Okna i drzwi – montaż warstwowy czy w warstwie izolacji? |
Data dodania: 10.01.19 |
Efektywność energetyczna okien i drzwi oraz ich prawidłowe funkcjonowanie uzależnione są nie tylko od właściwego doboru produktu, lecz także od jego odpowiedniego montażu.
Stosowanie nowoczesnych systemów montażowych pozwala na wyeliminowanie mostków termicznych i zapewnia komfortowe użytkowanie wyrobu.
Jakie rozwiązanie wybrać – montaż warstwowy czy w warstwie izolacji?
Jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz. To znane przysłowie można przywołać także w przypadku inwestycji w nową stolarkę okienną i drzwiową.
Obok dobrych parametrów samego wyrobu, ważne jest jeszcze jego prawidłowe zamontowanie.
Jeśli zadbamy o połączenie dobrego produktu z dobrym montażem, zyskamy bezproblemową eksploatację stolarki przez długie lata.
Sposób jej zamocowania i uszczelnienia w istotny sposób wpływają bowiem na nasz komfort, ograniczenie strat ciepła, izolację akustyczną, trwałość, bezpieczeństwo i estetykę.
Nowoczesne techniki to montaż warstwowy, zwany również „ciepłym” oraz montaż w warstwie izolacji.
Czym się one charakteryzują i którą z nich wybrać?
Montaż warstwowy
Mostki te powstają zazwyczaj na styku okna i drzwi zewnętrznych ze ścianą, gdzie dochodzi do „ucieczki” cennej energii cieplnej i gromadzenia się wilgoci.
W tego typu montażu wykorzystuje się specjalne taśmy uszczelniające oraz pianę montażową.
Rozwiązania te tworzą w efekcie trzy warstwy: wewnętrzną, środkową i zewnętrzną.
Jej zadaniem jest uniemożliwienie przenikania pary wodnej i wilgoci z wnętrza budynku.
Dobrej jakości taśma paroszczelna powinna charakteryzować się wysoką rozciągliwością oraz niską sztywnością własną, przy jednoczesnej odporności na podarcie, co zapewnia szybką i dokładną instalację.
Skutecznie przylega do podłoża i jest odporna na rozwój pleśni oraz grzybów.
Zadaniem warstwy zewnętrznej w postaci taśmy paroprzepuszczalnej jest zaś ochrona przed wnikaniem wilgoci do wewnątrz oraz umożliwienie jej odprowadzenia na zewnątrz.
Bardzo istotne jest odpowiednie przygotowanie podłoża przed aplikacją piany i taśmy – powinno być ono gładkie, suche i oczyszczone.
Taśmy w narożnikach formuje się zaś w specjalne zakłady. Prace montażowe należy więc powierzyć fachowej ekipie.
Montaż w warstwie izolacji
Z tego powodu, jej wykorzystanie jest możliwe wyłącznie w przypadku muru dwu- lub trójwarstwowego.
Niezbędne jest tu stabilne i wytrzymałe podparcie wyrobu, do czego stosuje się specjalne „ciepłe” profile pozwalające zamontować stolarkę poza obrysem ściany.
Przy tego typu montażu nie występuje punkt styku mur-stolarka co zapewnia wysoką szczelność połączenia w porównaniu ze standardowym sposobem instalacji.
W wyraźny sposób wpływa to na poprawę komfortu cieplnego użytkowników domu, zmniejsza możliwość występowania skroplin i skutecznie redukuje mostki termiczne.
Montaż w warstwie izolacji coraz częściej stosowany jest więc w tradycyjnym budownictwie, gdyż inwestorzy doceniają płynące z niego korzyści.
W obu tych technikach zamiast taśmy paroprzepuszczalnej i paroszczelnej można wykorzystać wielofunkcyjną taśmę rozprężną, która spełnia funkcje dwóch powyższych rozwiązań, a dodatkowo zapewnia izolację termiczną.
Jakie rozwiązanie wybrać? Metoda montażu okna i drzwi powinna być każdorazowo dopasowana do specyfiki obiektu.
– Jeden i drugi rodzaj montażu jest prawidłowy, czyli szczelny. To jest najważniejsza informacja dla inwestora.
Zastosowanie konkretnego rozwiązania jest ściśle powiązane z konstrukcją budynku, typem projektowanej ściany, w której będzie montowane okno lub drzwi, jak i grubością planowanej izolacji.
Nie bez znaczenia pozostaje także kwestia ewentualnej instalacji systemów osłonowych: rolet, żaluzji lub refleksoli – mówi Norbert Frąckowiak z firmy P.P.H.U FIX, Ambasador kampanii „DOBRY MONTAŻ”.
Przed rozpoczęciem inwestycji najlepiej więc zasięgnąć fachowej porady, uwzględniając przy tym specyfikę budynku.
W niektórych przypadkach zwłaszcza wymiana starej stolarki okienno-drzwiowej na nową i mocowanie wyrobu we wcześniej wykorzystywanym już otworze stwarza bowiem pewne ograniczenia i nie każda technika może być tam zastosowana.
Bez względu jednak na sposób montażu, warto korzystać z usług z profesjonalnych ekip montażowych.
Daje nam to gwarancję, iż uszczelnienie przestrzeni między stolarką a murem będzie właściwe.
Fachowiec zadba również o wyeliminowanie mostków termicznych, przez które następuje ucieczka ciepła.
Nawet najbardziej energooszczędne okna i drzwi nie spełnią swojej roli, jeśli nie będą prawidłowo zamontowane.
Kampanię, w charakterze jej ambasadorów, wspierają profesjonalni monterzy. Towarzyszą jej również patroni medialni i merytoryczni: Instytut Techniki Budowlanej i Polskie Stowarzyszenie Dekarzy. Patronat honorowy nad inicjatywą sprawuje Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju.
SIMPLEX BASIC – kompletny system montażu stolarki w warstwie izolacji firmy AIB:
Umożliwia montaż stolarki w warstwie izolacji, z wysunięciem 90 mm poza lico muru, co zapewnia szczelność i ograniczenie do minimum występowania mostków termicznych.
System jest trwały i zdolny do przenoszenia dużych obciążeń, zapobiega przemarzaniu muru w okolicy okna i daje możliwość jego wymiany bez naruszania elewacji.
W skład systemu wchodzą: profile bazowe SIMPLEX BASIC, regulowana listwa podokienna MULTIBASE, klej hybrydowy SIMPLEX SEALANT mogący pełnić rolę uszczelniacza oraz taśmy montażowe INTEGRA SIMPLEX.
Przy użyciu systemu nie trzeba tynkować ościeża, co upraszcza montaż i umożliwia szczelne zamknięcie otworu okiennego w krótkim czasie.
Kotwy ościeżnicowe firmy Marcopol:
Stalowe kotwy montażowe i samogwintujące wkręty ościeżnicowe firmy Marcopol:
Służą do prawidłowego przytwierdzania ościeżnicy do muru, zapewniając przy tym elastyczność połączenia (niwelują niewielkie odkształcenia powstające wskutek ruchów konstrukcji).
Zalecany rozstaw między kotwami nie powinien przekraczać 70 cm, a odległość od naroży nie powinna być większa niż 15 cm.
Mocowanie kotew montażowych do muru ościeża można wykonać za pomocą samogwintujących wkrętów ościeżnicowych typu WOS lub WOW, które osadzamy bezpośrednio w podłożu po wstępnym nawierceniu otworu wiertłem o mniejszej średnicy. Łączniki te gwintują ścianki otworu tworząc tzw. zamocowanie kształtowe.
Soudal Window System – pianki montażowe i taśmy okienne firmy Soudal:
Funkcję izolatora pełni pianka poliuretanowa Soudafoam Classic, o wysokich parametrach izolacyjności termicznej i akustycznej.
Super elastyczna pianka Flexifoam zalecana jest do uszczelnień przy montażu stolarki z PCV, aluminium i drewna, narażonej na duże wahania temperatury i wilgotności lub zmiany geometrii otworów okiennych, a także przy montażu stolarki wielkogabarytowej typu PSK i HST.
Jej formuła pozwala na wykonanie prac montażowych w temperaturze od -10°C do +35°C, a niebieski kolor zdecydowanie ułatwia identyfikację pianki.
Aby pianka nie uległa degradacji na skutek działania czynników atmosferycznych, zabezpieczona jest specjalnymi paroizolacyjnymi taśmami okiennymi.
Szeroka gama taśm okiennych SWS obejmuje: taśmy wewnętrzne i zewnętrzne Basic Plus (z pełnym klejem), Basic (bez butylu), Universal (z butylem), Uniwersal NET (z butylem i siatką), a także taśmy wewnętrzne ALU PLUS (z pełnym klejem) i EXTRA (z pełnym butylem).
Informacje na temat Wytycznych montażu mozna uzyskać bezpośrednio w redakcji miesięcznika Świat Szkła: - Agata Kostrzewa
- Agnieszka Roguska
Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
oraz dziale dystrybucji - Iwona Markowska Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
więcej informacji też na stronie o Wytycznych do montaż okien i drzwi zewnętrznych tzw Instrukcja RAL |