W 2013 roku, urządzając wnętrza, będziemy mogli puścić wodze fantazji. W aranżacji królują bowiem żywe, energetyzujące barwy i przeszklenia pokaźnych rozmiarów. Bardzo ważnym trendem jest także energooszczędność.

 

35-fot1

 

Soczyste odcienie 
We wnętrzach modne są połączenia intensywnych kolorów. Projektanci stosują metodę colorblockingu, czyli zestawienia gładkich powierzchni o kontrastowych barwach.


Takie rozwiązanie daje bardzo ciekawe efekty. Zbyt wiele kolorów może jednak przytłoczyć pomieszczenie, szczególnie jeśli jest to mały pokój. Wówczas lepiej zdecydować się na jeden silny akcent i dopasować do niego pozostałe elementy.


Kolor roku 2013 według Instytutu Pantone to szmaragd. Jego wyboru dokonują, podczas tajnych spotkań, uznani koloryści z całego świata. Szmaragdowa zieleń wpływa kojąco na nasz układ nerwowy i pomaga się zrelaksować.

 

Ta brawa doskonale współgra z wieloma innymi kolorami, co umożliwia stworzenie ciekawych aranżacji. Zanim jednak zaczniemy urządzać pokój warto sprawdzić jaki klimat uzyskamy poprzez poszczególne zestawienia.

 

Jeśli do szmaragdu dodamy fiolet osiągniemy niebanalne, energetyzujące wnętrze. Pomieszczenie rozjaśnią żółć i biel, natomiast kolor niebieski wprowadzi efekt świeżości i lekkości. Szmaragd bardzo elegancko będzie wyglądał z ciemnym i jasnym brązem oraz beżem.


Przytulny klimat osiągniemy malując jedną ścianę na zielono i wstawiając do pokoju np. brązowe meble z beżowymi dodatkami. Całości aranżacji dopełni stolarka okienna – tu mamy wiele możliwości kolorystycznych, które pozwolą nam stworzyć zarówno stonowane, harmonijne kompozycje jak i kontrastowe połączenia.


Na rynku, już od lat dostępne są okna PVC w odcieniach drewnopodobnych, a także całej gamie barw z palety RAL. Dotychczas jednak folią pokrywane były jedynie wewnętrzna i zewnętrzna część profili. Firma OKNOPLAST, jako pierwsza w Europie opracowała system Colorfull, gdzie poza widocznymi płaszczyznami, okleina znajduje się również na powierzchniach zauważalnych jedynie po otwarciu skrzydła. Dzięki temu profil ma jednolity kolor i strukturę.

 

Okna w systemie Colorfull dostępne są w tonacjach drewnopodobnych m.in. złoty dąb, orzech czy Winchester. Na specjalne zamówienie można również wykonać profil w kolorach RAL. Obecnie technologie wytwarzania okien PVC pozwalają wiernie odtworzyć rysunek słojów i fakturę drewna.

 

35-fot2

 


Nieograniczona przestrzeń
Silną tendencją w aranżacji jest obecnie optyczne powiększanie przestrzeni, dzięki czemu zwykłe pomieszczenia zamieniają się w luksusowe wnętrza. Jak to osiągnąć? Jednym ze sposobów jest montaż dużych okien, które wprowadzą do naszego domu więcej  naturalnego światła. Pokoje skąpane w słońcu będą sprawiały wrażenie znacznie bardziej przestronnych. Dodatkowo przeszklenia otworzą wnętrze na widok za oknem.

 

Montaż okien od sufitu do podłogi pozwoli nam zatrzeć granicę między wnętrzem a przestrzenią wokół domu. Jeśli mieszkamy w otoczeniu lasu czy pięknego ogrodu, takie rozwiązanie sprawi, że w pomieszczeniach zagości zieleń. Okna pokaźnych rozmiarów stosuje się najczęściej w salonie. Jednak możemy wstawić je też gdzie indziej np. w sypialni. Powinniśmy tylko unikać zbyt dużych przeszkleń od strony północnej, tu bowiem słońce operuje najkrócej w ciągu dnia i duże okno będzie przyczyną sporych strat ciepła.

 

35-fot3


Oszczędność energii
Ostatnio z powodu rosnących kosztów utrzymania coraz większego znaczenia nabiera energooszczędność. W budynkach stosowane są rozwiązania, które pozwalają obniżyć rachunki. Dużą wagę przywiązuje się do odpowiedniej izolacji, która zapobiega ucieczce ciepła przez nieszczelne drzwi, okna czy nieocieplone ściany. Ograniczenie strat energii niesie wymierne korzyści. Po pierwsze mniej płacimy za ogrzewanie, po drugie chronimy środowisko, gdyż zużywamy mniej surowców naturalnych – gazu i węgla. Dodatkowo budynki energooszczędne emitują do atmosfery mniej szkodliwego CO2.


Przy wyborze stolarki do domu warto zatem zdecydować się na taką o niskim współczynniku przenikania ciepła Uw. Na naszym rynku dostępne są już nawet modele, które można stosować w budynkach pasywnych. Firma OKNOPLAST proponuje swoim klientom energooszczędne okno Winergetic Premium Passive. Spełnia ono wymagania Instytutu Ift Rosenheim dla domów pasywnych. W oknie zastosowano wzmocnienie termiczne – stalowy profil połączony z wkładką termiczną wykonaną z żywicy.


Taka konstrukcja minimalizuje powstawanie mostków termicznych, dzięki niej możliwe było osiągnięcie współczynnika przenikania ciepła na poziomie jedynie Uw=0,78 W/m2K. Winergetic Premium Passive wyposażono w dwukomorowe pakiety szybowe z taflami szkła o grubości 3 mm, które pozwalają na wykonanie dużych przeszkleń przy zachowaniu wysokich właściwości termoizolacyjnych.

 

W modelu można zastosować również trójkomorowe pakiety szybowe. Do wyboru mamy ich dwa rodzaje – o Ug=0,4 W/m2K, wypełnione argonem, które zmniejszają współczynnik przenikania ciepła do Uw=0,7 W/m2K. Drugi typ to pakiety o Ug=0,3 W/m2K, wypełnione kryptonem, obniżające wartość parametru Uw do 0,6 W/m2K.


Monika Sosnowska-Rainer
OKNOPLAST Sp. z o.o.

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne

więcej informacj: Świat Szkła 2/2013 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.