A+W Software to firma zajmująca się projektowaniem oprogramowania dla branży szkła płaskiego oraz szeroko pojętej stolarki otworowej.

 

Firma ma ponad 40 lat doświadczenia na rynku i współpracuje z ponad 1100 klientami na świecie.

 

We współpracy z klientami rozwija m.in. autorskie oprogramowanie klasy ERP, PPS, systemy optymalizacji rozkroju.

 

Produkty te pozwalają efektywnie kontrolować cały łańcuch produkcji i dystrybucji – od pojedynczej tafli szkła po gotowe okna lub elementy elewacji.

 

2019 01 44 1


A+W Realtime Optimizer – komputer prowadzący elastyczny rozkrój
Dzięki wieloletniemu procesowi rozwoju instrumenty do planowania precyzyjnego i systemy optymalizacji stosowanej w produkcji szkła dostarczają zadowalających rezultatów.


Mimo to w obszarze rozkroju szyb nadal znajduje się znaczny potencjał oszczędności. Klasyczne systemy optymalizacji są często nieelastyczne w stosunku do nowoczesnych przebiegów procesów: szkło musi zostać wycięte zgodnie z pierwotną optymalizacją. Jednak proces ten można przeprowadzić zgoła inaczej!


Komputer prowadzący rozkrój online A+W Realtime Optimizer umożliwia elastyczną i daleko idącą ingerencję w przepływy produkcji, nawet po przeprowadzonej już optymalizacji: A+W Realtime Optimizer potrafi np. łączyć cykle lub rozdzielać duże cykle i zestawiać je na nowo.

 

Wyniki optymalizacji mogą być rozdzielane online lub przenoszone na inne stoły rozkroju. Możliwa jest bezproblemowa integracja pilnych zleceń i pękniętych szyb.

 

Pierwotnie określone kolejności odstawiania pozostają przy tym zachowane – kolejność produkcyjna optymalizacji bazowej nie jest zmieniana.


Płyta pozostałości: szyba problemowa, czy cenny materiał?
Pod presją czasu w wielu przedsiębiorstwach płyty pozostałości wykorzystywane są w niewłaściwy sposób – większa część surowca ląduje ostatecznie w pojemniku na stłuczkę.

 

Obchodzenie się z płytami pozostałości jest uciążliwe i blokuje cenny czas maszyn, w wyniku czego urządzenia tnące są często źle wykorzystane.

 

Dzięki użyciu oprogramowania A+W Realtime Optimizer możliwe staje się wykorzystanie powstających w czasie rzeczywistym płyt pozostałości, a więc w bieżącym procesie cięcia, m.in. przez wprowadzenie doróbek w trybie online.

 

W tym celu należy jedynie dodać formatkę do dorobienia na wyświetlanym na monitorze planie rozkroju.

 

W zależności od konfiguracji systemu pęknięte szyby mogą być zgłaszane z każdego punktu rejestracji na produkcji i wprowadzone online do ponownego rozkroju.


Systemy do zarządzania płytami pozostałości, takie jak np. remaster firmy HEGLA, optymalnie włączają się w proces sterowanie online – dzięki temu można szczególnie efektywnie wykorzystać cenne pozostałości.


Przy użyciu oprogramowania A+W Realtime Optimizer można dzielić i przesuwać rezultaty optymalizacji pomiędzy różnymi liniami cięcia. Również w tym przypadku kolejność odstawiania pozostaje zachowana.


Zestawienie korzyści:
- Ciągły przepływ materiału między rozkrojem i następnymi procesami.
- Uwzględnienie kolejności produkcyjnej wynikającej z rezultatu planowania precyzyjnego.
- Ograniczenie płyt pozostałości przez zapełnienie ich szybami ekspresowymi, pękniętymi lub szybami wybranymi dowolnie z kolejnej optymalizacji.
- Dynamiczna re-optymalizacja dowolnych szyb pękniętych.
- Sterowanie online stołami rozkroju oraz wyświetlanie obrazu łamania.

 

2019 01 44 2

 


A+W Shape Optimizer– innowacyjna optymalizacja modelu
Ze względu na coraz bardziej złożone geometrie okien, elewacji i ogrodów zimowych, ale również elementów architektury wnętrz, udział modeli w zestawie produktów stale wzrasta.

 

W przypadku tradycyjnej optymalizacji rozkroju zazwyczaj uwzględniany jest prostokąt opisany na danym modelu.

 

W wyniku tego, zwłaszcza w przypadku modeli trójkątnych, wykorzystanie materiału jest bardzo małe, ponieważ w pewnych okolicznościach do 50% powierzchni prostokąta może stać się odpadem.

 

Pomocny jest tu A+W Shape Optimizer, który składa/zagnieżdża modele z różnych pozycji w sposób oszczędzający powierzchnię w obrębie opisanego prostokąta.


Aby utrzymać możliwie niewielki niezbędny nakład pracy przy stole rozkroju, w obrębie prostokąta zagnieżdżane są maksymalnie 2 modele.

 

A+W Shape Optimizer uwzględnia wymagane cięcia pomocnicze, aby możliwe było bezproblemowe uwolnienie modeli z opisanego prostokąta.


A+W Shape Optimizer może być stosowany zarówno w zakładach z organizacją stojaków strunowych, jak i z organizacją stojaków typu A*. 

 

Podczas łączenia kształtów program uwzględnia kolejność sortowania szyb na różnych miejscach odstawiania.


Oszczędności są ogromne zwłaszcza w przypadku klientów, którzy w swoim asortymencie produktów oferują wiele różnych modeli.


Zestawienie korzyści:
- Minimalizacja odpadów przez scalenie modeli na jednym opisanym prostokącie.
- Zachowanie zdefiniowanej sekwencji produkcji.
- Redukcja kosztów przez optymalne wykorzystanie miejsca wzorów na rozmiarach magazynowych.

 

Planowane ulepszenia:
- Rozszerzenie na modele z łukami kolistymi
- Łączenie kształtów z powłoką


W celu zaczerpnięcia jakichkolwiek dodatkowych informacji dotyczących naszych rozwiązań zapraszamy do bezpośredniego kontaktu 


* Wykorzystanie A+W Shape Optimizer możliwe jest tylko w środowisku A+W Production i programów optymalizacyjnych A+W jak A+W Sequence Optimizer, A+W Realtime Optimizer itd.

 

 2019 01 44 3

 

Nowa siedziba A+W Software w Polsce

 

Z racji dynamicznego rozwoju firma A+W Software Polska w styczniu 2019 zmieniła swoją lokalizację. Pozostając we Wrześni, woj. wielkopolskie, zajmować będzie teraz czterokrotnie większą powierzchnię biurową przy ulicy Sikorskiego 50.

Zmiana ta stwarza możliwość zwiększenia zasobów A+W Software Polska zarówno w obrębie wsparcia Klienta, jak i w kierunku rozwoju oprogramowania. Nowoczesne środowisko pracy, połączone z rozwojem zespołu pracowników, przyczyni się do szybszej i bardziej kompleksowej obsługi kontrahentów na polskim rynku.

Zrównoważony rozwój daje możliwość dalszego wzrostu poziomu świadczonych usług, a jednocześnie udoskonalania istniejących modułów oprogramowania zarówno pod kątem lokalnego rynku, jak i nowych funkcjonalności.

 

 

Patryk Ziurkowski

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji: Świat Szkła 1/2019

 

2019 01 44 4

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.