzanym i dostępne są zarówno w kolorach niebieskim, zielonym, brązowym lub szarym, jak i w wersji o neutralnym zabarwieniu zbliżonym do zwykłej szyby. Bez względu na rodzaj, szkło przeciwsłoneczne zawsze jest zewnętrzną taflą szkła w szybie zespolonej, ma bowiem od razu zatrzymać na zewnątrz możliwie dużą ilość promieniowania słonecznego.

 

Image

White Lodge, Milford, UK - szkło Pilkington Activ Blue; fot. Pilkington

 

Podwyższona ochrona przed hałasem
Standardowe szyby zespolone stosowane w oknach dachowych posiadają współczynnik tłumienia hałasu (Rw) na poziomie od 31 do 35 dB. W przypadkach, gdy potrzebne jest uzyskanie większej ochrony przed hałasem przenikającym do pomieszczeń z zewnątrz, w oknach powinno stosować się szyby zespolone z laminowanego szkła dźwiękochłonnego, np. Pilkington Optiphon™, które łącząc wysokie parametry izolacyjności dźwiękowej z wymogami bezpieczeństwa, pozwala osiągnąć współczynnik Rw na poziomie 41 dB.

 

Ochrona przed włamaniem
Aby zwiększyć odporność okna na rozbicie i sforsowanie go przez intruza można zastosować szkło antywłamaniowe. Ochronna szyba antywłamaniowa to szkło laminowane, które składa się z dwóch tafli szkła sklejonych ze sobą za pomocą folii PVB.

 

Oprócz funkcji ochronnej szkło antywłamaniowe istotnie przyczynia się do zwiększenia tłumienia hałasu. Ponadto zastosowana w nim folia PVB znacznie obniża przepuszczalność promieniowania ultrafioletowego, które niekorzystnie wpływa na płowienie materiałów.

 

Ograniczenie częstotliwości mycia
Utrzymanie w czystości okien dachowych jest szczególnie pracochłonne, a czasem wręcz niebezpieczne. W celu ograniczenia częstotliwości mycia w oknach dachowych stosuje się szkło samoczyszczące, takie jak Pilkington Activ™.

 

Swoje unikalne właściwości zawdzięcza ono specjalnej powłoce, znajdującej się po zewnętrznej stronie okna, która reagując z promieniowaniem ultrafioletowym naturalnego światła dziennego powoduje rozkładanie się wszelkich zanieczyszczeń o charakterze organicznym, takich jak: odchody ptaków, soki drzew czy odciski palców.

 

Ponadto, dzięki hydrofilowym właściwościom powłoki, w czasie deszczu lub podczas spłukiwania szyb woda spływa z powierzchni szkła równą warstwą (nie tworząc kropel), zabierając ze sobą wszystkie luźne zanieczyszczenia. Szyba wysycha bardzo szybko, a woda nie pozostawia po sobie brzydkich zacieków.

 

Image

White Lodge, Milford, UK - szkło Pilkington Activ Blue; fot. Pilkington

 

Dekoracja
Dobierając szkło do okien dachowych, obok funkcji użytkowych projektanci zwracają uwagę na ich funkcje estetyczne. Dzięki zastosowaniu odpowiedniego szkła możliwe jest uzyskane określonego efektu, zgodnego z koncepcją artystyczną projektanta.

 

W zależności od potrzeb w oknach dachowych można stosować szkło dekoracyjne, obejmujące produkty przezroczyste lub półprzezroczyste, takie jak szkło z sitodrukiem, szkło laminowane mleczną folią, piaskowane i ornamentowe.

 

Tak szeroki wybór szkła dekoracyjnego do zastosowania w oknach dachowych sprawia, że ostatnie kondygnacje budynku są dziś wykorzystywane do aranżowania przytulnych sypialni, ciekawych gabinetów, pokoi dziecięcych, łazienek a nawet kuchni.

 

więcej informacji: www.pilkington.pl

 

patrz też:

Szyby antywłamaniowe – czy istnieją? , Świat Szkła - portal 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.