Skonstruowana w partnerstwie przez Ferro i Dip-Tech, cyfrowa drukarka do szkła VEra może na nowo zdefiniować drukowanie szkła domowego.

 

Oparta na nowej technologii Ultra-FIX i wspierana przez nowo opracowane atramenty Ferro Ultra-FIX, VEra zmienia możliwości druku szkła dla urządzeń AGD, umożliwiając druk wielokolorowy w wydajnych, przemysłowych seriach produkcyjnych.

 

 

2019 03 63 1

 

 

Zaczyna się cyfrowa era

Prawie każdy dom ma wiele urządzeń, takich jak kuchenki i płyty kuchenne z frontami lub powierzchniami szklanymi.

 

Powodem takiego zastosowania szkła jest jego przezroczystość przepuszczająca światło, trwałość, atrakcyjność wizualna, łatwość czyszczenia i doskonałe dopasowanie do coraz popularniejszych paneli dotykowych w dzisiejszym sprzęcie gospodarstwa domowego.

 

Chociaż urządzenia domowe są produkowane masowo, obecny sposób drukowania na ich szklanych elementach – sitodruk – ma pewne wady, szczególnie w przypadku wielu projektów kolorystycznych. Dlatego potrzebne było nowe rozwiązanie.

 


Wspólna innowacja

Ferro, wiodący globalny dostawca powłok funkcjonalnych i rozwiązań kolorystycznych, ma już duży udział w rynku urządzeń AGD.

 

Obejmuje on szeroką gamę emalii porcelanowych do metali i cera- micznych emalii kolorowych do szkła, stosowanych w wielu produktach, takich jak płyty kuchenne, drzwi piekarników, lodówki i inne.

 

Wszystkie te rozwiązania zostały specjalnie zaprojektowane kolorystycznie, aby spełnić specyficzne wymagania przemysłu AGD pod względem wydajności, trwałości i standardów bezpieczeństwa.

 

Dip-Tech natomiast, od prawie 15 lat rozwija najnowocześniejsze, opatentowane technologie. 

 

Zaczęło się od czarno-białego cyfrowego druku szkła dla przemysłu motoryzacyjnego.

 

Następnie, w miarę ewoluowania zapotrzebowania i rynku, Dip-Tech „przeniósł się” do pełnokolorowego cyfrowego drukowania szkła w architekturze i wnętrzach.

 

Nowe rynki zawsze były interesujące dla obu firm. 

 

Jednak, ze względu na wyjątkowe wyzwania techniczne, zapewnienie solidnej oferty urządzeń do produkcji seryjnej wielokolorowych paneli AGD wymagało specjalnej technologii. To był powód partnerstwa.

 

Odkąd Ferro nabył Dip-Tech w sierpniu 2017 r., obie firmy współpracowały ze sobą, aby zbudować nowe rozwiązanie oparte na doświadczeniu każdej ze stron.

 

W ten sposób na rynku pojawiło się urządzenie z optymalizowaną, zautomatyzowaną cyfrową drukarką szklaną VEra i tuszami towarzyszącymi.

 

— Zarówno Ferro, jak i Dip-Tech, poważnie podchodzą do innowacji — mówi Alon Lumbroso, dyrektor zarządzający Dip-Tech.

 

— Dlatego cieszymy się z nawiązania współpracy z partnerem, dzięki czemu mógł powstać pierwsze i jedyne w pełni dostosowane rozwiązanie do cyfrowego druku szkła dla urządzeń AGD.

 

Dzięki potężnemu narzędziu, opatentowanym atramentom do niego i opatentowanej technologii, widzimy wiele sposobów, w jakie to nowe rozwiązanie może być wykorzystywane do produkcji przemysłowej przez dużych i małych producentów urządzeń gospodarstwa domowego.

 


Jasne i kolorowe zalety cyfrowej technologii drukowania urządzeń
Chociaż na pewno nadal istnieje silna potrzeba sitodruku na urządzeniach AGD, wiele zalet oferuje cyfrowe rozwiązanie do drukowania szkła. 

 

Sitodruk może być zbyt pracochłonnym procesem, jeśli pożądany jest więcej niż jeden kolor.

 

Wymaga dużej siły ludzkiej, czasu i przestrzeni, z koniecznością ustawiania każdego ekranu, drukowania i suszenia wielokrotnie dla każdego koloru. To samo dotyczy krótkich serii.

 

W związku z tym drukowanie wielu kolorów staje się czasochłonne, a logistycznie niepraktyczne staje się drukowanie więcej niż dwóchtrzech kolorów.

 

Dzięki nowej cyfrowej drukarce szklanej Dip-Tech VEra cały proces jest szybszy, łatwiejszy i bardziej opłacalny, a wszystko odbywa się w jednym urządzeniu: drukowanie wielu kolorów, utrwalanie kolorów i suszenie. 

 

Te zalety przynosi możliwość łatwego drukowania wielu kolorów w jednym cyklu.

 

VEra pozwala projektantom produktów stworzyć niemal każdy, wielokolorowy wzór.

 

Rozszerza to granice projektu poza elementy funkcjonalne.

 

Przy minimalnych nakładach inwestycyjnych umożliwia producentom urządzeń wyróżnienie się na tle konkurencji dzięki unikalnym i kolorowym wzorom oraz pomaga uprościć proces projektowania i pobierania próbek.

 

2019 03 63 2

 

Jak to wszystko działa?

- Specjalna zautomatyzowana drukarka VEra może drukować do 6 kolorów jednocześnie, w jakości przemysłowej, w ciągu kilku sekund.

 

Po wydrukowaniu szkło przechodzi przez suszarkę IR, aby wysuszyć szkło, które następnie kierowane jest do odpuszczania.

 

- VEra zaprojektowana została od podstaw do pracy w fabrykach urządzeń AGD, zapewnia minimalną ingerencję w środowisko produkcyjne, maksymalne podobieństwo do bieżącego interfejsu drukowania ekranu i maksymalną kompatybilność z istniejącymi i nowymi liniami produkcyjnymi.

 

- Drukarka jest doskonale uzupełniana przez nowe atramenty cyfrowe Ferro Ultra-FIX dla urządzeń AGD.

 

Te wysokiej jakości atramenty zostały opracowane zgodnie z wysokimi standardami Ferro.

 

- Technologia cyfrowa Ultra-FIX i atramenty są w stanie sprostać wyzwaniom związanym z drukowaniem grubych warstw pigmentu na szkle, ale także z drobnymi tekstami i znakami.

 

Odbywa się to za pomocą technologii opartej na patencie Dip-Tech, który zapewnia, że warstwy ciekłego atramentu są już stabilne od czasu natryskiwania, podobnie jak emalia ceramiczna.

 

Zapobiega to migracji i mieszaniu się kolorów, utrzymując ostre linie graniczne i krawędzie tam, gdzie zostały narzucone. 

 

Oznacza to również, że wiele kolorów można teraz drukować w jakości przemysłowej z wysokim kryciem, bez przerw między ich zadrukiem, na urządzeniach AGD każdej wielkości.

 

patrz też:

 

przegląd    Druk na szkle   

2019 03 63 3 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji:  Świat Szkła 3/2019

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.