Jeszcze kilka lat temu technologia laserowa w kontekście uszlachetniania szkła jawiła się jako coś egzotycznego: często można było usłyszeć opinię, że jest ona zbyt droga i zbyt skomplikowana.

 

Ponadto wielu specjalistów obróbki szkła odnotowywało niewielkie zainteresowanie klientów uszlachetnianymi laserowo szybami. Dziś sytuacja wygląda inaczej. Poniżej wyjaśniamy, w jaki sposób obecnie można wykorzystywać laser do wiercenia w szkle także na skalę przemysłową. 

 

 

CERION obróbka laserowa szkła, grawerowanie lasowe, wiercenie otworów laserem

 

 

– Podobnie jak technologia komputerowa i telewizyjna, również technologia laserowa jest stale udoskonalana, zaś maszyny stają się wydajniejsze i tańsze – mówi Jan Ziesak, kierownik sprzedaży w firmie CERION. – Dzięki laserowi obecnie wiercenie, cięcie i obrabianie krawędzi w pewnych obszarach sektora obróbki szkła, z ekonomicznego punktu widzenia jest możliwe tak samo, jak w technologii tradycyjnej. Natomiast elastyczność lasera niesie z sobą dodatkową korzyść w postaci możliwości, takich jak na przykład obróbka powierzchni.

 

Przedsiębiorstwo z Minden wyspecjalizowało się w technologii laserowej przed 15 laty, początkowo zajmując się laserowym grawerowaniem wewnątrz szkła, później zaś również grawerowaniem powierzchni. Od tej pozostaje pory jednym z wiodących dostawców w tych segmentach.

 

Mniej więcej dwa lata temu obszar zastosowania technologii laserowej poszerzył się o selektywne usuwanie warstw oraz strukturyzację warstw cienkich. Bardzo interesująco rysują się możliwości w zakresie metalicznych powłok niskoemisyjnych, zawierających tlenek indowo-cynowy.

 

Z jednej strony laser może służyć do usuwania warstw z krawędzi, zastępując mechaniczny i wymagający pod względem konserwacji proces szlifowania, z drugiej strony natomiast warstwy niskoemisyjne dzięki laserowi mogą zostać ustrukturyzowane w niedostrzegalny sposób, co pozwala na przepuszczanie przez szkło sygnałów sieci komórkowej i zapewnia zdecydowanie lepszą jakość połączeń w budynkach i pociągach.

 

Niedawno w CERION opracowano technologię laserową w zakresie szybkiego wiercenia otworów w niemal wszystkich możliwych rozmiarach.

 

 

Ekonomiczne wiercenie laserowe

 

Co prawda, systemy laserowe dostawcy już wcześniej nadawały się do wiercenia otworów, jednak w ogólnym rozrachunku były one zbyt wolne i ze względu na zbyt długi czas obróbki nie mogły konkurować z cięciem strumieniem wody. Dzięki nowym źródłom promieni i gruntownie udoskonalonemu oprogramowaniu obecnie możliwe jest ponad dziesięciokrotne przyspieszenie tempa obróbki, czyli prędkości wiercenia.

 

– Zasadniczo oprogramowanie do naszych urządzeń laserowych opracowujemy ze własnym zakresie. Dzięki naszemu najnowszemu procesowi wiercenia udało nam się osiągnąć ogromny postęp, w ramach którego przed technologią laserową otwarły się nagle nowe obszary zastosowania, których wydajna obsługa nie była wcześniej możliwa. Laser może bowiem ciąć lub grawerować także inne materiały tak samo szybko, jak wiercić – tłumaczy Andreas Gross z działu technologii i sprzedaży.

 

Laser firmy CERION umożliwia realizację różnorodnej i skomplikowanej geometrii otworów, w tym otworów o przekroju owalnym i prostokątnym oraz wpustów.

 

 

Laser dla szyb wielkoformatowych

 

Postęp w rozwoju oznacza dla firmy CERION rozpoczęcie działalności na obszarze kolejnych zastosowań technicznych. Do tej pory w urządzeniach c-jet i c-professional skupiano się głównie na grawerowaniu wewnątrz szkła oraz obróbce powierzchni. Systemy te pozwalają na realizację obrazów 3-D, logo itp. w blokach szkła lub w szkle płaskim. Kolejnym, istotnym obszarem jest obróbka powierzchni szkła płaskiego, także wielkoformatowego, z wykorzystaniem urządzenia c-vertica.

 

Do wiercenia lub cięcia szkła bądź innych materiałów podczas obróbki potrzebny jest laser z ustawionym poziomo stołem – rozwiązanie to oferuje urządzenie laserowe c-matrix.

 

(...)

 

– Nasze urządzenia laserowe cechuje konstrukcja modułowa, dzięki czemu w mgnieniu oka można je dopasować do kolejnych zastosowań. Na przykład: przed południem można realizować wiercenie i cięcie szkła specjalnego oraz szybkie usuwanie warstw z krawędzi, po południu natomiast można nanosić zdobienia na szkło fasadowe.

 

Dzięki modułom automatyki możliwa jest nawet praca w nocy oraz w weekendy bez ponoszenia kosztów personelu – mówi Michael Russo z działu badań i rozwoju. – Nasze elastyczne systemy umożliwiają praktycznie wszelkie, pożądane w nowoczesnej obróbce szkła zastosowania.

 

Już teraz z punktu widzenia dostawcy, w przypadku wielu zastosowań opłaca się przestawić na technologię laserową w obszarze wiercenia i obróbki w systemie CNC. W kontekście cięcia obecnie laser wciąż jeszcze uważa się za technologię uzupełniającą, jednak i tu rozwój postępuje w bardzo szybkim tempie. Przycinanie laserowe staje się coraz tańsze.

 

Możliwa jest także realizacja otworów o przekroju owalnym z wykorzystaniem lasera.

 

 

Praca bez zużycia materiału

 

Stosowana optyka i technologia laserowa nie podlegają istotnemu zużyciu – laser nie wymaga bowiem korzystania z żadnych materiałów eksploatacyjnych, a ponadto działa bezdotykowo. Kolejnym, przemawiającym na korzyść lasera argumentem jest to, że pozwala on na wykonywanie niezwykle precyzyjnych prac oraz na elastyczność w użytkowaniu maszyny. Obróbka szkła o grubości od 0,5 do 25 mm nie stanowi problemu podczas procesów wiercenia i cięcia. W ostatnich latach coraz mniejszy problem stanowi szeroko dyskutowane zużycie prądu.

 

Obsługa jednego z urządzeń laserowych CERION przeciętnie wymaga około 3 kWh prądu, w zależności od wykorzystywanego rodzaju źródła promieni laserowych.

 

– Pozwala nam to uznać, że czynnik zużycia energii ma znikome znaczenie, przeważają bowiem liczne korzyści, w tym przede wszystkim wysoka jakość obróbki i duża prędkość – podkreśla Jan Ziesak.

 

W przeciwieństwie do mechanicznej obróbki szkła technologia laserowa nie wymaga stosowania cieczy chłodzącej. Również ten fakt w znacznym stopniu zmniejsza koszty konserwacji i późniejszego czyszczenia szyby. Proces laserowy odbywa się, można powiedzieć, „na sucho”, niemal bezgłośnie oraz – ze względu na bezdotykowość – bez ryzyka pęknięcia szkła.

 

 

Możliwość obróbki jednoszybowego szkła bezpiecznego

 

Urządzenia CERION można, rzecz jasna, wykorzystywać w obróbce jednoszybowego szkła bezpiecznego. Według producenta, próby z zastosowaniem metody zginania czteropunktowego potwierdziły, że mimo iż obróbka laserowa nie pozostaje bez wpływu na stabilność szkła, to wartość tej ostatniej można kontrolować i odtwarzać na tyle, by można było zakładać, iż wytrzymałość laserowo obrabianego jednoszybowego szkła bezpiecznego wynosi co najmniej 90 N/mm2. Wartość ta dokładnie odpowiada wytrzymałości jednoszybowego szkła bezpiecznego ze szkła dekoracyjnego.

 

Firma CERION jest jedynym dostawcą maszyn do obróbki powierzchni, którego technologia została dopuszczona do obróbki jednoszybowego szkła bezpiecznego zgodnie z normą EN 12150 Szkło w budownictwie. Termicznie hartowane bezpieczne szkło sodowo-wapniowo-krzemianowe. Część 1. Definicje i opis.

 

Zezwolenia tego po dziś dzień nie otrzymała procedura piaskowania, przez co w dalszym ciągu pod względem prawnym stanowi szarą strefę.

 

Na całym świecie użytkowanych jest już ponad 250 maszyn laserowych CERION. Urządzenia są projektowane i produkowane w Minden.

 

Wiele osiągnięć jest efektem projektów badawczych realizowanych przez CERION wspólnie z przemysłem i partnerami badawczymi, takimi jak szkoły wyższe. Co najmniej 35% dostarczonych maszyn stanowią konstrukcje specjalne, wyprodukowane zgodnie z indywidualnymi zamówieniami klientów.

 

 

Wyszkoleni pracownicy to konieczność

 

Produkcja jednej maszyny laserowej od otrzymania zlecenia do realizacji dostawy trwa najczęściej od czterech do sześciu miesięcy. W celu umożliwienia jak najefektywniejszego użytkowania lasera po instalacji dodatkowo CERION przeprowadza odpowiednio intensywne, kilkudniowe szkolenie osób obsługujących urządzenie.

 

– Byłoby źle, gdyby klient z powodu zmian w kadrach pracowniczych nie był w stanie w pełni wykorzystywać ogromnego potencjału swojej maszyny laserowej. W takim przypadku zawsze służymy radą i pomocą – chcemy, by klient był 100 procentach zadowolony ze swojego lasera – podsumowuje Andreas Gross.

 

Firma CERION wychodzi z założenia, że w sektorze obróbki szkła niezbędne są kolejne kroki optymalizacyjne: presja kosztów jest bowiem coraz większa.

 

Na fali trendu na obróbkę specjalistyczną, taką jak selektywne usuwanie warstw, a także wzrost zapotrzebowania na elektryczne rozdzielanie powłok, należy oczekiwać, że w nadchodzących latach popularność lasera w branży obróbki szkła będzie dalej rosła.

 

 www.cerion-laser.de

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji: Świat Szkła 04/2018

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.