Czytaj także -

Aktualne wydanie

2020 04 okladka

Świat Szkła 04/2020

User Menu

 20191104-V1-BANNER-160x600-POL

 20200212a-SWIAT-SZKLA-HALIO-160X600-V3

  

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Wydanie Specjalne

okladka Dom inteligentny 22

(w opracowaniu) 

 dom bez barier okladka

gotowy

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

katalog 2018 a

 

banner konferencja 04 2019

 RODO

 

 Baner 2

O zintegrowanym projektowaniu budynków zrównoważonych we Wrocławiu i Katowicach
Data dodania: 07.05.12

Za nami pierwsze seminaria branżowe z cyklu „Partnerstwo dla zrównoważonego budownictwa”. W Katowicach i we Wrocławiu dyskutowano o tym, jak projektować budynki spełniające obecne wymagania w zakresie efektywności energetycznej, ochrony środowiska, planowania i organizacji budowy, racjonalnego gospodarowania terenem i wodą, a także finansowania.

Image

Seminarium we Wroclawiu; fot. Pilkington 

24 kwietnia w Katowicach i 29 marca br. we Wrocławiu odbyły się seminaria otwierające cykl ogólnopolskich spotkań poświęconych zrównoważonemu projektowaniu obiektów budowlanych. Spotkania zorganizowane w ramach inicjatywy „Partnerstwo dla zrównoważonego budownictwa” zgromadziły przedstawicieli podmiotów zaangażowanych w budowlany proces inwestycyjny, tj. architektów, inżynierów, deweloperów i urzędników.

Uczestnicy dyskutowali nt. możliwości i ograniczeń stojących przed budownictwem zrównoważonym, wymieniali opinie nt. zintegrowanego projektowania, planowania przestrzennego oraz wzięli udział w praktycznych warsztatach pokazujących jak tworzyć zrównoważone projekty budowlane. Spotkania z cyklu „Zrównoważone projekty budowlane” wspiera merytorycznie Pilkington Polska, producent szkła dla budownictwa.

„Szkło, jako materiał budowlany doskonale wpisuje się w koncepcję zrównoważonego rozwoju w budownictwie, szczególnie w takich aspektach jak energooszczędność oraz zdrowie i komfort użytkowników budynku” – mówi Jolanta Lessig, Kierownik Komunikacji Marketingowej na Europę, Szkło Architektoniczne, NSG Group. „Produkty szklane wykorzystywane są zarówno w budownictwie mieszkaniowym, gdzie istotne jest, aby użyte materiały minimalizowały straty ciepła (szyby energooszczędne), jak i w biurowcach, gdzie ważniejszym czynnikiem jest to, aby latem ograniczyć potrzebę klimatyzacji (szkło przeciwsłoneczne).

Szkło pozwala też zwiększyć wartość budynku w aspekcie zdrowia i komfortu użytkowników. Wykorzystane na fasadzie umożliwia oświetlenie pomieszczeń naturalnym światłem dziennym, a także zapewnia widok na zewnątrz. Odpowiednio dobrany rodzaj szkła zapewnia też dobrą izolację akustyczną”.

Seminarium we Wrocławiu, zorganizowane w Centrum Kongresowym w Hali Stulecia, poświęcone było planom budowy wzorcowego osiedla, które powstanie na Nowych Żernikach. Wzięli w nim udział przedstawiciele wrocławskiego Urzędu Miasta i Politechniki Wrocławskiej, a także Dolnośląskiej Izby Architektów oraz wrocławskiego oddziału Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

W drugiej części seminarium odbyły się warsztaty przygotowane przez Arup i APA Wojciechowski, które przybliżyły uczestnikom tematykę zrównoważonego projektowania z uwzględnieniem potrzeb w zakresie efektywności energetycznej budynku, ochrony środowiska, planowania i organizacji budowy, a także racjonalnego gospodarowania terenem i wodą.

Image

Panel dyskusyjny we Wroclawiu; fot. Pilkington 

Tematyka seminarium w Katowicach, które odbyło na terenie Parku Technologicznego Euro Centrum, dotyczyła organizacji przestrzeni miejskiej i realizowanych w mieście projektów, takich jak Międzynarodowe Centrum Kongresowe, siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, czy budowa pierwszego w Polsce biurowca pasywnego. W dyskusji udział wzięli m.in.: architekt miasta Katowice Michał Buszek, Mirosław Czarnik – Prezes Górnośląskiego Parku Przemysłowego, architekt Tomasz Konior, architekt Ryszard Jurkowski, Jolanta Lessig – Kierownik Komunikacji Marketingowej na Europę, Szkło Architektoniczne, NSG Group i architekt Sławomir Kostur – projektant pierwszego pasywnego biurowca w Polsce, który powstaje obecnie na terenie Euro Centrum.

Uczestnicy spotkania zauważyli, że projektując zrównoważone biurowce zbyt mało uwagi poświęca się wnętrzom, a często spotykane tzw. open space’y nie sprzyjają ergonomii pracy. „Przegrody ze szkła pomagają stworzyć we wnętrzach środowisko przyjazne dla użytkowników budynków” – tłumaczyła w czasie dyskusji Jolanta Lessig. „Komfort pracy można podnieść wykorzystując we wnętrzu biurowca ścianki działowe ze szkła o podwyższonych parametrach akustycznych”.

Przedmiotem praktycznych warsztatów, które w Katowicach prowadzone były przez Buro Happold i architekta Tomasza Koniora pod hasłem „Myśleć miastem”, były rozwiązania umożliwiające stworzenie przyjaznej przestrzeni publicznej w centrum Katowic. Uczestnicy zgodzili się, że podstawą planowania w mieście jest dobry biznes plan, a przestrzeń publiczna buduje jakość życia w każdym mieście.

Coraz większa świadomość potrzeby stosowania reguł zrównoważonego rozwoju w budownictwie wpływa na rozwój technologii, dzięki którym budynki stają się przyjazne dla ludzi i środowiska a ich koszty eksploatacji ulegają obniżeniu. „W branży szklanej prowadzone są intensywne prace nad rozwojem technologii solarnych, umożliwiających pozyskiwanie darmowej energii słonecznej.

Co prawda spowolnienie gospodarcze spowodowało, że zapotrzebowanie na technologie solarne nie jest tak duże jak prognozowano, jednak bez wątpienia już w niedalekiej przyszłości alternatywne źródła energii będą powszechnie wykorzystywane, zarówno w budownictwie biurowym, przemysłowym, jak i mieszkaniowym” – podsumowała Jolanta Lessig.

Seminaria we Wrocławiu i Katowicach zainicjowały III edycję ogólnopolskich spotkań, które odbywają się w ramach cyklu „Partnerstwo dla zrównoważonego budownictwa”. Jego inicjatorem i sponsorem jest firma RD bud. Celem projektu jest pogłębianie świadomości na temat projektowania budynków zrównoważonych, poprzez inicjowanie branżowej dyskusji wśród wszystkim stron zaangażowanych w proces inwestycyjny.

Najbliższe seminarium odbędzie się 15 maja w Trójmieście. Kolejne zaplanowano w Poznaniu (25 września), Łodzi (23 października) oraz w Warszawie (pod koniec listopada).

Image

Jolanta Lessig - panel dyskusyjny Wroclaw; fot. Pilkington 

 

Czytaj także --

Czytaj także

 

 

01 chik
01 chik