Szkło laminowane już dawno przekroczyło progi branży motoryzacyjnej i pojawiło się w wielu miejscach, gdzie stawiane są wysokie wymagania w zakresie bezpieczeństwa: w meblarstwie, wyposażeniu wnętrz czy budownictwie. Rynek oczekuje wyższej podaży szkła laminowanego, a producenci pytają: jak laminować, by sprostać oczekiwaniom klientów?

 

Czasy, gdy każda ilość szkła laminowanego była wchłonięta przez rynek minął, bo użytkownicy mają doskonale sprecyzowane wymagania odnośnie jakości i... ceny. Choć podaż wciąż nie jest duża i na rynku znajdzie się miejsce dla nowych producentów, to zastanawiając się nad rozpoczęciem produkcji takiego asortymentu, dobrze jest najpierw zdecydować, czy postawić na technologię laminowania foliami EVA (Ethyl-Acetate Vinyl) czy może PVB (poliwinylobutyral) i odpowiednio dobrać do tego technologię.

 

 

2015 07-08 48 1

Folia VISUAL typu EVA firmy PUJOL pozwala na wytwarzania bezpiecznego szkła laminowanego charakteryzującego się perfekcyjną przezroczystością (fot. PUJOL)

 

 

Dlaczego bezpieczne?

 

 

Proces laminowania szkła ma na celu stworzenie szkła bezpiecznego poprzez wzmocnienie jego struktury oraz zapobiegnięcie fragmentacji rozbitej szyby na niebezpieczne dla zdrowia i życia elementy. Kiedyś szkło bezpieczne stosowane było głównie w branży motoryzacyjnej. Dzięki laminacji w trakcie zderzenia dwóch aut, czy nawet uderzenia kamienia spod opony nadjeżdżającego tira szyba nie ulega rozpadowi i nie powoduje skaleczeń. Obecnie, gdy poprzeczka w zakresie bezpieczeństwa podnoszona jest coraz wyżej i śrubowane są normy związane z ochroną życia i zdrowia, bezpieczne szkło laminowane znajduje zastosowanie już nie tylko w motoryzacji, lecz także budynkach użyteczności publicznej, jak również coraz częściej w naszych domach i ogrodach.

 

 

PVB czy EVA?

 

 

Pod względem technologii wytarzania szkło laminowane może być produkowane na kilka sposobów, jednak najbardziej rozpowszechnionymi metodami jest laminowanie szkła przy użyciu folii. Na rynku możemy spotkać się ze szkłem laminowanym foliami PVB lub EVA. Co je różni? Która z nich jest bardziej efektywna? Pozwala wytworzyć szkło lepszej jakości, obniżyć koszty produkcji? Przyjrzyjmy się tym parametrom. 

 

 

2015 07-08 50 1

 

2015 07-08 50 2

Szkło laminowane stosowane w budownictwie przy produkcji balustrad czy stopni schodowych wymaga często zastosowania kilku warstw folii, co w przypadku zastosowania folii o niższym stopniu przezroczystości nie pozwala uzyskać tak doskonałego efektu wizualnego

 

 

Higroskopijność

 

 

Wszystko zaczyna się na etapie parku maszynowego, bo to od wyboru konkretnych maszyn zależeć będzie, jaki typ folii będziemy stosować w procesie laminacji. Folia PVB wymaga użycia znacznie bardziej zaawansowanego technologicznie parku maszynowego niż w przypadku folii EVA. Folia PVB jest także bardziej wymagająca, jeżeli chodzi o sposób jej magazynowania, szczególnie w kwestii zapewnienia stałej temperatury czy wilgotności powietrza nie tylko w magazynie, lecz także na samej linii produkcyjnej. Nagła zmiana tych parametrów może spowodować uszkodzenie folii i jej nieprawidłowe nałożenie na szkło. To dość poważny wymóg, który odstrasza wielu producentów, dlatego gros z nich decyduje się na laminowanie technologią EVA, która nie wymaga tworzenia specjalnych klimatyzowanych magazynów, a proces jej nakładania jest znacznie mniej skomplikowany, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko wyprodukowania wadliwego produktu. 

 

Dzieje się tak dlatego, gdyż folia EVA¬¬– w odróżnieniu od „konkurentki” – ma znacznie niższy poziom higroskopijności i ma dłuższą przydatność do użytku. Fakt, że nie absorbuje wody powoduje także, że krawędzie formatek szkła laminowanych foliami EVA nie wymagają specjalnych zabezpieczeń, nawet wtedy, gdy wyprodukowane z niego bezpieczne szkło będzie użytkowane w miejscach narażonych na działanie wilgoci, np. w zimowych ogrodach, które zyskują na popularności czy w obudowach wanien. Jeśli zatem mamy zamiar wytwarzać produkty skierowane do branż o podwyższonych wymaganiach w zakresie działania warunków atmosferycznych, lepiej wybrać technologię laminowania foliami EVA, gdyż w przypadku foli PVB istnieje możliwość delaminacji (rozwarstwienia się) szyb pod wpływem wody, co mogłoby generować bardzo kosztowne w usunięciu reklamacje.

 

 (...)

 

Ważny czynnik: cena

 

 

Kiedyś główny argumentem zwolenników technologii PVB była niższa cena stosowanych folii. Obecnie konkurencja na rynku spowodowała, że ceny spadły, a do tego producenci folii typu EVA oferują coraz to nowe rozwiązania, pozwalające jeszcze lepiej sprostać rosnącym wymaganiom rynkowym.

Przykładem może być folia firmy PUJOL o nazwie „Visual”. Jest to folia o najwyższym stopniu przezroczystości (high transpartent), przeznaczona do produkcji szkła charakteryzującego się dużą przejrzystością, przy zachowaniu możliwie najniższego kosztu wytworzenia. Tak zalaminowane szkło znajduje zastosowanie np. w budownictwie przy produkcji balustrad czy stopni schodowych. Są to aplikacje wymagające zastosowania kilku warstw folii, co w przypadku zastosowania folii o niższym stopniu przezroczystości nie pozwala uzyskać tak doskonałego efektu wizualnego. Ponadto folia „Visual” typu EVA jest przystosowana nie tylko do laminowania szkła, lecz także produkcji grafik, w tym również laminowania materiałów organicznych. Produkt ten pozwala nam na prace w dwóch zakresach temperatur. Ma to kluczowe znaczenie przy laminacji materiałów łatwotopliwych, które – w standardowej temperaturze pracy około 130°C – mogłyby ulec zniszczeniu bądź odkształceniu. Dzięki możliwości stosowania folii „Visual” już w temperaturze 80°C eliminujemy ten problem i zwiększamy możliwości oferowanych usług i wytwarzanych produktów.

 

 

2015 07-08 51 1

Folie typu EVA charakteryzują się niższą higroskopijnością niż folie PVB, dlatego zdominowały rynek produkcji szkła stosowanego w łazienkach, na basenach czy do produkcji ogrodów zimowych

 

 

Filtry UV

 

 

Jeśli pomimo powyższych wskazówek nadal zastanawiamy się nad wyborem technologii laminacji, warto zwrócić jeszcze uwagę na kilka podstawowych parametrów, jakimi charakteryzują się oferowane na rynku folie. Do najważniejszych parametrów każdego rodzaju folii należy nie tylko przejrzystość, lecz także siła połączenia (przyczepność), czyli energia, jaką musimy włożyć, aby rozłączyć zalaminowane formatki szklane. Taki test pozwala nam określić trwałość połączenia. Kolejnym istotnym czynnikiem są filtry, jakie posiada folia, takie jak np. filtr UV, dzięki któremu zalaminowana szyba chroni przed oddziaływaniem szkodliwego promieniowania.

I na koniec jeszcze jedna ważna wskazówka. Dla pewności, że oferowany przez nasz zakład produkt będzie najwyższej jakości i będzie spełniał wszystkie stawiane przed nim wymagania. powinniśmy zwrócić uwagę, czy wybrane przez nas materiały do laminacji posiadają odpowiednie certyfikaty, które potwierdzą parametry, o jakich zapewnia nas producent czy dystrybutor. 

Jeśli wybór technologia laminacji szkła został rozstrzygnięty, zastanówmy się jeszcze nad jednym dylematem – nieodzownym w wyborze najlepszej metody produkcji.

 

 

Wybierz odpowiednią maszynę

 

 

Równie ważnym elementem składowym – po wyborze materiałów użytych w procesie pozwalającym na bezproblemowe wytwarzanie szkła bezpiecznego – jest zakup maszyny, za pomocą której przeprowadzimy proces produkcji. Prawidłowo zaprojektowana oraz zbudowana maszyna powinna zapewnić kilka ważnych z punktu widzenia użytkownika parametrów. Jednym z nich jest równy rozkład temperatur w komorze grzewczej. Jest to bardzo ważne szczególnie przy pracy z formatkami dużych gabarytów. Należy zwrócić również uwagę na jakość użytych elementów w jej konstrukcji, szczególnie tych najważniejszych, takich jak pompa próżni, grzałki czy układ sterowania (elektronika zastosowana w maszynie). Te newralgiczne komponenty powinny być najwyższej jakości, pochodzące z fabryk renomowanych światowych marek, co pozwoli nam na długoletnie bezproblemowe użytkowanie maszyny, a w sytuacji awarii gwarantuje szybki i łatwy dostęp do części zamiennych, eliminując ryzyko długiego przestoju maszyny w oczekiwaniu na dostawę spoza kontynentu. Nie jest bowiem tajemnicą, że tania azjatycka automatyka często bywa „nietypowa” i znalezienie zamiennika bywa bardzo trudne a w konsekwencji kosztowne.

Bardzo ważna jest również obsługa interfejsu maszyny. Powinna ona być bardzo prosta, wręcz intuicyjna pozwalając – przy problemach ze znalezieniem wykwalifikowanych pracowników – na wyeliminowanie błędu ludzkiego, czyli pomyłek operatorów. Kolejnym ważnym elementem, na który należy zwrócić uwagę wybierając maszynę, jest kieszeń, w której wytwarzamy próżnię. Powszechnie stosowanych jest kilka sposobów uszczelniania silikonowej torby. Wśród użytkowników maszyn panują różne poglądy na temat tych rozwiązań i ewentualnych problemów z obsługą, jednak większość zwraca uwagę, jak ważna jest grubość materiału, który został użyty do jej produkcji (co przekłada się na trwałość kieszeni próżniowych).

Planując zakup maszyny warto rozważyć zakup urządzenia od producenta, który posiada w swojej ofercie nie tylko maszyny, ale kompleksowo zaopatrzy nas również w części zamienne, zagwarantuje własny serwis oraz dostarczy folie. Nabywając całą technologie (maszynę oraz materiały) z jednego źródła wykluczamy wiele problemów. Nie możemy zapomnieć że producenci, jak np. PUJOL, już w chwili opracowywania nowego typu folii, jeszcze na etapie testów laboratoryjnych, dobiera właściwości foli na maszynie własnego autorstwa, co gwarantuje pełną kompatybilność produktów. Częstym problemem sygnalizowanym przez użytkowników maszyn są kłopoty z prawidłowym zestawieniem ze sobą tych dwóch ważnych czynników. Często w sytuacjach problematycznych dostawca folii winą za złej jakości produkt wytworzony z jej udziałem obarcza maszynę, a producent maszyny, nie widząc żadnych uchybień w jej pracy zrzuca winę na kiepskiej jakości folię. Nabywając całą technologię z jednego źródła wykluczamy ten problem, a w sytuacjach, kiedy potrzebujemy pomocy czy doradztwa technicznego możemy swoje pytania kierować do jednego adresata. Wybierając markę maszyny dodatkowo warto zwrócić uwagę na to, czy producent lub dystrybutor maszyny posiadają rozwinięty na ternie kraju serwis i wykwalifikowaną kadrę pracowników. Często bowiem serwisowanie maszyny marki, która nie posiada swojego przedstawicielstwa na terenie Polski, bywa bardzo kosztowne i kłopotliwe, a rozwiązanie nawet błahego problemu trwa bardzo długo.

 

Biorąc pod uwagę powyższe dochodzimy do wniosku, że cena nie powinna być jedynym argumentem przemawiającym za konkretną technologią czy zakupem maszyn i komponentów. Często spotykamy się z sytuacją że maszyny tanie w zakupie bywają drogie i kłopotliwe w eksploatacji. Spowodowane jest to wieloma czynnikami, zaczynając od kosztów zużywanej energii, poprzez straty produkcyjne spowodowane złej jakości materiałami, jak również słabą kondycją maszyn, kończąc na dużych kosztach i kłopotliwym dostępie do części zamiennych.

 

 

Masz pytania?

Zadzwoń: tel. 18 353 06 69

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

www.mekanika.pl 

 

 Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji: Świat Szkła  07-08/2015  
 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.