Czytaj także -

Aktualne wydanie

2023 02 okladka1

Świat Szkła 2/2023

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

 ET-Swiat-Szkla-PL-160x600-004

 

baner-www

 

Baner Press Glass final

 

Montaż okien i drzwi w nowoczesnym wydaniu
Data dodania: 22.01.21

Finis coronat opus, czyli koniec wieńczy dzieło ¬– przy wymianie wyrobów stolarki budowlanej „kropkę nad i” stanowi dobry montaż. Dzięki prawidłowej instalacji, okna, drzwi i bramy garażowe zachowują deklarowane przez producenta parametry użytkowe i zapewniają komfortową eksploatację.

 

Umiejętne zastosowanie nowoczesnych technik pozwala na sprawne przeprowadzenie prac i szczelne połączenie na styku stolarka-mur. Jakie rozwiązania montażowe wybrać?

 

20210103poid ALUPROF system-okienno-drzwiowy-MB-79N 2

 

W świetle nowych Warunków Technicznych, które weszły w życie od początku 2021 roku, dobry montaż wyrobów stolarki budowlanej zyskuje jeszcze mocniej na znaczeniu. Energooszczędność okien, drzwi zewnętrznych czy też bramy garażowej zależy zarówno do parametrów samych produktów, jak i sposobu ich zamontowania. Wymiana tego typu rozwiązań to również ważny, pierwszy etap termomodernizacji budynku.

 

Inwestycja powinna być więc przeprowadzona w taki sposób, aby uwzględniać dalsze prace związane z izolacją cieplną ścian zewnętrznych i zminimalizować ryzyko powstawania mostków termicznych w miejscach, gdzie stolarka łączy się z materiałem ociepleniowym.

 


Dobre praktyki
Każda inwestycja ma swoją specyfikę, monterzy dostosowują więc sposób prowadzenia prac montażowych do danej sytuacji. Istnieje jednak zestaw dobrych praktyk oraz ogólne zasady sztuki budowlanej, które są uniwersalne i stosowane przez profesjonalne ekipy monterskie. Podstawą jest zatem odpowiednie przygotowanie otworu okiennego lub drzwiowego. Powinien być on dokładnie oczyszczony z zanieczyszczeń (pyłu, gruzu i innych elementów), wygładzony, a ewentualne ubytki wypełnione.

 

Przy wymianie stolarki konieczny jest też precyzyjny demontaż starych wyrobów, najlepiej w taki sposób, aby w jak najmniejszym stopniu uszkodzić mur. Kluczowe działanie stanowi również prawidłowe zwymiarowanie otworu montażowego, w czym pomocne mogą być nowoczesne techniki pomiarowe, takie jak laser czy niwelator. Przy trudniejszych i bardziej wymagających inwestycjach (jak np. stolarka wielkoformatowa) stosowany jest także skaning 3D.

 

– Wymiana istniejącej stolarki, szczególnie w starszym budownictwie to duże wyzwanie związane z dopasowaniem współczesnych produktów do ścian i otworów, które w przeszłości wykonywano często bez należytej staranności i dokładności. Brak kątów prostych, pionów i poziomów to w starszym budownictwie w zasadzie norma, stąd warto wziąć pod uwagę tę kwestię, przygotowując się do wymiany.

 

Dla przykładu, dla bram garażowych, z racji ich wymiarów i zamykanej powierzchni, nawet niewielkie odchyłki węgarków od pionu przy szerokości otworu pod bramę, np. 5000 mm powodują, iż poprawna regulacja i doszczelnienie bramy w zasadzie nie są możliwe – mówi Dariusz Poloczek, Ambasador kampanii „WYMIANA STOLARKI+DOBRY MONTAŻ”, ekspert z firmy Hörmann.

 

20210103poid FAKRO okno dachowe FTT U8 Thermo 1

 


Systemowe rozwiązania
Na przestrzeni ostatnich lat wyroby stolarki budowlanej bardzo się rozwinęły. Dziś są to nowoczesne rozwiązania, które poza bardzo dobrymi parametrami termicznymi, zapewniają również wygodę użytkowania, np. dzięki możliwości podłączenia do systemu SMART HOME.

 

Wraz z rozwojem produktów zmianom uległy również techniki instalacji okien, drzwi zewnętrznych i bram garażowych. Niemalże standardem jest więc obecnie stosowanie montażu warstwowego z użyciem taśm: paroszczelnej i paroprzepuszczalnej, a także izolatora cieplnego i akustycznego w postaci pianki poliuretanowej.

 

Dla monterów dostępne są kompletne systemy montażowe zawierające wszystkie niezbędne elementy. Do wykonania szczelnego połączenia na styku stolarka-mur ważny jest przede wszystkim odpowiedni dobór materiału izolacyjnego, który wypełni szczelinę dylatacyjną.

 

Przy wymianie stolarki najczęściej wykorzystuje się piankę poliuretanową jednoskładnikową – najlepiej postawić na produkt wysokiej jakości, czyli gęsty i o małym przyroście, który zapewnia właściwe uszczelnienie. Przy tego typu pracach można również zastosować płynne membrany, pozwalające na przeprowadzenie montażu warstwowego nawet w sytuacjach, gdzie wcześniej nie było to możliwe.

 

Technika montażu uzależniona jest m.in. od konstrukcji budynku, rodzaju ściany, w której zamontowana zostanie stolarka, czy też grubości planowanego materiału ociepleniowego. Ważnym czynnikiem jest także ewentualna instalacja osłon okiennych, jak rolety, żaluzje czy refleksole.

 

20210103poid Soudal plynna membrana Soudatight aplikacja

 

W związku z rosnącymi wymaganiami w zakresie energooszczędności budynków, na znaczeniu zyskuje montaż w warstwie izolacji termicznej, z wysunięciem okna lub drzwi poza lico muru. Ważne jest tu stabilne i wytrzymałe zamocowanie stolarki z użyciem elementów dobrze przenoszących duże obciążenia wywołane m.in. parciem wiatru oraz ciężarem samego wyrobu.

 

Jednocześnie powinny one być wykonane z materiałów nieprzewodzących ciepła (jak np. profile ze sprasowanej pianki poliuretanowej). Monterzy mogą korzystać z kompletnych systemów zawierających profile, kliny, klej montażowy, wkręty i taśmy uszczelniające. Użycie tej techniki montażu pozwala na sprawne wykonanie szczelnej ramy wokół okna lub drzwi i zamknięcie otworu w krótkim czasie, bez konieczności wcześniejszego tynkowania ościeża.

 

20210103poid WISNIOWSKI drzwi zewnetrzne NOVA 2

 

– Wymiana stolarki jest najczęściej spowodowana jej wiekiem, niedogodnościami związanymi z użytkowaniem lub też inwestycją w termomodernizację całego budynku. Aby prawidłowo wykonać montaż nowych okien, muszą być one dobrane wielkością, tak, aby szczelina dylatacyjna była odpowiednia (w przypadku dużego węgarka konieczne może być dodatkowe poszerzenie po obwodzie okien). To istotne, gdyż nowa stolarka będzie miała lepsze parametry izolacyjności termicznej, a więc będzie cięższa (np. 3 szyby zamiast 2), dlatego też musi być właściwie podparta i zamontowana mechanicznie.

 

Montaż powinien być wykonany w sposób szczelny, warto też rozważyć eliminacje mostków linowych, montując okna w warstwie izolacji, co zdecydowanie obniży ryzyko występowania przykrych konsekwencji w postaci rozwoju grzybów i pleśni – mówi Tadeusz Romański, Ambasador kampanii „WYMIANA STOLARKI+DOBRY MONTAŻ” z firmy Sklep.Grupa MAGNUM.eu.

 

Kompleksowa usługa
Przy termomodernizacji budynku można pozyskać dofinansowanie w ramach programu „Czyste Powietrze” lub też innych, realizowanych przez samorządy lokalnych programów wsparcia. Dla firm sprzedających wyroby stolarki budowlanej dobrym rozwiązaniem może być zapewnienie odbiorcom usługi, nie tylko w postaci produktu wraz z montażem, lecz także z wypełnieniem wniosku o dofinansowanie. Dla inwestorów związane z tym formalności są zazwyczaj czasochłonne, docenią więc kompleksową ofertę, która zdejmuje z nich część tych obowiązków.


Jakość prac montażowych, na równi z parametrami zamontowanego wyrobu, przekłada się na ograniczenie strat ciepła i satysfakcję odbiorców. W dobie Internetu, gdzie na forach internetowych i w wyszukiwarkach szybko można znaleźć opinię o danym wykonawcy, zadowolony klient jest najlepszym ambasadorem każdej firmy.

 

***
Organizowana przez Związek POiD, ogólnopolska kampania społeczna „WYMIANA STOLARKI + DOBRY MONTAŻ” (www.dobrymontaz.com) promuje wśród inwestorów indywidualnych ideę wymiany stolarki budowlanej i poprawy efektywności energetycznej budynków.

 

Partnerzy Strategiczni kampanii to firmy: Aluprof, BFT, FAKRO, Hörmann, Klimas Wkręt-met, SOUDAL, Wiśniowski; Partnerzy Główni: Ponzio, PORTA; Partnerzy Wspierający: Amberline, Anwis, Baltica, Erkado, Glasslift, GU, Invado, Krispol, Oknoplast, Ronkowski, Roto, Stalprodukt Zamość, Winkhaus. Kampanii towarzyszą również patroni honorowi, merytoryczni i medialni, zaś w charakterze Ambasadorów wspierają ją profesjonalni monterzy.

 


Opisy rozwiązań Partnerów kampanii:

20210103poid ALUPROF system okienno-drzwiowy MB-79N 1

Okna na bazie nowego systemu MB-79N – odpowiedź ALUPROF SA na nowe przepisy WT 2021:
ALUPROF SA wprowadza do portfolio nowy produkt: system okienno-drzwiowy MB-79N. System okienny jest dostępny w sprzedaży od stycznia 2021 roku*. To nowoczesne rozwiązanie, służące do wykonywania wymagających izolacji termicznej i akustycznej elementów architektonicznej zabudowy zewnętrznej.

 

System jest następcą popularnego i szeroko stosowanego w budownictwie systemu MB-70. Zalety systemu okien MB-79N doceni każdy, kto poszukuje produktu spełniającego wysokie wymagania, a zarazem chce zachować optymalny poziom kosztów.

 

System został opracowany z myślą o spełnieniu nowych wymagań Warunków Technicznych, które weszły w życie 1.01.2021 r., czyli UW dla okien do 0,9 W/(m2K). Jego kształtowniki, wyposażone w najnowszej technologii przekładki termiczne, umożliwiają produkcję konstrukcji o bardzo dobrej izolacyjności cieplnej.

 

Wartość współczynnika przenikania ciepła Uf wynosi dla nich od 0,83 W/(m2K). Rozwiązanie jest kompatybilne ze znanymi i docenianymi przez klientów systemami MB-86 i MB-104 Passive.
*system drzwi w ofercie od kwietnia 2021 roku.

 

20210103poid FAKRO okno dachowe FTT U8 Thermo 2 

Okno dachowe FTT U8 Thermo od FAKRO:
Okno stworzone zostało z myślą o zastosowaniu w najbardziej rygorystycznym budownictwie pasywnym. Specjalna konstrukcja pozwoliła na uzyskanie najlepszego współczynnika przenikania ciepła okna z pojedynczym pakietem szybowym (0,58 W/m2K).

 

Pakiet szybowy osadzony jest w specjalnie zaprojektowanej ramie skrzydła, posiadającej poszerzone drewniane profile w porównaniu ze standardowym oknem. W oknie zastosowano pięć uszczelek. Minimalizuje to zjawisko powstawania mostków cieplnych oraz zapewnia lepszą izolacyjność okna. Montowane jest wraz z kołnierzem uszczelniającym EHV-AT Thermo.

 

20210103poid GU podwojna ochrona - GU-SECURY Automatic-DR 

GU-SECURY Automatic DR – automatyczny zamek wielopunktowy od GU:
GU-SECURY Automatic-DR posiada podwójny rygiel automatyczny – połączenie zapadkorygla i haka ryglowego. Zamek zapewnia większe bezpieczeństwo i podwójną ochronę przeciwwłamaniową (nie ma możliwości manipulowania przy zapadkoryglu, a rygiel hakowy jest zabezpieczony przed podważeniem). GU-SECURY Automatic-DR nie wymaga użycia klucza – drzwi zaryglowują się automatycznie po zamknięciu.

 

20210103poid Soudal plynna membrana Soudatight LQ 

Płynne membrany Soudatight do wykonywania uszczelnień styku okna z murem od Soudal:
Płynne membrany Soudatight służą do wykonywania uszczelnień styku okna z murem i są zalecane zwłaszcza podczas wymiany stolarki okiennej. Rozwiązanie to pozwala na zastosowanie warstwowego montażu w wielu sytuacjach, w których wcześniej nie można było wykorzystać tej metody.

 

Ich użycie może przyczynić się do znacznego skrócenia czasu prac montażowych. Soudatight LQ to wzmocniona włóknami membrana na bazie dyspersji tworzyw sztucznych zbrojonych włóknem do zastosowań wewnętrznych, którą nanosi się dowolnym pędzlem malarskim.

 

Soudatight Hybrid przeznaczona jest do zastosowań zewnętrznych, a nakłada się ją odpowiednim pistoletem. Natomiast Soudatight SP oraz Soudatight SP Gun są membranami do natrysku. Pierwszą aplikuje się za pomocą agregatu natryskowego bezpośrednio z opakowania, drugą – za pomocą specjalnego pistoletu natryskowego.

 

 20210103poid WISNIOWSKI drzwi zewnetrzne NOVA 1

Drzwi zewnętrzne NOVA od WIŚNIOWSKI:
W ofercie drzwi wejściowych WIŚNIOWSKI rozwiązaniem dedykowanym dla budownictwa energooszczędnego są drzwi NOVA. Te ciepłe i bezpieczne drzwi to ekonomiczny wybór nie tylko dla nowych budynków, ale i tych, które przechodzą termomodernizację. Drzwi w pełnym zakresie wymiarowym spełniają surowe wymagania programu „Czyste Powietrze” – dzięki temu można uzyskać dotację na ich zakup.


Drzwi NOVA wyposażone są w bezpieczny zamek trzypunktowy automatyczny gwarantujący odpowiednią izolację i bezpieczeństwo. Mogą być montowane nawet w niezadaszonych miejscach – dzięki wysokiej wodoszczelności. Pojawia się w nich również zupełnie nowa funkcja czasowa ze specjalnymi podświetlanymi przyciskami, która pozwala na otwieranie drzwi bez użycia klucza – to praktyczna funkcja w sytuacji, gdy właśnie zanosimy do domu zakupy lub czekamy na gości i nie chcemy, by musieli czekać przed wejściem.


Drzwi NOVA można ponadto z łatwością dostosować wizualnie do własnych potrzeb i architektury domu, wykorzystując szeroką ofertę wzorów i opcji. Łączą w sobie wszystkie najważniejsze cechy: są bezpieczne, ciepłe, piękne i trwałe. To zakup na dekady.

 

 

 

Czytaj także --

 

 

01 chik
          sec 

Czytaj także