Firma HEGLA prezentuje przygotowaną specjalnie na GLASSTEC 2014 nową, samodzielną (tzw. stand-alone) maszynę do rozkroju, moduł RAPIDCUT KT. Urządzenie to stanowi następcę cenionej na rynku Formline KT.

 

 

2015 03 50 1

Fot. 1. Przygotowana przez HEGLA do prezentacji na GLASSTEC 2014 nowa maszyna do rozkroju szkła float z napędem liniowym RAPIDCUT KT

 

 

Pod względem technicznym podstawowa różnica pomiędzy tymi dwoma urządzeniami polega na zastosowaniu w RAPIDCUT KT elektromagnetycznego napędu liniowego. Dzięki temu rodzajowi napędu, wprowadzanemu przez HEGLA przy zmianie generacji także w instalacjach samodzielnych, uzyskuje się jeszcze bardziej dokładne wyniki rozkroju i mniejsze koszty konserwacji. 

 

 

2015 03 50 2

Fot. 2. W celu załadunku szkła można przechylić zintegrowany stół prawie do kąta prostego. Mostek tnący pozostaje w wolnej od wibracji pozycji oczekiwania. Dzięki temu przedłuża się żywotność precyzyjnego systemu.

 

 

„Od wielu lat stawiamy na liniową technikę napędu, która spełnia rosnące wymagania i pozwala na uzyskiwanie rezultatów rozkroju, które mogą sprostać wszelkim porównaniom, także po dłuższym okresie eksploatacji”, stwierdza Dyrektor Generalny HEGLA, Manfred Vollbracht.

 

Zastosowany w RAPDICUT KT elektromagnetyczny napęd liniowy został już sprawdzony w innych seriach produkcyjnych. Zastrzeżone początkowo tylko dla wysokowydajnych instalacji rozkroju Galactic i Galactic Plus, napędy te zostały w międzyczasie wykorzystane także w uniwersalnej maszynie do rozkroju szkła float RAPIDLINE, a także w maszynie do rozkroju bezpiecznego szkła laminowanego ProLam. HEGLA kładzie nacisk przede wszystkim na dwie zalety tej techniki.

 

Napędy liniowe są bezdotykowe (w związku z czym nie wymagają konserwacji) i są odporne na zużycie. Nie ma potrzeby smarowania mechanizmu napędowego, a wysoka dokładność wyników rozkroju nie ulega pogorszeniu wraz z upływem czasu eksploatacji. Chociaż wyraźnie wyższa wartość przyśpieszenia stwarza lepszą dynamikę ruchu, to jego dokładność zostaje zachowana. Jest to kolejna zaleta tego typu napędu.

 

 

2015 03 50 3

Fot. 3. Elektromechaniczny napęd przechyłu pozwala na równomierne i bezpieczne dla materiału obniżanie stołu podporowego do poziomu obróbki

 

 

Pomyślane jako dające dużą oszczędność miejsca samodzielne, kompaktowe rozwiązanie dla rozkroju szkła monolitycznego, RAPIDCUT KT został wyposażony w przechylny segment stołowy. Przy załadunku ustawia się go w lekko nachylonym, prawie prostopadłym położeniu, dzięki czemu szkło może być ułożone bezpiecznie.

 

Elektromechaniczny napęd przechyłu zapewnia równomierne i bezpieczne dla materiału obniżanie stołu do pozycji roboczej. Położenie szkła zostaje automatycznie rozpoznawane przez czujniki i ruch cięcia jest dokładnie dostosowywany do schematu rozkroju. Obok zwykłych, geometrycznych kształtów szyb można przy pomocy RAPIDCUT KT wykrawać dowolne formatki i wzory. Operator rozdziela szkło ręcznie przez odłamywanie przy użyciu zintegrowanych podłużnych i poprzecznych listew. 

 

(...) 

2015 03 52 4

Fot. 4. W celu uzyskania większej dokładności i szybkości firma HEGLA zastosowała przy nowym urządzeniu RAPIDCUT KT niewymagający konserwacji napęd liniowy

 

 

RAPIDCUT KT posiada także specjalne funkcje poprzedniej instalacji. Aby zachować wydajność i dokładność maszyny przez długi czas, przechylany jest jedynie stół podporowy, a nie mostek tnący. Stabilna i wolna od wibracji pozycja spoczynkowa układu cięcia zapewnia równomierną, dobrą jakość cięcia. 

 

RAPIDCUT KT jest kompaktowym, samodzielnym urządzeniem do wysokiej jakości rozkroju szkła specjalnego, ornamentowego i cięcia kształtowego.

 

 

2015 03 52 5

Fot. 5. Na dodatkowe zamówienie RAPIDCUT KT może być wyposażony w urządzenie do obróbki krawędzi

 

 

W celu uproszczenia obsługi maszyna do rozkroju została wyposażona w graficzne oprogramowanie HEGLA. Dzięki stanowiącemu dodatkowe wyposażenie modułowi do obróbki krawędzi można jeszcze bardziej rozszerzyć zakres zastosowań RAPIDCUT KT. Ten, kto nie chce sam borykać się z problemami optymalizacji rozkroju albo lubi polegać na wspomaganiu komputerowym, może dodatkowo zastosować program optymalizacji stołu firmy HEGLA.

 

 

Carsten Koch
HEGLA GmbH & Co. KG

 

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji: Świat Szkła 3/2015

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.