Tytułem wstępu przytoczę określenia i ogólny podział usług według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (cyt.): usługa obejmuje pewne świadczone czynności, które nie zależą od charakteru wykonawcy i odbiorcy, niezależnie od tego czy zostały wykonane odpłatnie czy też nie, pod warunkiem, że zleceniodawca i zleceniobiorca są różnymi podmiotami gospodarczymi.
Zgodnie z PKWiU wyróżnia się:
- usługi produkcyjne, które są czynnościami będącymi współdziałaniem w procesie produkcji, nie tworzące nowych dóbr. Są one wykonywane przez jedną jednostkę gospodarczą na zlecenie drugiej;
- usługi konsumpcyjne, czyli te, które są bezpośrednio lub pośrednio związane z zaspokojeniem potrzeb ludności;
- usługi ogólnospołeczne, czynności, które zaspokajają potrzeby porządkowo-organizacyjne gospodarki narodowej i społeczeństwa jako całości.
Z punktu widzenia m.in. przepisów Ustawy o podatku od towarów i usług i o podatku akcyzowym przez usługi rozumie się:
- usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce państwowej;
- roboty budowlano-montażowe;
- oddanie do używania wspólnego znaku towarowego albo wspólnego znaku towarowego gwarancyjnego w rozumieniu przepisów prawa własności przemysłowej.
W związku z często spotykanym poglądem, że wytwarzanie bezpiecznych szyb termicznie hartowanych może być traktowane jako usługa produkcyjna z powierzonego materiału, w celu potwierdzenia lub odrzucenia takiej tezy konieczne jest przywołanie niektórych obowiązujących definicji, wymagań rynkueuropejskiego i przepisów UE oraz procedur zgodności.
Określenia rozróżniające wyrób budowlany od innych zastosowań
Szyby bezpieczne termicznie hartowane charakteryzują się różnorodnym zastosowaniem, a główne kierunki to oszklenie do budownictwa, szyby do sprzętu domowego użytku i mebli oraz szyby do środków transportu drogowego i wolnobieżnego. Każdy z przykładowo wymienionych kierunków dostaw podlega innym procedurom oceny zgodności i nadzoru, wynikających z różnych źródeł przepisów prawnych i często z różnych specyfikacji technicznych. W ogólności:
- szyby do budownictwa podlegają przepisom według Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 305/2011, ustanawiającego zharmonizowane warunki wprowadzania do obrotu wyrobów budowlanych i uchylające dyrektywę Rady nr 89/106/EWG,
- szyby do sprzętu domowego użytku i mebli podlegają przepisom Ustawy z dnia 12 grudnia 2003 r. o ogólnym bezpieczeństwie produktów,
- a szyby do środków transportu drogowego i wolnobieżnego podlegają w całości przepisom Regulaminu homologacji Nr 43 ECE (Europejskiej Komisji Gospodarczej), a w części objęte tymi przepisami są szyby bezpieczne termicznie hartowane stosowane w pojazdach szynowych, samojezdnych maszynach budowlanych oraz na okrętach.
W każdym z wymienionych kierunków zastosowania, szyba bezpieczna termicznie hartowana jest wyrobem gotowym (produktem końcowym) z tym, że do stosowania w budownictwie będzie to określony typ wyrobu budowlanego, natomiast zastosowana w sprzęcie domowym lub w meblu to produkt lub wyrób szklany często określany jako towar konsumpcyjny, a w przypadku szyby do środka transportu to część (zamienna) do określonej kategorii i typu pojazdu lub okrętu.
Dodatkowego wyjaśnienia wymaga przypadek, gdy określony typ szyby termicznie hartowanej (z definicji bezpiecznej) jest taflą składową szyby warstwowej lub szyby zespolonej oraz wszelkich kombinacji układu zespoleń (oszkleń) w budownictwie. W tym miejscu konieczne jest przywołanie definicji wyrobu budowlanego z Rozporządzenia nr 305/2011, która jest następująca (cyt.): wyrób budowlany oznacza każdy wyrób lub zestaw wyprodukowany i wprowadzony do obrotu w celu trwałego wbudowania w obiektach budowlanych lub ich częściach, którego właściwości wpływają na właściwości użytkowe obiektów budowlanych w stosunku do podstawowych wymagań dotyczących obiektów budowlanych.
Z powyższego wynika, że zarówno określony zestaw wyrobów, jak i każda z osobna szyba składowa z zestawu wyrobów (także szkło surowe do jej wytworzenia) oraz objęta normą przedmiotową, przykładowo szyba termicznie hartowana lub bezpieczna szyba hartowana wygrzewana (po teście HST), z definicji – jako szyba bezpieczna – ma wpływ na właściwości użytkowe obiektu budowlanego i jest wyrobem budowlanym oraz podlega ocenie zgodności stanowiącej obowiązek Producenta (Wytwórcy).
W tych przypadkach wymaganiem podstawowym jest bezpieczeństwo użytkowania i dostępność obiektów, określone w Załączniku I pkt. 4 Rozporządzenia nr 305/2011.
W odniesieniu do bezpiecznej szyby termicznie hartowanej nie będącej wyrobem budowlanym, właściwe są wymagania zgodności, zawarte w Ustawie o ogólnym bezpieczeństwie produktów wraz z definicjami następujących określeń:
- definicja producenta w ustawie jest bardzo szeroka. Producentem jest zatem nie tylko ten, kto wytwarza towar, ale każdy kto występuje jako wytwórca, firmując produkt swoim nazwiskiem, znakiem towarowym, nazwą itp. Zostanie za niego uznana również osoba dokonująca naprawy lub regeneracji towaru. Gdy producent nie prowadzi działalności w UE, odpowiedzialność taką jak on będzie ponosił jego przedstawiciel lub importer produktu.
- produkt – rzecz ruchoma nowa lub używana, jak i naprawiana lub regenerowana, przeznaczona do użytku konsumentów, lub co do której istnieje prawdopodobieństwo, że może być używana przez konsumentów, nawet jeżeli nie była dla nich przeznaczona, dostarczana lub udostępniana przez producenta lub dystrybutora, zarówno odpłatnie, jak i nieodpłatnie, w tym również w ramach świadczenia usługi; produktem nie jest rzecz używana dostarczana jako antyk albo jako rzecz wymagająca naprawy lub regeneracji przed użyciem, o ile dostarczający powiadomił konsumenta o tych właściwościach;
- produktem bezpiecznym jest produkt, który w zwykłych lub w innych, dających się w sposób uzasadniony przewidzieć, warunkach jego używania, z uwzględnieniem czasu korzystania z produktu, a także, w zależności od rodzaju produktu, sposobu uruchomienia oraz wymogów instalacji i konserwacji, nie stwarza żadnego zagrożenia dla konsumentów lub stwarza znikome zagrożenie, dające się pogodzić z jego zwykłym używaniem i uwzględniające wysoki poziom wymagań dotyczących ochrony zdrowia i życia ludzkiego.
- Przy ocenie bezpieczeństwa produktu uwzględnia się:
- cechy produktu, w tym jego skład, opakowanie, instrukcję montażu i uruchomienia, a także – biorąc pod uwagę rodzaj produktu – instrukcję instalacji i konserwacji;
- oddziaływanie na inne produkty, jeżeli można w sposób uzasadniony przewidzieć, że będzie używany łącznie z innymi produktami;
- wygląd produktu, jego oznakowanie, ostrzeżenia i instrukcje dotyczące jego użytkowania i postępowania z produktem zużytym oraz wszelkie inne udostępniane konsumentowi wskazówki lub informacje dotyczące produktu;
- kategorie konsumentów narażonych na niebezpieczeństwo w związku z używaniem produktu, w szczególności dzieci i osoby starsze.
(...)
Wojciech Korzynow
SZKLAREXPERT
Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne
Więcej informacji: Świat Szkła 5/2015