Wyjątkowa estetyka najlepszych projektów architektonicznych wynika z idealnego dostosowania formy i materiału. Szczególnie kolorystyka nowych systemów okiennych i fasadowych pozwala ujawnić kreatywność i radość eksperymentowania, ponieważ zwiększająca się róznorodność kolorów sprawia, że znikają ostatnie bariery w spełnianiu życzeń projektantów. Ujawnia się to zwłaszcza w nowoczesnych obiektach i domach jednorodzinnych, gdzie kolorowa stolarka nadaje tym obiektom wyjątkowy akcent i indywidualny charakter. 

 

 

     Wielu architektów wskazuje na swoją fascynację kolorami, ponieważ stosując kolorowe profile okienne można we właściwy sposób rozłożyć akcenty barwne w projektowanej fasadzie. Domy stają się wtedy równie niepowtarzalne jak ich mieszkańcy. Natomiast niezwykłe budynki mieszczące siedziby firm skupiają na sobie wzrok przechodniów, a pozytywny wizerunek firmy zapisuje się w pamięci odwiedzających gości. Dostępna gama kolorów umożliwia wykonanie stolarki nawiązującej kolorystycznie nawet do ekstrawaganckich „kolorów firmowych” (czyli nawet okna mogą zachowywać tzw. corporate design), jak też do typowych regionalnych wymagań kolorystycznych.

Koniec z nudnymi standardami
    Dostępne obecnie metody produkcji i techniki wykończeniowe sprawiają, że okna z PVC nie muszą być tylko białe, drewniane – podatne na niszczące działanie czynników atmosferycznych, a aluminiowe – surowe i toporne. Konkurencja na rynku sprawiła, że można kupić za rozsądną cenę okna wyróżniające się trwałością, izolacyjnością cieplną oraz zapewniające ochronę przed hałasem i większą odporność na włamanie. Oczywiście takie okna powinny pasować stylem i kolorystyką zarówno do fasady budynku, jak i do wystroju wnętrza. Na wizerunek okien główny wpływ mają materiał profili okiennych i zastosowane techniki wykończeniowe.

Plastikowe, a wyglądają jak drewniane lub aluminiowe
    Okna z PVC są bardzo popularne, bo nie wymagają konserwacji, tak jak drewniane, i zwykle mają niższą cenę. Nie bez znaczenia jest też ich coraz bardziej atrakcyjny wygląd, uzyskiwany dzięki różnorodnym technikom wykańczania. Do wyboru są profile jednobarwne w różnych kolorach, metaliczne w wielu odcieniach – naśladujące w swoim wzornictwie nowoczesną stylistykę okien aluminiowych oraz rustykalne, ze wzorem imitującym różne gatunki drewna, łącznie z usłojeniem: sosnę, dąb, buk czy mahoń. Profile mogą mieć jednakową lub różną kolorystykę od wewnątrz i od zewnątrz pomieszczenia.
    Różnorodne szerokości powierzchni widocznych w profilach okiennych i różna głębokość zabudowy umożliwiają wybór rozwiązania najlepszego dla danego budynku.
     Aby uzyskać takie efekty stosuje się techniki zdobienia i wykańczania profili z PVC opisane poniżej.

Barwienie w masie

    Dzięki dodanemu pigmentowi otrzymujemy okna białe (w kolorze śnieżnej bieli lub bieli perłowej czy kremowej) lub brązowe.

Oklejanie
    Bogata oferta kolorystyczna folii do okleinowania profili (jednobarwne kolorowe oraz imitujące słoje drewna wraz z wytłoczoną strukturą) sprawia, że profile te nie tylko z wyglądu, ale i w dotyku mogą przypominać drewniane. Ostatnio pojawiły się folie ze specjalnie wykończoną powierzchnią, aby odbijały w większym stopniu promieniowanie słoneczne, dzięki czemu kolorowe profile z PVC mniej się nagrzewają. Bowiem nie od dziś wiadomo, że profil oklejony folią dekoracyjną jest znacznie bardziej podatny na nagrzewanie. Szczególnie ciemne kolory zastosowanej folii prowadzą do ekstremalnych różnic temperatury na powierzchni i wewnątrz profilu. Efektem jest nierównomierne rozszerzanie się profilu, prowadzące do jego deformacji, a w dłuższym okresie do zmiany geometrii skrzydła i zmniejszenia szczelności całego zespołu skrzydło-rama. Odpowiedzią na powyższy problem jest nowa technologia, w której dzięki zastosowaniu nowatorskich, opatentowanych pigmentów, uzyskano drastyczne obniżenie (nawet o 20%) absorbcji promieni słonecznych w okolicy widma podczerwieni, które są w największym stopniu odpowiedzialne za nagrzewanie się materiału. Oznacza to, że powierzchnia nawet najbardziej „ciepłochłonnych” folii jak mahoń, czy antracyt nie jest w stanie nagrzać się do krytycznej dla profilu PVC temperatury 78°C (w przypadku folii standardowych temperatura może sięgnąć 96°C).
    Ostatnimi czasy na rynku pojawiły się też folie metaliczne, imitujące powierzchnię aluminiową anodowaną w różnych odcieniach. W produkcji folii zastosowano mikroskopijne drobiny metali, dzięki czemu uzyskano niezwykle realistyczny wygląd aluminium. Większość stosowanych folii jest produkowanych na bazie PVC. Ale od niedawna oferowane są też folie wielowarstwowe, w których warstwa podstawowa składa się z barwionego akrylu, a dwuczęściowa przezroczysta warstwa wierzchnia składa się z tworzyw sztucznych o wyjątkowych właściwościach: polifluorku winylidenu (PVDF – należący do grupy polimerów fluorowych) oraz polimetakrylanu metylu (PMMA). Sprawiają one, że produkt ten jest odporny na działanie warunków atmosferycznych i zachowuje gładkość przez cały okres użytkowania. Folia z powłoką teflonową wyróżnia się wytrzymałością powierzchni, odpornej na działanie większości substancji chemicznych i dającą się łatwo utrzymać w czystości. Powłoka ta wykazuje małe napięcie powierzchniowe, zapobiega więc osiadaniu zanieczyszczeń i jest w związku z tym produktem łatwym do pielęgnacji. Folia jest odporna na chemikalia i toleruje wszystkie dostępne w handlu środki myjące oraz specjalne preparaty czyszczące. Można z niej łatwo usunąć graffiti.
    Dostępne są także bardzo nietypowe okleiny wykonywane na bazie folii aluminiowej, ze stali nierdzewnej, elastycznego forniru, imitacji skóry czy nawet struktury kompozytu kewlarowego lub węglowego. Razem z foliami sprzedawane są również pisaki korekcyjne. Służą one do usuwania drobnych uszkodzeń powierzchni folii PVC na profilu okiennym lub do koloryzowania oczyszczonych spoin. Pisaki dopasowane są do kolorów folii renomowanych firm, a na życzenie klienta mogą być wykonane w dowolnym kolorze na podstawie wzorca barwnego lub palety RAL.

 Koekstruzja
    Oferowane są profile w wielu kolorach (np. firma GEALAN ma w programie standardowym profile w 12 najchętniej stosowanych we współczesnej architekturze, natomiast inne kolory mogą być dostarczone na specjalne zamówienie). Bardzo trwałe kolory otrzymywane są w procesie koekstruzji białego PVC z barwną żywicą akrylową, która tworzy warstwę grubości 2-3 mm. Okna wykonane z tych profili mają gładką, matową powierzchnię. Połączenie PVC i akrylu przy udziale wysokiej temperatury zapewnia jego trwałość Ponadto pewna przejrzystość żywicy akrylowej sprawia, że można odnieść wrażenie, że profile są pokryte barwnym szkłem akrylowym. Mają też zwiększoną refleksyjność – odbicie promieni słonecznych od powierzchni profili. Promieniowanie przechodzące przez warstwę kolorowego akrylu jest w większości odbijane od białego podłoża z PVC, dzięki czemu profile nie nagrzewają się, tak jak profile barwione innymi metodami. Mniejszy wzrost temperatury daje mniejsze odkształcenia profili.
    Oferowane są również profile, w których w wyniku koekstruzji połączone są elementy z PVC barwione w masie, ale w różnych kolorach, np. zasadnicza część profilu biała, a zewnętrzna ścianka brązowa.

 Lakierowanie
    Specjalna farba nakładana jest fabrycznie przez producenta profili. Najbardziej efektywna jest technologia termoutwardzalnego lakierowania (jest ona jednak dość skomplikowana i możliwa do wykonania jedynie w wytwórni). Powłoka Decoroc firmy DECEUNINCK osiąga dużą wytrzymałość na uderzenia dzięki suszeniu w piecu przez osiem godzin w temperaturze 50oC.

Fornirowanie
    Nałożenie naturalnego forniru drewnianego pozwala na połączenie funkcjonalności profili z PVC ze szlachetnym wyglądem drewna. Od wewnątrz profile są pokryte naturalnym fornirem drewnianym, dzięki czemu okna mogą współgrać estetycznie z drewnianym parkietem, drzwiami czy meblami. Na zewnątrz znajdują się łatwe w pielęgnacji i odporne na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych profile z PVC. Ponadto, dzięki wewnętrznej nakładce drewnianej, uzyskano jeszcze lepsze parametry izolacyjności termicznej (wartość współczynnika Ur =1,4 W/m2K przy 76 mm szerokości profilu skrzydła).

 Nakładki aluminiowe
    Kolejnym uzupełnieniem oferty firm oferujących profile okienne dla producentów okien są nakładki aluminiowe. Wskutek zastosowania nakładek aluminiowych na zewnętrzne powierzchnie profili można osiągnąć elegancki wygląd, dużą wytrzymałość oraz różnorodność kolorystyczną lakierowanych profili aluminiowych. Systemy okien z tworzywa sztucznego z nakładkami aluminiowymi łączą łatwość pielęgnacji okna z PVC oraz optyczną różnorodność profili aluminiowych, umożliwiającą spełnienie konkretnych wymagań kolorystycznych. Nakładki aluminiowe najczęściej są montowane zatrzaskowo na gotowe, wyprodukowane seryjnie okna. Proste zamocowanie przy pomocy zatrzasku, bez dodatkowych elementów, takich jak np. wkręty, pozwala uzyskać optymalne koszty produkcji – a więc dopłata za takie okno nie jest zbyt wysoka. Nakładki te mogą być zdjęte w trakcie eksploatacji i np. oddane do przemalowania, gdy zostały zniszczone w trakcie użytkowania lub gdy chcemy zmienić estetykę budynku.

Po technologii przychodzi czas na estetykę
    Okna są tym fragmentem przegród zewnętrznych budynku, których zadaniem jest zapewnienie oświetlenia pomieszczeń światłem dziennym. Do podstawowych funkcji okien należy też ochrona pomieszczeń przed wpływami atmosferycznymi (wiatr, opady atmosferyczne, zmiany temperatury), ochrona przed nadmiernymi stratami i zyskami ciepła, hałasem i innymi uciążliwymi czynnikami zewnętrznym (zapylenie, zapachy) oraz zapewnienie napływu powietrza wentylacyjnego. W ten sposób okna kształtują właściwy mikroklimat wewnątrz pomieszczeń. Okna też w znaczący sposób wpływają na wygląd zewnętrzny budynku, a także kształtują swoją formą charakter wykończenia wnętrza. Aby coraz lepiej spełniać te zadania producenci systemów profili stale wprowadzają nowe rozwiązania techniczne

 Profile z PVC zapewniają uzyskiwanie różnej stylistyki również dzięki takim technikom, jak:
- Gięcie profili – umożliwia to produkcję nie tylko okien prostokątnych, trójkątnych czy trapezowych ale również okrągłych, łukowych czy innych o bardzo wymyślnych kształtach.
- Nowa technologia ekstruzji, zapewniająca podwyższoną gładkość powierzchni profili okiennych.
- Zlicowany lub niezlicowany kształt ramy skrzydła i ościeżnicy. W systemie zlicowanym skrzydło okienne leży od zewnątrz w jednej płaszczyźnie z ościeżnicą, nadaje oknu bardziej estetyczny wygląd i podnosi jego funkcjonalność. Większa głębokość konstrukcyjna profili jednopłaszczyznowych zapewnia lepszą (niższą) wartość U tego profilu. Ponadto umożliwia zastosowanie grubszych kombinacji szyb i wypełnień – w ten sposób można spełniać podwyższone wymogi izolacji termicznej i akustycznej (można w nich osadzać szkło lub wkłady do 50 mm bez konieczności stosowania profili dodatkowych). System niezlicowany ma skrzydło okienne o przemieszczonej w stosunku do ościeżnicy powierzchni zewnętrznej. Niezlicowany układ skrzydeł charakteryzuje klasyczny typ okna o proporcjach profili tradycyjnych okien drewnianych. Układ ten często znajduje zastosowanie przy renowacji. Wygląd okna można zmienić przez zastosowanie dodatkowych okapów lub listew ozdobnych
- Miękki, zaokrąglony zarys. Coraz bardziej widoczna na rynku np. AGD czy samochodów tendencja do zaokrągleń i obłości znalazła również odzwierciedlenie w ofercie producentów okien i dostawców profili. Przykładem takich rozwiązań są linie stylistyczne nazywane najczęściej Soft Line lub Round Line. Pozbawiona krawędzi i kątów wersja profili, z zaokrąglonymi ramami, skrzydłami oraz listwami przyszybowymi, daje możliwość tworzenia okien spełniających nie tylko wszystkie wymagania funkcjonalne, ale również pozwala zaspokoić najbardziej wyrafinowane gusta. Zaokrąglone linie nadają oknom nowoczesny i harmonijny wygląd – płynną linię profili. Natomiast duże nachylenie powierzchni przyszybowych ułatwia odprowadzanie wody i zapobiega brudzeniu się profili. Obecnie okna znów są wartością samą w sobie i decydują o wyglądzie całego budynku. Dzięki bogatej ofercie producentów i szerokiej gamie materiałów, można dopasować je do każdego rodzaju pomieszczenia czy budynku.
- Systemy o obniżonej wysokości (more light). Łączna wysokość ramy skrzydła i ościeżnicy (tzw. wymiar skrzydłowo-ramowy) osiąga wartość ok. 10 cm. Pozwala to na lepsze oświetlenie pomieszczeń – uzyskuje się zwiększenie nasłonecznienia nawet do 10%. Niskie profile pozwalają uzyskać smukłe i estetyczne okna. Cecha ta nabiera szczególnego znaczenia przy wymianie i rekonstrukcji okien zabytkowych (dodatkowo oferowane są również elementy ozdobne pasujące do danego stylu starych okien). Różnorodne szerokości powierzchni widocznych w profilach okiennych i różna głębokość zabudowy umożliwiają wybór rozwiązania najlepszego dla danego budynku.
- Elementy stylizacji. Z elementów stylowych mogą być imitowane, aż do najdrobniejszych szczegółów, historyczne formy okien – z zachowaniem odpowiedniego stylu. Misterne kapitele (tłoczone lub rzeźbione), podstawa i części środkowe, jak również listwy stylowe i okapniki są dostępne w szerokim wyborze. Warto jednak pamiętać, że okna z PVC będą wymagały częstszego mycia niż drewniane, bo PVC ma właściwości elektrostatyczne i przyciąga kurz
cdn.
Tadeusz Michałowski
 
 
 

obie części artykułu:

- Kolorowe okna wzbudzają emocje. Część 2, Tadeusz Michałowski Świat Szkła 10/2008   

- Kolorowe okna wzbudzają emocje. część 1, Tadeusz Michałowski,  Świat Szkła 6/2008  

patrz też:

- Szklenie dekoracyjne drzwi wewnątrzlokalowych , Tadeusz Michałowski, Świat Szkła 

- Szkło + LED = nowa estetyka , Robert Sienkiewicz, Szklane Inspiracje 9/2008

 

Inne artykuły tego autora:

- Pustaki szklane - w mieszkaniach, apartamentach i rezydencjach , Tadeusz Michałowski, Szklane inspiracje 9/2008  

- Drzwi tarasowe. Część 1 , Tadeusz Michałowski, Świat Szkła 5/2008

- Drzwi tarasowe. Część 2 , Tadeusz Michałowski, Świat Szkła 6/2008

- Skrzydła, które jeżdżą na rolkach Cz. 2, Tadeusz Michałowski, Świat Szkła 10/2007 

- Skrzydła, które jeżdżą na rolkach Cz. 1, Tadeusz Michałowski, Świat Szkła 09/2007

 

więcej informacji: Świat Szkła 6/2008 

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.