Polski producent hartowni

 

Z Krzysztofem Morasem, konstruktorem Firmy CZYLOK, rozmawia Agnieszka Roguska 

 

 

2017 10 48 1

Krzysztof Moras 

 

 

A.R.: Co jest powodem hartowania szkła?

K.M.: Szkło hartujemy z kilku powodów: po tym procesie szkło posiada większą wytrzymałość mechaniczną i odporność termiczną, tłukąc rozpada się na drobne, nieostre kawałki co znacznie zmniejsza ryzyko zranienia. Szkło hartowane klasyfikowane jest jako szkło bezpieczne.

 

A.R.: Proces nagrzewania szkła musi mieć stałe parametry, ze względu na właściwości tego materiału. Jak zapewnia się jednorodność temperaturową podczas nagrzewania szkła, tym bardziej, że przecież szkła są różne?

K.M.: Jednorodność temperaturową zapewnia dobrze zaprojektowany i wykonany system grzejny pieca. Obecnie najczęściej stosowanym systemem z uwagi na możliwość hartowania szkła powłokowego jest system tak zwanej pełnej konwekcji, to znaczy że cyrkulacja powietrza realizowana jest wewnątrz komory pieca, powietrze tłoczone jest z komory pieca za pomocą dmuchaw do kanałów, w których umieszczone są elementy grzejne, następnie ogrzane wydmuchiwane jest w kierunku tafli szkła, a po odbiciu od tafli kieruje się najkrótszą drogą do przestrzeni z której ssane jest ponownie przez wentylator. Istotny jest również sposób regulacji temperaturą grzałek.

 

Ponieważ szkło w piecach rolkowych nagrzewane jest częściowo poprzez radiację, częściowo na skutek konwekcji oraz poprzez kontakt z rozgrzanymi rolkami , dobry system grzejny musi charakteryzować możliwość wpływania na każdy w/w sposobów nagrzewania. Źle dobrane parametry lub niewłaściwie zbilansowany system grzejny może skutkować wadami takimi jak ślad , smuga w okolicy osi symetrii na dolnej powierzchni szkła, miejscowe przegrzania lub, w przypadku szkieł z powłokami z farb ceramicznych nierównomiernym wypalaniem się farb. W piecach do hartowania Firmy Czylok stosujemy również skanery termowizyjne zabudowane na wyjeździe szkła z pieca co ułatwia operatorowi dobór parametrów potrzebnych dla zapewnienia właściwego nagrzewania szkła.

 

 

2017 10 48 2

Hartownia szkła płaskiego HSP 1032 produkcji Firmy Czylok

 

 

A.R.: Jakie parametry trzeba uwzględnić, aby z powodzeniem zahartować szkło?

K.M.: Przy projektowaniu systemu sterowania procesem hartowania głównymi parametry jakie trzeba uwzględnić są: temperatura każdej z sekcji grzejnych, intensywność cyrkulacji powietrza w układzie konwekcji, czasy technologiczne, prędkość oscylacji szkła w piecu, prędkość przejazdu szkła przez sekcję hartowania, ciśnienie powietrza w sekcji hartowania i sekcji studzenia oraz odległość dyszy hartujących i studzących od szkła.

 

W piecach Firmy Czylok system sterowania i kontroli zbudowany jest z na bazie sterownika PLC z panelem dotykowym w sposób umożliwiający szybką i łatwą kontrolę nad wszystkimi parametrami procesu. Dodatkowo system sterowania w piecu Firmy Czylok wyposażony jest w system awaryjnego zasilania napędów z baterii co znacznie ułatwia i przyspiesza usunięcie rozgrzanego szkła z pieca w przypadku awarii zasilania lub przerwy w dostawie prądu.

 

A.R.: Co się dalej dzieje ze szkłem po rozgrzaniu?

K.M.: Po nagrzaniu do temperatury około 630-650°C szkło opuszcza piec i przejeżdża przez strefę wysokiego ciśnienia gdzie jest hartowane strumieniem sprężonego powietrza. W efekcie czego w tafli pojawia się specyficzny rozkład naprężeń: na zewnętrz tafli pojawiają się naprężenia ściskające, w środku – rozciągające.

 

Na intensywność chłodzenia w procesie hartowania bardzo ważny wpływ mają: odległość dysz hartujących i ciśnienie, dlatego zespoły dysz hartujących w piecu Firmy Czylok przemieszczane są za pomocą czteropunktowego podnośnika śrubowego napędzanego motoreduktorem ze sprzężeniem zwrotnym co pozwala na bardzo dokładną kontrolę odległości dysz od tafli szkła, ciśnienie natomiast regulowane jest ręcznie za pomocą precyzyjnych przepustnic z elektronicznym odczytem.

 

 

 2017 10 49 1

Hartownia szkła płaskiego HSP 1032 produkcji Firmy Czylok

 

 

A.R.: Czy to już koniec procesu?

K.M.: Szkło zostało zahartowane ale musi jeszcze zostać wystudzane, dlatego wjeżdża do strefy niskiego ciśnienia i oscylując poddawane jest procesowi studzenia, a następnie po wystudzeniu transportowane jest do strefy rozładunku.

 

Ponieważ parametry procesu studzenia mają wpływ na geometrię szkła, podobnie jak w przypadku hartowania dysze studzące w piecu Firmy Czylok przemieszczane są za pomocą podnośnika śrubowego napędzanego motoreduktorem ze sprzężeniem zwrotnym, ciśnienie natomiast regulowane jest za pomocą mechanicznie regulowanych przepustnic.

 

A.R.: Jakiej wielkości tafle można hartować w piecu CZYLOK?

K.M.: Firma Czylok posiada w ofercie dwie wielkości pieców: piec HSP 0609 hartujący szkła w zakresie grubości 3 do 19 mm w maksymalnym formacie 600x900 mm oraz minimalnym z przekątną 80mm, jak również piec HSP 1023 hartujący szkła w zakresie grubości 3 do 19 mm w maksymalnym formacie 1000x2300 mm oraz minimalnym z przekątną 140 mm.

 

Firma Czylok posiada szeroką wiedzę podpartą ponad 20-stoletnim doświadczeniem w produkcji urządzeń do termicznej obróbki szkła. Oprócz wspomnianych hartowni produkujemy cały szereg innych urządzeń dla przemysłu szklarskiego, piece do laminowania szkła, piece do gięcia szkła, piece do odprężania , urządzenia do wypalania farb oraz wiele innych. Ponad to Firma Czylok zajmuje się projektowaniem i produkcją urządzeń grzejnych dla laboratoriów i przemysłu.

 

A.R.: Dziękuję za rozmowę.

 

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji: Świat Szkła 10/2017 
 

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.