Firma HEGLA prezentuje przygotowaną specjalnie na GLASSTEC 2014 nową, samodzielną (tzw. stand-alone) maszynę do rozkroju, moduł RAPIDCUT KT. Urządzenie to stanowi następcę cenionej na rynku Formline KT.
Fot. 1. Przygotowana przez HEGLA do prezentacji na GLASSTEC 2014 nowa maszyna do rozkroju szkła float z napędem liniowym RAPIDCUT KT
Pod względem technicznym podstawowa różnica pomiędzy tymi dwoma urządzeniami polega na zastosowaniu w RAPIDCUT KT elektromagnetycznego napędu liniowego. Dzięki temu rodzajowi napędu, wprowadzanemu przez HEGLA przy zmianie generacji także w instalacjach samodzielnych, uzyskuje się jeszcze bardziej dokładne wyniki rozkroju i mniejsze koszty konserwacji.
Fot. 2. W celu załadunku szkła można przechylić zintegrowany stół prawie do kąta prostego. Mostek tnący pozostaje w wolnej od wibracji pozycji oczekiwania. Dzięki temu przedłuża się żywotność precyzyjnego systemu.
„Od wielu lat stawiamy na liniową technikę napędu, która spełnia rosnące wymagania i pozwala na uzyskiwanie rezultatów rozkroju, które mogą sprostać wszelkim porównaniom, także po dłuższym okresie eksploatacji”, stwierdza Dyrektor Generalny HEGLA, Manfred Vollbracht.
Zastosowany w RAPDICUT KT elektromagnetyczny napęd liniowy został już sprawdzony w innych seriach produkcyjnych. Zastrzeżone początkowo tylko dla wysokowydajnych instalacji rozkroju Galactic i Galactic Plus, napędy te zostały w międzyczasie wykorzystane także w uniwersalnej maszynie do rozkroju szkła float RAPIDLINE, a także w maszynie do rozkroju bezpiecznego szkła laminowanego ProLam. HEGLA kładzie nacisk przede wszystkim na dwie zalety tej techniki.
Napędy liniowe są bezdotykowe (w związku z czym nie wymagają konserwacji) i są odporne na zużycie. Nie ma potrzeby smarowania mechanizmu napędowego, a wysoka dokładność wyników rozkroju nie ulega pogorszeniu wraz z upływem czasu eksploatacji. Chociaż wyraźnie wyższa wartość przyśpieszenia stwarza lepszą dynamikę ruchu, to jego dokładność zostaje zachowana. Jest to kolejna zaleta tego typu napędu.
Fot. 3. Elektromechaniczny napęd przechyłu pozwala na równomierne i bezpieczne dla materiału obniżanie stołu podporowego do poziomu obróbki
Pomyślane jako dające dużą oszczędność miejsca samodzielne, kompaktowe rozwiązanie dla rozkroju szkła monolitycznego, RAPIDCUT KT został wyposażony w przechylny segment stołowy. Przy załadunku ustawia się go w lekko nachylonym, prawie prostopadłym położeniu, dzięki czemu szkło może być ułożone bezpiecznie.
Elektromechaniczny napęd przechyłu zapewnia równomierne i bezpieczne dla materiału obniżanie stołu do pozycji roboczej. Położenie szkła zostaje automatycznie rozpoznawane przez czujniki i ruch cięcia jest dokładnie dostosowywany do schematu rozkroju. Obok zwykłych, geometrycznych kształtów szyb można przy pomocy RAPIDCUT KT wykrawać dowolne formatki i wzory. Operator rozdziela szkło ręcznie przez odłamywanie przy użyciu zintegrowanych podłużnych i poprzecznych listew.
(...)
Carsten Koch
HEGLA GmbH & Co. KG
Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne
Więcej informacji: Świat Szkła 3/2015