Czy podwyżka płacy minimalnej wpłynie negatywnie na rynek budowlany? A może jej negatywny wpływ zostanie zniwelowany przez ulgę termomodernizacyjną? 

 

Wg analityków ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku budownictwo stoi przed licznymi wyzwaniami, które pojawią się w najbliższych latach. Problemy na rynku pracy, niska dynamika sektora oraz wprowadzone nowe, wyśrubowane normy techniczne to niektóre z bolączek polskiej budowlanki.

 

Podwyżka płacy minimalnej nie rozwiąże kryzysu na budowlanym rynku pracy, za to wyższe koszty produkcji materiałów budowlanych to wyższe ceny, co może skutkować mniejszą skalą remontów podejmowanych przez Polaków.

 

Nakłada się na to perspektywa spadku liczby uprawnionych do pobierania świadczeń 500+, co jest związane z kryterium dochodowym, które zostanie w niewielkim stopniu przekroczone w przypadku rodziców samotnie wychowujących dzieci i pobierających wynagrodzenie na poziomie płacy minimalnej. Badania dowodzą, że 500+ jest jednym ze źródeł finansowania inwestycji remontowo- -budowlanych. Jest ono uwzględniane – choć w niewielkim stopniu – przez Kowalskich w planowaniu budżetu remontowego.

 

 

2018 10 14 1

Źródło: ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku, raport: Plany remontowe Polaków 2018-2019 w zakresie wybranej aplikacji

 

 

Z drugiej jednak strony, planowana ulga termomodernizacyjna zdecydowanie wspomoże Polaków planujących remont domu/mieszkania. W kraju jest ponad 14 mln domów i mieszkań, z których znaczna cześć wymaga remontu lub modernizacji. Z badań przeprowadzonych na grupie 2 tys. Polaków wynika, że nowa ulga podatkowa znacznie zwiększyłaby ich skłonność do tego typu inwestycji.

 

 

2018 10 14 2

Źródło: ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku- badania własne

 

 

Obecna sytuacja na rynku budowlanym nie jest zła. Liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto nadal wzrasta, tak jak i powierzchnia inwestycji niemieszkalnych. Co prawda, liczba pozwoleń na budowę nowych mieszkań nieznacznie spadła ale raczej jest to wynik sezonowości aniżeli spadku koniunktury.

 

 

2018 10 14 3

Źródło: ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku na podstawie danych GUS

 

 

Problemy, przed którymi stoi polski rynek budowlany to kwestie warte przedyskutowania w gronie producentów, dystrybutorów, deweloperów oraz organizacji zaangażowanych w rozwój polskiego budownictwa. 7 listopada, w Warszawie, odbędzie się corocznie organizowana konferencja Monitoring Rynku Budowlanego, podczas której zostaną podjęte powyższe kwestie.

 

Bieżąca analiza wyników budownictwa uwzględniająca III kwartał b.r., prognozy na przyszłość oraz debata ekspertów to główne punkty programu wydarzenia. Konferencja jest organizowana Przez lidera badań na rynku budowlanym, firmę ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku, oraz Polską Izbę Przemysłowo- -Handlową Budownictwa.

 

Więcej informacji na stronie www.konferencjamrb2018.syskonf.pl

 

 

 

 Beata Tomczak
Główny Analityk Rynku
ASM

 

Marta Łuszczyńska
Project Manager
ASM

 

 

2018 10 14 4

 

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji: Świat Szkła 10/2018

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.