Należy pamiętać, iż zespalanie szkieł ognioodpornych związane jest z zachowaniem szczególnego rygoru produkcyjnego. Wynika to z konieczności zabezpieczenia za pomocą specjalnej folii krawędzi zespolenia przed kontaktem żelu krzemianowego, znajdującego się pomiędzy taflami szkła w zestawie ognioodpornym z wilgotnym powietrzem atmosferycznym. Bezpośredni kontakt z substancjami agresywnymi zawartymi w powietrzu lub wodzie może prowadzić do utraty właściwości przez ten materiał.
Również podczas wbudowywania szyb zespolonych w ramy okienne na placu budowy należy zachować ostrożność, aby nie doprowadzić do przerwania warstwy zabezpieczającej krawędzie.
Zniszczenie osłony prowadzi do defektu szyby w przegrodzie ognioodpornej, co może znacząco zakłócić lub uniemożliwić ewakuację osób z wewnątrz budynku w przypadku wystąpienia pożaru.
Szyby zespolone ze szkłem ognioodpornym mogą być wbudowane w przegrody zewnętrzne lub wewnętrzne, różnią się one jednak pod względem konstrukcyjnym. Ze względu na dużą wrażliwość żelu krzemianowego na promieniowanie słoneczne w paśmie UV, szkło z warstwami ognioodpornymi stosowane do przegród zewnętrznych należy zabezpieczać przez zastosowanie folii PVB od strony zewnętrznej zestawu.
Bardzo istotne jest potwierdzenie możliwości zachowania najwyższych standardów produkcji odpowiednim certyfikatem. Producentem posiadającym takie dokumenty jest Press-Glas. Firma posiada certyfikat zgodności ze znakiem CE na produkcję szyb zespolonych ze szkłem ognioodpornym. W swojej ofercie ma szyby zespolone w klasach EW 30-60 oraz EI 15-120.
więcj informacji: Przegrody przeszklone w ochronie przeciwpożarowej 01/2008
Szyby zespolone ze szkłem ognioodpornym - niektóre aspekty wykonawcze
- Szczegóły
- Kategoria: Przegrody przeszklone