ImageNa tak duże zainteresowanie wpływ miał z pewnością niezwykle bogaty program teoretycznych prelekcji, a przede wszystkich szereg praktycznych pokazów przybliżających m.in. zagadnienia wklejania szyb w profile, obróbki i zgrzewania profili z uszczelkami, jak również badań i właściwości okien.

W pierwszej części, teoretycznej, goście mieli okazję wysłuchać czterech wykładów.

ImageAndrzej Burcek z firmy Sika Poland, przedstawił techniczne i ekonomiczne aspekty technologii wklejania szyb. W skondensowany sposób przedstawił wszystkie zalety oraz zagadnienia procesu wdrażania tej technologii. Pokazał również jak zmienia się rola szyby w nowoczesnych konstrukcjach.

W szerokim kontekście (r)ewolucji, na rynku stolarki okiennej z PVC, najnowsze systemy okienne z serii energeto® zaprezentował Marcin Szewczuk z firmy Aluplast. W opinii prelegenta to zupełnie nowa era w produkcji okien, a tym samym olbrzymia szansa dla producentów i sprzedawców, którzy zdecydują się na ich wprowadzenie do oferty.

Firma Rotox reprezentowana przez Jana Sonkę, zaprezentowała urządzenia umożliwiające automatyzację procesu wklejania szyb w profile, jak również innowacyjną technologię zgrzewania profili z uszczelkami z tzw. „wypieraniem” uszczelki w trakcie zgrzewania. Przedstawiony został zarówno cały proces, jak również wpływ tej technologii na właściwości okien.

Ciekawą i przewrotną prezentacją pt. ”Okna w badaniach. Wyjdzie taniej… czyli krótki wykład o oszukiwaniu samego siebie” Pan Bogdan Wójtowicz, kierownik Laboratorium Techniki Budowlanej z Dąbrowy Górniczej, wyjaśnił słuchaczom czy i dlaczego warto badać produkowane okna. Wskazał szereg ciekawych wskazówek jak wykorzystać wyniki badań zarówno dla uzyskania przewagi konkurencyjnej, jak też w obronie przed działaniami konkurencji. 

ImagePierwsze dwa pokazy, części praktycznej, poświęcone były zagadnieniu zgrzewania i obróbki profili z uszczelkami.

Podczas zgrzewania profili z uszczelką, stopione PVC wnika pod uszczeklę, powodując jej wypchnięcie na zewnątrz.

W efekcie po zgrzaniu otrzymujemy twardy narożnik. Zaprezentowano dwa alternatywne rozwiązania pozwalające zwiększyć szczelność okien i uzyskać miękkie łączenie zgrzewanych uszczelek.

Fimtec

Jako pierwszy wystąpił Grzegorz Rosłaniec z firmy Fitmec, który przedstawił automat do podfrezowywania końcówek profili z wciągniętą uszczelką GC2-45 „Temperówka”.

Urządzenie podfrezowuje pod uszczelką oraz ją przycina.

Efektem takiego działania jest podniesienie jakości zgrzewania z uszczelkami.

Częściowe pre - oczyszczenie końcówek profila może w określonych przypadkach wyeliminować stosowanie formerów na zgrzewarkach .

ImageRotox

Norbert Sonka reprezentujący Rotox przedstawił, z kolei, rozwiązanie z zastosowaniem lustra grzewczego z zamontowanymi segmentami wypierającymi.

Jest to skuteczny sposób na ograniczenie tworzenia spoin w obszarze uszczelki poprzez ograniczenia siły zgrzewania.

Zapobiega to w dużej mierze pojawianiu się nagromadzenia stopionego PCV przed faktycznym zespoleniem ramki.

Segmenty wypierają materiał PCV podczas zgrzewania, w ten sposób, że po zgrzaniu zachowany jest wymagany odstęp pomiędzy elementami okna, a uszczelka w narożniku jest nadal elastyczna.

Image „foam inside” - technologia wypełniania profili pianką izolacyjną

Olbrzymie zainteresowanie zgromadzonych gości wywołał przeprowadzony przez Jörga Rohnera oraz Floriana Eglsoera z Aluplast Niemcy, bardzo efektowny pokaz opatentowanej przez Aluplast technologii „foam inside”, czyli wypełniania gotowych okien pianką poliuretanową. Jest to rozwiązanie dedykowane do najnowszej serii systemów energeto ®.

Dla wdrożenia tej technologii zaprojektowana została specjalna maszyna, która pozwala na wypełnianie pod wysokim ciśnieniem odpowiednich komór profili poliuretanową pianką izolacyjną (PUR). Przy pomocy opracowanego przez aluplast programu wprowadza się dokładnie wyliczoną dla każdego z profili ilość dwuskładnikowej pianki izolacyjnej PUR, która wypełnia całą pustą komorę, w tym także narożniki, nie pozostawiając żadnych pustych miejsc.

Specjalnie przygotowane przeźroczyste ramy okienne pozwoliły zobrazować proces aplikowania piany, oraz wypełniania nią poszczególnych komór.

Obserwując rosnące zainteresowanie producentów okien tematem wklejania szyb postanowiliśmy przygotować obszerny program poświęcony temu zagadnieniu. Z pewnością była to najbardziej kompleksowa prezentacja rozwiązań i urządzeń do wklejania szyb w profile PVC.

ImageWklejanie szyb w profile z wykorzystaniem automatu

Pierwszą prezentacją w tym cyklu był poprowadzony przez Pana Norberta Sonkę z firmy Rotox pokaz wklejania szyb z wykorzystaniem automatycznej maszyny GKA 241.

Podczas pokazu z wykorzystaniem systemu energeto 4000 widzowie mogli naocznie przekonać się o zaletach tej technologii, wśród których z pewnością wymienić można: automatyczne rozprowadzanie kleju w specjalnej szczelinie oraz stałą kontrolę ciśnienia kleju i prędkości posuwu głowicy z klejem.

ImageWklejanie szyb w profile z wykorzystaniem urządzeń ręcznych

Odpowiedź na pojawiające się od dłuższego czasu zapytania o rozwiązania techniczne umożliwiające wdrożenie technologii wklejania, przy relatywnie niskim koszcie inwestycji w urządzenia, przygotowała firma Rotox.

Andrzej Burcek zaprezentował dwa rodzaje urządzeń ręcznych, takich jak: pistolety ręczne pneumatyczne na klej jedno- i dwuskładnikowy oraz pompa do manualnego nakładania kleju.

Jak podkreślał prelegent są to rozwiązania dedykowane dla małych partii produkcyjnych, do wykonania okien testowych lub dokonywania napraw w przypadku wymiany szyb.

Nie rozwiązują więc problemu produkcji okien z wklejaną szybą na większą skalę.

 

ImageBadania okien "na żywo"

Na zakończenie dzięki uprzejmości Mobilnego Laboratorium z Wałbrzycha goście mieli możliwość zobaczenia „badań okien na żywo”. Właściciel Laboratorium, Pan Adam Mścichowski, w interaktywny sposób, zaprezentował uproszczony proces badań na oknie modelowym. Starał się uświadomić producentom, co i w jakim stopniu wpływa na ostateczne wyniki osiągane przez okna w badaniach.

“Można powiedzieć, że udało nam się zrobić taką „małą, alternatywną Budmę” z bardzo specjalistycznym programem” – komentuje Marcin Szewczuk, szef marketingu Aluplast sp. z o.o. Mile zaskoczeni tak dużą frekwencją, cieszymy się, że zaproponowana przez nas tematyka wzbudzała bardzo duże zainteresowanie. Mamy nadzieję, że producenci okien podczas Dni Innowacji 2011 znaleźli zarówno odpowiedź na wiele nurtujących ich pytań, jak również inspirację dla działań na przyszłość...

więcej informacji: www.aluplast.com.pl

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.